MakarskaAk si chcete užiť naozaj pulzujúcu dovolenku, potom je Makarska pre vás to pravé.
Pretože výhodou  Makarskej je jej rozmanitosť.
Jeden deň môžete vylihovať na pláži, alebo si vyskúšať parasailing, druhý sa prechádzať po historických uličkách starej Makarskej a tretí deň navštíviť prírodný park Biokovo s jeho najvyššou horou Sveti Jure (1762 m).

Aj keď pokladám Makarskú pláž Donja Luka za jednu z najkrajších na Chorvátskom pobreží, môj pohľad na mesto Makarska ako miesto našej rodinnej dovolenky, bol vždy skôr pesimistický.
Ale.
Naposledy sme tu boli pred desiatimi rokmi a badať zmeny k lepšiemu. To množstvo ľudí, ktorí cez sezónu Makarsku navštevujú, sa určite nezmenšilo, skôr naopak. Pláž bola ale rozšírená, rovnako ako promenáda a preplnenejšie pláže som videl na iných miestach Makarskej riviéry (o tom v ďalších článkoch).
A hlavne Makarska sa nám páči, najmä pre jej rôznorodosť v možnostiach ako stráviť dovolenku.
Apropo, Makarska riviéra.
Tohto roku sme si v rámci našej rodinnej dovolenky spravili trip po viacerých miestach na tejto najznámejšej riviére na Jadrane (je 60 km dlhá a siaha od Brely po Gradac).
Vráťme sa ale k mestu Makarska.
Ak si chcete užiť naozaj pulzujúcu dovolenku, potom je Makarska pre vás to pravé.
Výhodou je aj rôznorodosť Makarskej.
Jeden deň môžete vylihovať na pláži, alebo si vyskúšať parasailing, druhý sa prechádzať po historických uličkách starej Makarskej a tretí deň navštíviť prírodný park Biokovo s jeho najvyššou horou Sveti Jure (1762 m).
Známa je krásna a široká promenáda vedúca z Brely, cez Makarsku až do Bašky Vody.
Makarska je mesto, ktoré žije z turizmu a pre turizmus, mesto mladosti, športu a zábavy.
Mesto má dvanásť tisíc obyvateľov.
Množstvo apartmánovej a hotelovej zástavby zvyšuje cez sezónu kapacitu tohto najznámejšieho letoviska v Dalmácii, ležiaceho 62 km juhovýchodne od Splitu, na skoro desaťnásobok.
Atraktívne je aj umiestnenie Makarskej v širokej zátoke, ktorú z juhovýchodu uzatvára mys Osejava (Rt Osejava) a zo severozápadu polostrov sv. Petra (Sveti Petar). Výhodná poloha na úbočí masívu Biokova je zárukou príjemného podnebia s vysokým počtom hodín slnečného svitu. Má hojnosť vegetácie, vrátane borovicových lesov, ktoré poskytujú na plážach dostatok tieňa.
Pláže Makarskej sú preslávené, predovšetkým pláž Donja Luka dlhá 2 km, v zátoke, pri ktorej stoja najlepšie Makarské hotely.
Pláž je z drobnejších okruhliakov a hrubého piesku s pozvoľným vstupom do vody, bola vyznamenaná Modrou vlajkou . Pláže pokračujú i k severozápadnému okraju Makarskej a na juhovýchod cez polostrovy Sveti Petar a Osejava. Naturististi sa stretávajú na pláži Nugal južne od Makarskej.
Keby vás unavovalo polihovanie na širokej a nekonečnej pláži a aj obchádzanie desiatok priľahlých stánkov s občerstvením a suvenírmi, s otvorenou náručou na vás čakajú početné reštaurácie a kaviarničky nikdy neutíchajúceho centra Makarskej.

Kacicovo námestie Kostol sv.Marko Kostol sv.Marko Donja Luka
Františkánsky kláštor Františkánsky kláštor Makarska Makarska

gallery icon
HISTÓRIA:

Na mieste dnešnej Makarskej stávala rímska osada Muccurum, ktorú zničili v 6. stor. Ostrogóti.
V ďalších storočiach bola jednou zo základní pirátskych Neretvanov, ktorí sa neskôr podrobili chorvátskym, resp. chorvátsko-uhorským kráľom.
V 16. stor. dobyli mestečko Turci, ktorí ho potom ovládali po 150 rokov.
V benátsko-tureckých vojnách sa podarilo Benátčanom v 17. stor. Makarsku oslobodiť a stali sa tu pánmi tiež na 150 rokov.
A potom už bola história rovnaká ako na celom území Stredná Dalmácia.
Od Berlínskeho kongresu Rakúsko, ktoré ju ovládalo do konca prvej svetovej vojny, potom Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov, po druhej svetovej vojne Chorvátsko v rámci Juhoslávie.
Dnešný názov Makarska sa prvýkrát spomína v roku 1502. vznikol od Makrá, najstaršej obce na pobreží, kedysi sídla jednej z troch žúp Neretvanského kniežatstva.

