Tipy na víkend

Hrad Strečno

Hrad StrečnoNa začiatku Strečianskej tiesňavy, na konci Žilinskej kotliny, na ceste medzi Strečnom a Žilinou sa vypína na strmej vápencovej skale Hrad Strečno. Rekonštrukciou bola zachovaná podoba zrúcaniny, pričom objekty dostali strechy, ktoré pri pohľade z diaľky nevidno. Pod hradom vedie známa cesta, o ktorej stále, i keď už z iných dôvodov platí to, čo pred stáročiami: "okolo Strečna - cesta nebezpečna."

Poľsko - Soľná baňa Velička

VeličkaSoľná baňa Velička (Poľsky Kopalnia soli Wieliczka) sa nachádza pod mestom Wieliczka v blízkom okolí Krakova.
Bola v prevádzke nepretržite od 13. storočia až do prvého desaťročia 21. storočia, kedy bola z dôvodu vysokých nákladov ťažba soli ukončená. Tip na víkend pre vás aj v tomto počasí, veď dobre obliesť sa musíte tak, či tak.

Vysoké Tatry - Gerlachovský štít

Masív GerlachuGerlachovský štít mi ostal z teenagerských rokov ako taká malá výzva, sen. Vtedy sme sa kamarátmi dohadovali, že by sme naň mali vystúpiť. Môj výstup sa uskutočnil ale až po 20-tich rokoch a vôbec som nebol sklamaný, práve naopak. 

Hrad Zniev

ZnievZrúcaniny Znievského hradu sa vypínajú vysoko nad obcou Kláštor pod Znievom, na temene vrchu Zniev vo výške 988 m. n. m., s výhľadom na Turčiansku kotlinu.
Pod hradom viedla stredoveká cesta z Turca do Nitrianskej doliny. Výstup na Zniev je namáhavejšieho typu a trvá asi hodinu a štvrť.

Starhrad (Varín)

Starhrad Nad ohybom Váhu v Strečianskej úžine na stúpajúcom chrbáte Plešela sa týči zrúcanina Starhrad. Kto zavíta na tento hrad, musí už cestou naň rozmýšľať nad tým, prečo vlastne stavitelia postavili tento hrad tu, keď cesta je na druhej strane Váhu. A prečo sú dva hrady tak blízko seba. Veď neďaleko sa vypína hrad Strečno.

Tri skalné monumenty

Hričovská skalná ihlaPrírodné skalné monumenty vežovitého tvaru sú výnimočné. Priťahujú pozornosť ľudí od pradávna a vieme si predstaviť, že hrali veľkú úlohu v ich dávnej mytológii. Skalné útvary v nás aj dnes vyvolávajú minimálne záujem a túžbu ich vidieť na vlastné oči. Vďaka vedeckému výskumu rozumieme ich vzniku. Venovať sa budem trom významným skalným útvarom v Žilinskom kraji: Hričovská skalná ihla, Poluvsianska skalná ihla a Skalný budzogáň.

Hrad Sklabiňa

Hrad SklabiňaJe to trochu smutný príbeh. Hrad Sklabiňa tu mohol byť. Zachovalý aspoň z väčšej časti. Nebyť II.svetovej vojny a dôslednosti nemeckých vojsk v protipartizánskom boji.

Oravský hrad

Oravský hradZachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale (bralový útes Skrušinského pohoria) priamo nad obcou Oravský podzámok vo výške 112 metrov nad hladinou rieky Orava (607 m.n.m.). Hradné bralo, zvažujúce sa tromi terasami, sa stalo základom pre súbory budov horného, stredného a dolného hradu. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Podobne ako mnohé iné na Slovensku začali hrad  budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241.