Tipy na víkend

Vysoké Tatry - Štrbské pleso

Štrbské plesoNedeľná prechádzka v krásnom prostredí v túto naozaj peknú jeseň? Poďte na Štrbské pleso! Tu sa môžete kochať krásou tatranskej prírody a nadýchať sa čistého vzduchu. A ak si trúfate, tak práve odtiaľto môžete vyraziť na najkrajšie tatranské túry.

Hukvaldy, hrad a les

HukvaldyV opisu histórie hradu Hukvaldy sa spomína, že v 19. storočí sa olomouckí biskupi pokúsili premeniť hrad na romantické miesto. Ďalej sa spomína, že sa im to nepodarilo. V dnešnej podobe, pod vplyvom melancholického počasia, sme sa ale zhodli, že to JE romantické miesto. Veď prevažnými návštevníkmi boli mladé i staršie páriky a hrad i les ponúkajú množstvo romantických zákutí. Je priam stvorený na zamilované prechádzky.

Přemyslovský hrad v Olomouci

Arcidiecézne múzeum v OlomouciAreál Olomouckého hradu patrí k miestam, ktorého história sa počíta na tisícky rokov (najstaršie nálezy sú staré 6000 rokov). V jeho priestoroch sa nachádza mladé Arcidiecézne múzeum, ktoré tento mesiac oslávilo päť rokov od otvorenia. Jeho bohaté zbierky však smelo môžu konkurovať omnoho starším európskym múzeám. Veď za tisíc rokov trvania biskupstva, sa tu podarilo nazhromaždiť cirkvi úžasné umelecké skvosty.

Spišský hrad

Spišský hradDlho sme chystali na jeden z najväčších hradných areálov v Európe a určite najväčší na Slovensku. Až túto jar nám to konečne vyšlo. Navštívili sme Spišský hrad. Dominanta Spiša v jej krásnom prostredí a za pekného počasia je vskutku fotogenická!

Sobášny palác v Bytči.

Sobášny palác v BytčiPred dvoma rokmi, v októbri 2009, bol po dvojročnej rekonštrukcii otvorený Sobášny palác v Bytči. My sme tam boli nakuknúť túto jar a veľmi sa nám páčilo. Veru, dielo sa naozaj vydarilo, veď podľa tlače tá oprava stála celkovo 2,145 mil. €.

Nízke Tatry - Ďumbier, Chopok a Dereše

ChopokChopok (2024m.n.m.) je tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier (Ďumbier - 2043m, Štiavnica - 2025m).
Nachádza sa na hlavnom hrebeni, medzi vrcholmi Dereše (2004m) a Ďumbier. Blízko vrcholu sa nachádza Kamenná chata, konečná stanica lanovky i meteorologická stanica.
Chopok je, podľa dlhodobého meteorologického merania, naj-veternejšou slovenskou horou. Patrí k najväčšej zásobárni snehu na Slovensku, spoločne s Lomnickým sedlom.

Hrad Strečno

Hrad StrečnoNa začiatku Strečianskej tiesňavy, na konci Žilinskej kotliny, na ceste medzi Strečnom a Žilinou sa vypína na strmej vápencovej skale Hrad Strečno. Rekonštrukciou bola zachovaná podoba zrúcaniny, pričom objekty dostali strechy, ktoré pri pohľade z diaľky nevidno. Pod hradom vedie známa cesta, o ktorej stále, i keď už z iných dôvodov platí to, čo pred stáročiami: "okolo Strečna - cesta nebezpečna."

Poľsko - Soľná baňa Velička

VeličkaSoľná baňa Velička (Poľsky Kopalnia soli Wieliczka) sa nachádza pod mestom Wieliczka v blízkom okolí Krakova.
Bola v prevádzke nepretržite od 13. storočia až do prvého desaťročia 21. storočia, kedy bola z dôvodu vysokých nákladov ťažba soli ukončená. Tip na víkend pre vás aj v tomto počasí, veď dobre obliesť sa musíte tak, či tak.