PAMIATKY:
Dominantou Makarskej je barokový farský kostol (1766), pôvodne katedrála, zasvätený sv. Markovi (Sveti Marko), stojaci uprostred Makarskej na peknom Kačićovom námestí.
Uprostred námestia je pomník jedného z prvých chorvátskych básnikov 18.stor., mnícha A. Kacic-Miošiće, ktorý písal po chorvátsky a je rodákom z tunajšieho kraja, socha je dielom Ivana Rendica z roku 1890.
Barokový kostol sv. Filipa Neri (Sveti Filip Neri) z polovice 18.stor. stojí na nábreží. Na zalesnenom polostrove sv. Petra (Sveti Petar) bol nedávno obnovený kostolík tohto svätca z 15. stor.
Blízko zalesneného mysu Osejava stojí veľký františkánsky kláštor z 15. až 17. stor., v ňom sídli aj veľmi známe malakologické múzeum (Malakološki muzej) - múzeum mušlí, ktoré sa pokladá za najbohatšie svojho druhu na svete. Prístup do múzea je od zvonice zo severovýchodnej strany a vstupné je 15 kun, vo vnútri je zo záhadných dôvodov zakázané fotiť.
Ďalšie múzeum vypreparovaných morských živočíchov sa nachádza  na juhovýchod od dolnej časti Makarska Kacičovho námestia . Vstupné je 10 kun.

SÚČASNOSŤ:
Makarská leží priamo na Jadranskej magistrále.
Jej stará časť je rozložená pri mori, nová sa rozrastá kaskádovito až do svahov Biokova.
Makarská má rušný osobný prístav, trajektový prístav (trajektové spojenie so Sumartin na ostrove Brač) a veľkú autobusovú stanicu.
Ďalej je tu niekoľko menších výrobní (spracovateľský priemysel, výroba plastických hmôt), čo nie je na závadu tunajšiemu životnému prostrediu.
V okolí sa pestuje vínna réva, ovocie a olivovníky.
Obyvatelia sa živia i rybárstvom.
Najdôležitejším je ale turizmus.
Ten započal v Makarskej dávno, ešte pred výstavbou hotela 'Osejava' roka 1914.
Roku 1923 bola založená Spoločnosť pre skrášľovanie mesta, prispôsobujúc sa tak požiadavkám zahraničných aj domácich návštevníkov. V roku 2009 slávilo mesto 100 rokov turizmu v Makarskej.
Na rozdiel od iných miest, ruch v Makarskej neutícha ani v mimosezónnom období. Sú tu celoročne výborné podmienky na tréningové pobyty futbalových mužstiev, alebo pre sústredenia a zimné prípravy aj športovcov iných odvetví. A napokon Makarská je tiež liečebným kúpeľným strediskom. V ústave Biokovka sa liečia choroby dýchacích ciest, pohybového ústrojenstva a degeneratívne ochorenia.

VÝLETY:
Z prístavu premáva niekoľko lodí na jednodenné výlety napríklad po obľúbenej trase: Makarska-Jelsa (Hvar)-Bol (Brač) v cene asi 80 kun za dosp. osobu.
Obľúbené su výlety mini-ponorkou. (70 kun)
Výstup na horu sv.Juri (peši, na bicykli, auto) (5kun)
Alebo gay fuck
naked celebrities
hamster mobile porn
gay cocks
naked celebrities
gay anime
celebrity sex videos
celebrity porn
cartoon porn
Boobs
pešie i cyklistické trasy v Prírodnom parku Biokovo - www.biokovo.com

UBYTOVANIE:
Napríklad v hoteloch Osejava, Meteor, Dalmacija od 75€. Privátne ubytovanie za dvojposteľovú izbu tu v sezóne zoženiete podľa kategórie od 30 do 60 eur za noc, Apartmány od 50 €
Na výmenu eúr doporučujeme zmenáreň Mjenjačnica Jakir, nájdete ju na nábreží.
zmenáreň Jakir
Mapa Makarskej:
mapa

 

 

Nájdi si cestu
    Show the options

štart :  alebo 

Cieľ      :  alebo 

 
zdroje: www.makarska-croatia.com, www.makarskainfo.com, wikipedia