Tipy na víkend

Spišský hrad

Spišský hradDlho sme chystali na jeden z najväčších hradných areálov v Európe a určite najväčší na Slovensku. Až túto jar nám to konečne vyšlo. Navštívili sme Spišský hrad. Dominanta Spiša v jej krásnom prostredí a za pekného počasia je vskutku fotogenická!

Sobášny palác v Bytči.

Sobášny palác v BytčiPred dvoma rokmi, v októbri 2009, bol po dvojročnej rekonštrukcii otvorený Sobášny palác v Bytči. My sme tam boli nakuknúť túto jar a veľmi sa nám páčilo. Veru, dielo sa naozaj vydarilo, veď podľa tlače tá oprava stála celkovo 2,145 mil. €.

Nízke Tatry - Ďumbier, Chopok a Dereše

ChopokChopok (2024m.n.m.) je tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier (Ďumbier - 2043m, Štiavnica - 2025m).
Nachádza sa na hlavnom hrebeni, medzi vrcholmi Dereše (2004m) a Ďumbier. Blízko vrcholu sa nachádza Kamenná chata, konečná stanica lanovky i meteorologická stanica.
Chopok je, podľa dlhodobého meteorologického merania, naj-veternejšou slovenskou horou. Patrí k najväčšej zásobárni snehu na Slovensku, spoločne s Lomnickým sedlom.

Hrad Strečno

Hrad StrečnoNa začiatku Strečianskej tiesňavy, na konci Žilinskej kotliny, na ceste medzi Strečnom a Žilinou sa vypína na strmej vápencovej skale Hrad Strečno. Rekonštrukciou bola zachovaná podoba zrúcaniny, pričom objekty dostali strechy, ktoré pri pohľade z diaľky nevidno. Pod hradom vedie známa cesta, o ktorej stále, i keď už z iných dôvodov platí to, čo pred stáročiami: "okolo Strečna - cesta nebezpečna."

Poľsko - Soľná baňa Velička

VeličkaSoľná baňa Velička (Poľsky Kopalnia soli Wieliczka) sa nachádza pod mestom Wieliczka v blízkom okolí Krakova.
Bola v prevádzke nepretržite od 13. storočia až do prvého desaťročia 21. storočia, kedy bola z dôvodu vysokých nákladov ťažba soli ukončená. Tip na víkend pre vás aj v tomto počasí, veď dobre obliesť sa musíte tak, či tak.

Vysoké Tatry - Gerlachovský štít

Masív GerlachuGerlachovský štít mi ostal z teenagerských rokov ako taká malá výzva, sen. Vtedy sme sa kamarátmi dohadovali, že by sme naň mali vystúpiť. Môj výstup sa uskutočnil ale až po 20-tich rokoch a vôbec som nebol sklamaný, práve naopak. 

Hrad Zniev

ZnievZrúcaniny Znievského hradu sa vypínajú vysoko nad obcou Kláštor pod Znievom, na temene vrchu Zniev vo výške 988 m. n. m., s výhľadom na Turčiansku kotlinu.
Pod hradom viedla stredoveká cesta z Turca do Nitrianskej doliny. Výstup na Zniev je namáhavejšieho typu a trvá asi hodinu a štvrť.

Starhrad (Varín)

Starhrad Nad ohybom Váhu v Strečianskej úžine na stúpajúcom chrbáte Plešela sa týči zrúcanina Starhrad. Kto zavíta na tento hrad, musí už cestou naň rozmýšľať nad tým, prečo vlastne stavitelia postavili tento hrad tu, keď cesta je na druhej strane Váhu. A prečo sú dva hrady tak blízko seba. Veď neďaleko sa vypína hrad Strečno.