google na hlavnu

Tipy na víkend

Tri skalné monumenty

Hričovská skalná ihlaPrírodné skalné monumenty vežovitého tvaru sú výnimočné. Priťahujú pozornosť ľudí od pradávna a vieme si predstaviť, že hrali veľkú úlohu v ich dávnej mytológii. Skalné útvary v nás aj dnes vyvolávajú minimálne záujem a túžbu ich vidieť na vlastné oči. Vďaka vedeckému výskumu rozumieme ich vzniku. Venovať sa budem trom významným skalným útvarom v Žilinskom kraji: Hričovská skalná ihla, Poluvsianska skalná ihla a Skalný budzogáň.

Čítať ďalej: Tri skalné monumenty

Hrad Sklabiňa

Hrad SklabiňaJe to trochu smutný príbeh. Hrad Sklabiňa tu mohol byť. Zachovalý aspoň z väčšej časti. Nebyť II.svetovej vojny a dôslednosti nemeckých vojsk v protipartizánskom boji.
Čítať ďalej: Hrad Sklabiňa

Oravský hrad

Oravský hradZachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale (bralový útes Skrušinského pohoria) priamo nad obcou Oravský podzámok vo výške 112 metrov nad hladinou rieky Orava (607 m.n.m.). Hradné bralo, zvažujúce sa tromi terasami, sa stalo základom pre súbory budov horného, stredného a dolného hradu. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Podobne ako mnohé iné na Slovensku začali hrad  budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241.

Čítať ďalej: Oravský hrad

Hrad Čachtice

Hrad ČachticeAk poviem Čachtice, hneď každého napadne to druhé: Bátorička. Hrad Čachtice je pevne spojený s touto osobnosťou. Kvôli Alžbete Bátoriovej sa meno hradu Čachtice vyslovuje v mnohých jazykoch na celom svete. V poslednom období sa o Alžbete Bátoriovej hovorilo viac. Malo to svoje dôvody.
Čítať ďalej: Hrad Čachtice

Štefánikova mohyla na Bradle

MohylaPísať Milanovi Rastislavovi Štefánikovi sa môže zdať nosením dreva do lesa, preto len pripomeniem pár vetami, komuže to Oslobodený národ Československý, postavil mohylu na Bradle.
Čítať ďalej: Štefánikova mohyla na Bradle

Amsterdam - najliberálnejšie mesto Európy

AmsterdamO Amsterdame ste určite, ako ja, počuli všeličo. Oficiálno - neoficiálne sa hovorí o ňom, ako o meste predajnej lásky a ľahkých drog.
Ako je to teda? Navštívil som, nasal atmosféru plnú sladkého dymu a červených svetiel a....a všetko je to pravda. Amsterdam je naozaj taký... ale všetko pekne poporiadku.
Čítať ďalej: Amsterdam - najliberálnejšie mesto Európy

Hrad Vršatec - miznúci v lese

Lúka pod hradomMyslel som si, že stredné a horné Považie dôkladne poznám a nič ma už tu u nás nemôže prekvapiť, ale mýlil som sa. Stačilo pri Ilave na diaľnici smerom na Žilinu otočiť hlavu do ľava a to skalné bralo nemohlo ostať nepovšimnuté. No a čože to je za skalný útvar? Vršatské bralo. A ako taká strategická vyvýšenina, nemohol obísť pozorné oko staviteľov hradov v 13. storočí.
Čítať ďalej: Hrad Vršatec - miznúci v lese

Strana 10 z 12

Phoca Facebook Comments