google na hlavnu

Tipy na víkend

Karlova Studánka - vitajte v raji

V srdci Jeseníkov, pod druhým najvyšším vrchom Čiech (Praděd, 1492 m n.m.) leží legendami opradená Karlova Studánka (800 m n.m.). Pritom je to pomerne nová obec - prvé zmienky o liečivých prameňoch pochádzajú zo začiatku 18. storočia a kúpele tu založil v roku 1780 najmladší syn Márie Terézie Maxmilián II. - František. Svoj názov kúpele získali po prvom habshurskom vojvodcovi, ktorý porazil Napoleona.

Čítať ďalej: Karlova Studánka - vitajte v raji

V žiari slnka - Malý Horeš

 

Vínne pivnice Malý HorešNa juhu Východoslovenskej nížiny, na južnom úpätí Kráľovských kopcov kúsok pod Kráľovským Chlmcom leží typická nížinná obec Malý Horeš. Ak ju tu chcete nájsť, je istejšie, ak sa pýtate na Kisgéres - lenže to zasa riskujete, že nebudete rozumieť odpovedi.

Čítať ďalej: V žiari slnka - Malý Horeš

Kláštor Krásny Brod

Krasny BrodNie som vyznavačom all inclusive dovoleniek, počas ktorých iba počítate koktejly a nudíte sa pri pohľade na opálené telá. Radšej sa len tak zoberiem(e) (aj s manželkou a občas sa k nám pridá ďalší pasažier) a ideme na výlet. A nemusí to byť práve na opačný koniec sveta. Naším cieľom bol tentokrát kláštor Krásny Brod.

Čítať ďalej: Kláštor Krásny Brod

Hrad Beckov - po opravách skrásnel.

Hrad BeckovKaždý, kto prechádza na strednom Považí okolo Beckova venuje určite pár pohľadov tejto veľkej zrúcanine na šesťdesiat metrov vysokom vápencovom brale na ľavom brehu Váhu. Necelé tri roky bol Beckovský hrad zavretý, opravovali ho. Od začiatku tejto sezóny je opäť sprístupnený verejnosti.

Čítať ďalej: Hrad Beckov - po opravách skrásnel.

Hrad Likava

LikavaZrúcaniny Likavského hradu stoja na osamelom skalnatom kopci podhoria Chočských vrchov na pravom brehu Váhu vo výške 650 m.n.m. asi 1 km severne od obce Likavka. Hrad Likava patrí medzi nemnoho slovenských hradov, ktoré nemajú maďarský ekvivalent k menu. Svedčí to o etnicite Liptova a používaní slovenského názvu. Jeho vznik sa datuje do prvej polovice 14. storočia.

Čítať ďalej: Hrad Likava

Keukenhof 2012: Poľsko - srdce Európy

Keukenhof22. marca poľská prvá dáma, pani Anna Komorowska otvorila výstavu kvetov Keukenhof v sprievode Jej kráľovskej výsosti princeznej Margariet.
Už niekoľko rokov sa Keukenhof inšpiruje pre každú sezónu témou nejakej krajiny. Po Rusku a Nemecku je téma priradená krajine zo strednej Európy.

Čítať ďalej: Keukenhof 2012: Poľsko - srdce Európy

Nový zámok v Banskej Štiavnici

Nový zámokNový zámok je známa dominanta Banskej Štiavnice.
Niekedy sa používa aj názov Nový hrad, Panenský, alebo Dievčenský hrad (nachádza sa na Frauenbergskom kopci). Je to štvorposchodová renesančná stavba so štyrmi baštami. Chránila prístup k mestu a k starému hradu od juhu a východu. Táto protiturecká pevnosť bola postavená v rokoch 1564-1571.

Čítať ďalej: Nový zámok v Banskej Štiavnici

Považský hrad

povazsky hradPovažský hrad (alebo tiež Bystrica) bol postavený na strmom predhorí Javorníkov na brehu Váhu v nadmorskej výške 437 m v druhej polovici 13.storočia na ochranu dôležitej cesty. Nachádza sa iba 4 km na sever od centra Považskej Bystrice, na pravom brehu Váhu. Prístup na hrad je z Považského Podhradia.

Čítať ďalej: Považský hrad

Strana 8 z 12

Phoca Facebook Comments