PodgoraJednou z periel Makarskej riviéry je známa Podgora, ktorá sa nachádza na svahoch hory Biokovo len 8 km na juhovýchod od Makarskej, v kraji, kde sa striedajú olivovníkové háje s borovicovými lesmi.  Je ideálnym miestom pre odpočinok a relaxáciu. Vďaka svojej priaznivej klíme, ktorá umožňuje dlhé sezóny trvajúce od skorej jari do neskorej jesene, je  atraktívna ako jedinečná dovolenková destinácia na Jadranskom pobreží. So svojimi krásnymi plážami a útulnými morskými zátokami predstavuje to pravé pre turistické a dovolenkové aktivity.

Od čias starých plachetníc, ktoré plávali do diaľav - až do modernej doby, je pre Podgoru najdôležitejší prístav, okolo ktorého sa rozkladá ako taký náhrdelník.
Malebné, prijemne mestečko Podgora je trošku obeťou vlastnej príťažlivosti a obľúbenosti. Vznikla tu predimenzovaná hotelová zástavba a mesto je dosť rušné. Možno menej ako Makarska, či Baška Voda,  avšak nie každému ten ruch môže vyhovovať.
Cez sezónu bývajú pláže hlavne v centre plné. Stačí sa ale prejsť kúsok ďalej za Podgoru, kde sú malé okruhliakové plaže a kde je kúpanie príjemnejšie.
Moderná výstavba má aj svoje kladné stránky.  V Podgore je dostatok kvalitného ubytovania, či už v hotelových komplexoch, alebo v privátnych apartmánoch.
Obľúbené sú večerné prechádzky po promenáde, osladené dobrou zmzlinou v jednej z cukrarní (Redžepi), kde sú zmrzlinári tak zručni, že so zmrzlinou žonglujú.
Príjemným spestrením môže byť výstup k pamätníku Partizánskej námornej flotily, ktorá tu vznikla cez II.sv. vojnu ('Galebova krila'), a ktorý sa tyči nad mestom. Odtiaľto sa môžete pokochať výhľadom na mesto a okolité more.
Prírodný park Biokovo zas ponúka príležitosti cykloturistiku, horskú turistiku a horolezectvo. Všetky druhy vodných športov sú v Podgore veľmi populárne. Čakajú tu na vás ale aj tenisové kurty a ihrisko pre futbal, basketbal a minigolf.
Populárne sú aj organizované výlety na blízke ostrovy Brač, Hvar a Korčula či do Dubrovníka, Splitu alebo k vodopádom na rieke Krke.

