­

krajinou10

Fotoblog                                             
na Krajinou.sk
DAL 9085

724863.jpgChystáte sa na dovolenku k moru a chcete počas šnorchlovania aj niečo fotiť/natočiť?
Máte dve možnosti, kúpiť si vodotesný - outdoor fotoaparát, alebo, pokiaľ už fotoaparát máte, kúpiť si len podvodné púzdro.
Určite je najelegantnejšie kúpiť outdoor kompakt, ceny slušných začínajú okolo 100€. Čo však robiť, pokiaľ slušný, alebo lepší kompakt už máte, originálne púzdro je príliš drahé (stojí toľko čo kompakt, pre ktorý ho potrebujete) a dovolenkový rozpočet chcete zaťažiť čo najmenej?
Je tu ešte možnosť. Ochranné podvodné púzdra značky DiCAPac.


Tieto púzdra sú vlastne plastové vrecká s patentným uzatváraním a válcovým priestorom na objektív. Typov je vyrábaných viac a líšia sa hlavne veľkosťou a hĺbkou, v ktorej sa dajú použiť.
Náš Canon PowerShot SX210 IS patrí k tým slušným štýlovým kompaktom a keďže manželka naozaj rada šnorchluje, po počiatočnom váhaní, ktorý s vyrábaných typov je kompatibilný, skúsili sme  na www.megafoto.sk kúpiť za 30€ DiCAPac WP-570. Toto púzdro je odolné do hĺbky až 10 m.
Práve kompatibilita môže byť tým, čo odradí prípadných zákazníkov týchto púzdier.
Pomôcť si musíte sami. Prípadne dohľadať na internete, či náhodou už na váš fotoaparát podvodné púzdro Digipac niekto nevyskúšal/nepoužíva.
Pomôcť môže prehľad na stránkach výrobcu:
http://www.dicapac.com/manual/guide.asp
Tento výber je dostupný v angličtine podľa výrobcu, ale je tu aj výber podľa rozmerov. Podľa tohto by sa dalo orientovať, bohužiaľ ani toto nie je aktualizované, takže niektoré púzdra sa už nevyrábajú, ale v podstate prvé číslo určuje triedu a veľkostne sa nemení, nové modely kompaktov tiež môžu chýbať.
Test: V prvom rade prvotná funkcia púzdra, vodotesnosť, je v poriadku.
Sklo pred objektívom je kvalitné a neovplyvňuje výsledok. Materiál pôsobí pevným a kvalitným dojmom. Dá sa cezeň ovládať fotoaparát, aj keď to chce cit, trpezlivosť a trochu zručnosti.
Náš Canon má optický zoom až 14x a to je pre tento typ priveľa. pri vyzoomovaní narazí objektív do púzdra a fotoaparát sa vypne.  Zoomovaním sa ale znižuje svetelnosť, a vôbec je najpoužívanejším ohniskom pri fotení pod vodou to najširšie, prípadne makro, takže tu až taký veľký problém nevidíme. Čo nám chýba  je v prednastavených scénach nášho kompaktu podmorská scéna, čo podvodné fotoaparáty samozrejme majú. Našťastie náš kompakt má plný manuál, a aj možnosť nastaviť vyváženie bielej. Pokiaľ táto možnosť nie je, dá sa toto jednoducho napraviť neskôr v PC aj v programe Zoner PS. Buď dodatočným vyvážením bielej, alebo ubraním zelenej farby.
Tu je zopár prvých podvodných pokusov, autorkou obrázkov je Mirka.

img_0550.jpg img_0616.jpg img_0621.jpg
 img_0623.jpg  img_0626.jpg  img_0665.jpg
 img_0672.jpg img_0685.jpg  img_0491.jpg

Celkovo sa dá povedať, že pomer cena/výkon je dobrý, pretože fotoaparát je chránený a fotiť sa s ním dá. Pokiaľ chcete viac, musíte aj viac priplatiť.
Púzdra DiCApac môžete použiť aj pri raftingu, surfovaniu, kayakingu, snowboardingu, wakeboardingu a iných a neochránia len pred vodou, ale aj pred prachom. Rovnako sa nevyrábajú len pre kompakty, ale aj pre mobily, zrkadlovky atď.

galapagos222

Krajinou.sk © 2008-2019 krajinou(zavináč)gmail.com
GDPR

­