Tipy na víkend

Amsterdam - najliberálnejšie mesto Európy

AmsterdamO Amsterdame ste určite, ako ja, počuli všeličo. Oficiálno - neoficiálne sa hovorí o ňom, ako o meste predajnej lásky a ľahkých drog.
Ako je to teda? Navštívil som, nasal atmosféru plnú sladkého dymu a červených svetiel a....a všetko je to pravda. Amsterdam je naozaj taký... ale všetko pekne poporiadku.

Hrad Vršatec - miznúci v lese

Lúka pod hradomMyslel som si, že stredné a horné Považie dôkladne poznám a nič ma už tu u nás nemôže prekvapiť, ale mýlil som sa. Stačilo pri Ilave na diaľnici smerom na Žilinu otočiť hlavu do ľava a to skalné bralo nemohlo ostať nepovšimnuté. No a čože to je za skalný útvar? Vršatské bralo. A ako taká strategická vyvýšenina, nemohol obísť pozorné oko staviteľov hradov v 13. storočí.

Veľký Fatranský Kriváň

Fatranská jeseňKriváň v našom povedomí znamená symbol nášho národa, ale to sa jedná o Tatranský Kriváň. Fatranský Kriváň a s ním celý hlavný hrebeň Malej Fatry je nádherným kútom našej malej krajiny. A najvyšším bodom nášho najmenšieho Národného parku.

Veľký Rozsutec

Najvyšší z vrcholov RozsutcaMalá Fatra je raj pre turistov a ostatných milovníkov prírody. Poskytuje veľa možností a zaujímavostí.
Najznámejšie prírodné lákadlá sú asi Jánošíkové Diery , Tiesňavy a Šútovský vodopád .
Jednou z najkrajších turistických trás, podľa nás aj v celoslovenskom meradle, ktorých je mimochodom  v Malej Fatre neúrekom, je výstup na  Veľký Rozsutec.

Hrad Hričov

Hričov HradV oblasti Súľovských vrchov, v ťažko prístupnom teréne, na strmých skalách, bol postavený ešte jeden hrad. Hričovský hrad. Je to tiché miesto, len kúsok od rušného hlavného ťahu Bratislava-Žilina, nad malou dedinkou Hričovské Podhradie.

Súľovské skaly a Súľovský hrad

HradKlenotom Slovenskej prírody sú Súľovské skaly. Súľovské skaly sa stali jedným z prvých chránených území na Slovensku v roku 1973. Dnes sú Súľovské skaly národnou prírodnou rezerváciou. Skaly sú vynikajúcim miestom pre turistiku, horolezectvo, ale aj poznávanie histórie našej krajiny.

Spievajúca Fontána

Spievajúca fontána, Mariánské LázněSpievajúca fontána v Mariánskych Lázňach bola prvá svojho druhu. Podľa jej vzoru vznikli spievajúce fontány v Prahe a Košiciach. Zároveň sa stala novou atrakciou a dominantou mesta. Funguje už dvadsaťdva rokov, ale stále dokáže očariť.

Jánošíkové diery

Jánošíkové dieryAsi 21 km západne od Žiliny, kúsok za Terchovou, v Národnom parku Malá Fatra, sa nachádza nádherný prírodný útvar -  tiesňava Diery, prevážne nazývaná Janošíkové diery. Diery sú hojne navštevované či už našími alebo zahraničnými turistami.  Vodopády a skalné monumenty vytvorené prírodou sú lákadlom, ktoré stojí za tu trochu námahy, ktorú musí človek vydať pri ich zdolaní.