Podgora Podgora Podgora Podgora
Podgora Podgora Podgora Podgora

gallery icon
História a pamiatky.
Prvý krát sa Podgora spomína v písomných dokumentoch z roku 1571 ako jedno z miest, ktoré vzali Benátky pod svojou ochranu po tureckej porážke v bitke pri Lepante. Z tohto obdobia existujú zvyšky cintorína s niektorými zachovanými náhrobkami.
Kostol sv. Tekla sa spomína v roku 1630. V Gornja Podgora (Horná Podgora), ktorá bola obývaná do veľkého zemetrasenia v roku1962., existujú pozostatky kostolov. V starej Podgore je pekný kostol Všetkých Svätých.
Najvýznamnejšia stavba, taktiež zemetrasením poškodená, je Veľká veža na kopci Roscic z obdobia tureckej invázie. Veža stratila svoj bojový vzhľad, pretože bola časom adaptovaná na ubytovanie.
Významnejšie historické pamiatky sú kostol Svih Svetih (Všetkých svätých), postavený v roku 1764 a kaplnka Svetog srca Isusovog (Svätého Srdca Ježišovho), ktorú v roku 1804  dala postaviť rodina Mrkušic.
Podgora je rodisko Dona Mihovila Pavlinovića, kňaza, politika a spisovateľa; prvého, kto v dalmatínskom parlamente hovoril chorvátsky, a požadoval zjednotenie Dalmácie a Chorvátska.
Celú svoju dlhú históriu až do druhej polovici dvadsiateho storočia, väčšia časť Podgory bola umiestnená hore pod Biokovom. Hora ju chránila pred nebezpečenstvom, ktoré prichádzalo od mora, ako boli zlodeji a piráti. Aj zem je úrodnejšia ďalej od mora kvôli slanosti ovzdušia a pôdy.
Medzi dvoma svetovými vojnami bolo na pobreží len niekoľko osád, ktorých obyvatelia sa zaoberali rybárstvom,námorníctvom a turizmom.
Roku toon porn
Boobs
naked celebrities
gay twinks
celebrity sex tapes
naked celebrities
gay group sex
celebrity porn
3d hentai porn
mobile teen porn
1923 bola založená Spoločnosť pre skrášľovanie mesta. Do Druhej svetovej vojny bolo vystavaných niekoľko menších penziónov a hotelov .
Osada sa začala silnejšie rozvíjať po zemetrasení v roku 1962, pri ktorom boli najviac poškodené domy v Gornjoj Podgora, čo bol ďalší podnet, ktorý ľudí pritiahol dole na pobrežie.
Výstavba Jadranskej magistrály umožnila rozvoj cestovného ruchu a to napokon prispelo aj k veľkému rozvoju Podgory v poslednom polstoročí.
Dnes je Podgora obec s 2880 obyvateľmi. Juhovýchodne od Podgory pokračuje obec Podgora-Čaklje s plážou a novo vybudovaným malým prístavom pre lode.

podgora-map podgora letecky podgora letecky2

Kúpanie a pláže v Podgore
-pláž pri autokempe Sutikla sa nachádza na konci hotelovej časti letoviska smerom na dedinku Čaklje. Pláž je kamienková, ale bohužiaľ pomerne úzka. Občerstvenie je možné v plážovom bare. Niekomu môžu vadiť autá, ktorá tadiaľ prechádzajú do dedinky Čaklje po pobrežnej ceste.
-pláže pri hotelovej časti - kamienkové pláže v dĺžke jedného kilometra, v niektorých miestach možno nájsť tieň pod vysokými stromami, ktoré sa sem nakláňajú z promenády, príjemné je, že máte občerstvenie hneď pri ruke, ale je tu naozaj rušno a tesno pláže pri prístave, tesniace sa v susedstve prístavu a hotela Siréna sú dve nové malé a úzke okruhliakové pláže, nie je tu však tieň, možno zakúpiť lehátka a slnečníky a je tu niekoľko malých reštaurácií
-pláž za prístavom zvaná Plešivac - najlepšia pláž v Podgore, široká kamienková zátoka v dĺžke viac ako jeden kilometer, je tu príjemný tieň pod borovicami, ale dá odpočívať aj na slniečku. Občerstvenie je možné v reštaurácii a bare.
-prírodné pláže - najdostupnejšia prírodná pláž je na konci kamienkovej pláže Plešivac, časť pláže je vyhradená nudistom. Na všetkých plážach s výnimkou prírodných sú inštalované sprchy so sladkou vodou a búdky na prezliekanie.
-pozdĺž pobrežia smerom do Tučepi je možné dôjsť do zátoky, kde je pekná kamienková pláž s pozvoľným vstupom do mora a ponúka sa tu tieň pod borovicami, na túto pláž je možné prísť autom a zaparkovať na vyhradenom mieste na magistrále a potom sa spustiť pešo k moru
Na plážach v Podgore je možné si za poplatok zapožičať ležadlo a slnečník. Prístup do vody je pozvoľný. Pláže Podgora sú veľmi vhodné aj pre malé deti. Výskyt morských ježkov je v tejto oblasti minimálny .

 

 

Nájdi si cestu
    Show the options

štart :  alebo 

Cieľ      :  alebo 

 
zdroje: dalmacia.blog.cz, tz-podgora.hr, makarskainfo.com, wiki