google na hlavnu

Tipy na víkend

Čičmany - v náručí hôr

ČičmanyČičmany sú rázovitá slovenská dedina, ktorá sa nachádza v lone Strážovských vrchov, skoro pri prameni rieky Rajčanky. Na celom Slovensku, ale aj za hranicami, sú Čičmany preslávené  starobylým ľudovým krojom s krásnymi výšivkami, maľovanými drevenicami a svojráznym folklórnym prejavom.

Čítať ďalej: Čičmany - v náručí hôr

Vysoké Tatry - Lomnický štít

lomnickyLomnický štít (2634) je jedným z najpopulárnejších vrcholov Vysokých Tatier a dlho bol považovaný za najvyšší.Až v roku 1837 prišiel Lomnický štít o svoj výškový primát. No napriek tomu zostane "Král Tatier", ako ho nazývali susedia Poliaci, najznámejším a najkrajším tatranským štítom. Okrem toho, že je najnavštevovanejším štítom, je zároveň aj najvyššie obývaným miestom na Slovensku.

Čítať ďalej: Vysoké Tatry - Lomnický štít

Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej

betlehemSlovenský Betlehem je jedinečný a je asi najväčším dreveným pohyblivým Betlehemom na svete. Právom patrí medzi absolútne vrcholy ľudového rezbárstva. Je to obdivuhodné dielo majstra Jozefa Pekaru z Rajeckých Teplíc. Najviac navštevovaný je cez Vianočné sviatky, preto sme našu návštevu radšej posunuli na koniec novembra, kedy bolo toto miesto podstatne pokojnejšie.

Čítať ďalej: Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej

Hrad Nitra - svedok Veľkej Moravy

Nitriansky hradNitriansky hrad je mnohokrát prestavaný hradný komplex na vrchole skalnatého vrchu (218 m.n.m.) obtekanom riekou na úpätí bájneho Zobora. Hrad je pamätníkom mnohých stáročí, viažu sa k nemu významné historické, politické a spoločenské udalosti a ako jeden z mála slovenských hradov napriek častým pohromám si zachoval sídelný funkčný ráz až do našich čias. Týčiaci sa 60 m nad stredovekým centrom rovnomenného krajského mesta tvorí hrad výraznú dominantu. Od praveku ho mali v oku kultúry prechádzajúce cez naše územie.

Čítať ďalej: Hrad Nitra - svedok Veľkej Moravy

ZOO Zlín-Lešná, najkrajšia zo všetkých

Zoo LešnáZlínska zoo v Lešnej pri Zlíne je po pražskej Tróji druhou najnavštevovanejšou v Českej rebuplike. Jej veľkou prednosťou je, že je prehľadne rozdelená podľa svetadielov. Navyše sa priebežne stále modernizuje. Každoročne ju navštívi viac ako pol milióna návštevníkov. Členenie areálu podľa kontinentov je totiž prehľadné a atraktívne.

Čítať ďalej: ZOO Zlín-Lešná, najkrajšia zo všetkých

Kláštor Skalka - najstaršia Uhorská legenda

skalkaVyčnievajúci chrbát Bielych Karpát do údolia pri starom koryte Váhu, Skalka, ukrýva k sebe prilepený opevnený stredoveký kláštor Veľká Skalka, a kúsok ďalej sa nad údolím vypína dvojvežový kostol Malá Skalka, najstaršie pútnické miesta na Slovensku.
Že ste o nich nepočuli, rovnako ani o legende sv.Andreja-Svorada a jeho verného učeníka sv. Beňadika?
Tak čítajte ďalej a možno to bude pre vás vhodný tip na rodinný výlet. A ak sa sem vyberiete, určite oceníte mystickú atmosféru, ktorú nie je možné si nevšimnúť.

Čítať ďalej: Kláštor Skalka - najstaršia Uhorská legenda

Tajomný hrad Brekov

 

Cestou zo Strážskeho do Humenného nemôžete prehliadnuť zrúcaniny hradu Brekov, ktorý sa vypína nad údolím Laborca (280 m.n.m.). Hrad stojí na zdanlivo neprístupnom vrchu, dá sa k nemu však celkom pohodlne dostať.Je vzdialený len pol kilometra od kostola v obci Brekov.

Čítať ďalej: Tajomný hrad Brekov

Karlova Studánka - vitajte v raji

V srdci Jeseníkov, pod druhým najvyšším vrchom Čiech (Praděd, 1492 m n.m.) leží legendami opradená Karlova Studánka (800 m n.m.). Pritom je to pomerne nová obec - prvé zmienky o liečivých prameňoch pochádzajú zo začiatku 18. storočia a kúpele tu založil v roku 1780 najmladší syn Márie Terézie Maxmilián II. - František. Svoj názov kúpele získali po prvom habshurskom vojvodcovi, ktorý porazil Napoleona.

Čítať ďalej: Karlova Studánka - vitajte v raji

Strana 7 z 12

Phoca Facebook Comments