17 november, sobota, 2018
A- A A+

LOGO

krajinou10

Reklama k logu zvonko

galapagos222

Reklama k logu

google na hlavnu

Drašnice - na úpätí Biokova

Drasnice3 km za Podgorou, sa nám na obzore otvára pohľad na malebnú zátoku Sveti Križ i s výhľadom na starú dedinu pod zrázmi Biokova, ktorá je úplne opustená a súčasné Drašnice, ktoré patria medzi menšie turistické destinácie na Makarskej Riviére.
Pobrežie v zátoke lemujú staré rybárske domy spolu s modernou apartmánovou výstavbou.

Pod domami možno nájsť pláže Rat, Vodice, Soline, Izbitac a Tila Lučica, z dediny smerom na severozápad sú pláže Vrujsko a Lađice a na juhovýchod od Drašníc pláže Komejača a Potpoje.
V blízkosti dlhej pláže sa nachádza výdatný prameň vody 'Izbitac'. Pláže sú štrkové a okruhliakové. Vzhľad obce Drašnice výrazne dodnes ovplyvňujú terasy, ktoré pred storočiami vybudovali tunajší obyvatelia k pestovaniu plodín.

Drasnice Drasnice Drasnice Drasnice
Drasnice Drasnice Drasnice Drasnice

gallery icon
V Drašniciach je niekoľko starých kostolov. V kostole Sv. Stjepana nad obcou bol objavený rímsky nápis z 2. storočia.
Kostol Sv. Roka pri prameni 'Izbitac' pri mori bol vybudovaný roku 1914.
Východne od starej obce sa nachádza kostol Sv. Kate, a nad ním kostol Sv. Nikole z 18. storočia.
V centre starej hornej dediny bol roku 1891 po zemetrasení obnovený kostol sv. Jurja, ktorý bol značne poškodený pri zemetrasení v roku 1962. Pri následnej obnove bol postavený nový kostol, v ktorom však boli umiestnené fragmenty zo starších stavieb.
Pamätník padlým bojovníkom v Druhej svetovej vojne sa nachádza v centre obce, a vedľa neho bola roku 1981 odhalená mozaika maliara Joke Knežević venovaná ženám Biokova a ich boji počas Druhej svetovej vojny.
Drašnice boli prvýkrát spomenuté v dokumentoch v turečtine z roku 1477 ako 'Dračnica', ale história je staršia, dôkazom sú ilýrske hrobové miesta.
Na začiatku 20. storočia mali Drašnice približne 800 obyvateľov. Postupne, vinou emigrácie, vojen a zemetrasenia v roku 1962, počet obyvateľov klesol na iba 300.
Dalmácia a Drašnice zažívajú boom od roku 1965 výstavbou Jadranskej magistrály a obyvateľstvo sa postupne začína zaoberať cestovným ruchom. Naďalej sa tu ľudia zaoberajú pestovaním olív a viniča i rybolovom, ale cestovný ruch štýlom ubytovania v súkromí a poskytovaním reštauračných služieb, získava navrch v možnostiach obživy pre starousadlíkov.
Napokon čisté more a krásne pláže sú tým dôležitým lákadlom pre turistov a dovolenkárov, ktorý si môžu vychutnať oddych v tomto pokojnom kúte Jadranského mora.
Jadranská magistrála je vzdialená až 1 km od pobrežného centra Drašníc, takže je toto jedno z mála miest na Makarskej riviére, kde vás neruší hluk aut.
Drašnice neponúkajú luxus a pozlátok výstavných letovísk, každého si ale získajú pokojom a autentickosťou.
V Drašniciach je množstvo apartmánových domov, ale nie sú tam žiadne veľké hotely, rekreačné strediská alebo kempingy.
Nakupovať môžete v dobre zásobenom obchode Konzum v centre (možná platba kartou), spolu s pekárňou, poštou, zmenárňou a Turistickou informačnou službou. Na nábreží sú reštaurácie a bary.

 

 

Nájdi si cestu
    Show the options

štart :  alebo 

Cieľ      :  alebo 

 
zdroje: www.makarska-croatia.com, www.makarskainfo.com, wikipedia

Phoca Facebook Comments

Share on Myspace

BeInvolved

facebook_page_plugin