google na hlavnu

Tipy na víkend

Hrad Likava

LikavaZrúcaniny Likavského hradu stoja na osamelom skalnatom kopci podhoria Chočských vrchov na pravom brehu Váhu vo výške 650 m.n.m. asi 1 km severne od obce Likavka. Hrad Likava patrí medzi nemnoho slovenských hradov, ktoré nemajú maďarský ekvivalent k menu. Svedčí to o etnicite Liptova a používaní slovenského názvu. Jeho vznik sa datuje do prvej polovice 14. storočia.

Čítať ďalej: Hrad Likava

Keukenhof 2012: Poľsko - srdce Európy

Keukenhof22. marca poľská prvá dáma, pani Anna Komorowska otvorila výstavu kvetov Keukenhof v sprievode Jej kráľovskej výsosti princeznej Margariet.
Už niekoľko rokov sa Keukenhof inšpiruje pre každú sezónu témou nejakej krajiny. Po Rusku a Nemecku je téma priradená krajine zo strednej Európy.

Čítať ďalej: Keukenhof 2012: Poľsko - srdce Európy

Nový zámok v Banskej Štiavnici

Nový zámokNový zámok je známa dominanta Banskej Štiavnice.
Niekedy sa používa aj názov Nový hrad, Panenský, alebo Dievčenský hrad (nachádza sa na Frauenbergskom kopci). Je to štvorposchodová renesančná stavba so štyrmi baštami. Chránila prístup k mestu a k starému hradu od juhu a východu. Táto protiturecká pevnosť bola postavená v rokoch 1564-1571.

Čítať ďalej: Nový zámok v Banskej Štiavnici

Považský hrad

povazsky hradPovažský hrad (alebo tiež Bystrica) bol postavený na strmom predhorí Javorníkov na brehu Váhu v nadmorskej výške 437 m v druhej polovici 13.storočia na ochranu dôležitej cesty. Nachádza sa iba 4 km na sever od centra Považskej Bystrice, na pravom brehu Váhu. Prístup na hrad je z Považského Podhradia.

Čítať ďalej: Považský hrad

Hrad Červený Kameň

Hrad Červeny KameňČervený Kameň sa vypína nad obcou Častá na okraji Malých Karpát a na hrane údolia potoka Gidra vo výške 339 m.n.m. Táto mohutná protiturecká pevnosť, spájaná s českou kráľovnou Konstanciou Uhorskou, býva právom pokladaná za jeden z najkrajších a najzachovalejších slovenských hradov.
Ak si chcete urobiť nedeľný výlet do zaujímavého a krásneho prostredia je návšteva tohoto dostupného hradu priam ideálnym nápadom.

Čítať ďalej: Hrad Červený Kameň

Vysoké Tatry - Štrbské pleso

Štrbské plesoNedeľná prechádzka v krásnom prostredí v túto naozaj peknú jeseň? Poďte na Štrbské pleso! Tu sa môžete kochať krásou tatranskej prírody a nadýchať sa čistého vzduchu. A ak si trúfate, tak práve odtiaľto môžete vyraziť na najkrajšie tatranské túry.

Čítať ďalej: Vysoké Tatry - Štrbské pleso

Hukvaldy, hrad a les

HukvaldyV opisu histórie hradu Hukvaldy sa spomína, že v 19. storočí sa olomouckí biskupi pokúsili premeniť hrad na romantické miesto. Ďalej sa spomína, že sa im to nepodarilo. V dnešnej podobe, pod vplyvom melancholického počasia, sme sa ale zhodli, že to JE romantické miesto. Veď prevažnými návštevníkmi boli mladé i staršie páriky a hrad i les ponúkajú množstvo romantických zákutí. Je priam stvorený na zamilované prechádzky.

Čítať ďalej: Hukvaldy, hrad a les

Přemyslovský hrad v Olomouci

Arcidiecézne múzeum v OlomouciAreál Olomouckého hradu patrí k miestam, ktorého história sa počíta na tisícky rokov (najstaršie nálezy sú staré 6000 rokov). V jeho priestoroch sa nachádza mladé Arcidiecézne múzeum, ktoré tento mesiac oslávilo päť rokov od otvorenia. Jeho bohaté zbierky však smelo môžu konkurovať omnoho starším európskym múzeám. Veď za tisíc rokov trvania biskupstva, sa tu podarilo nazhromaždiť cirkvi úžasné umelecké skvosty.

Čítať ďalej: Přemyslovský hrad v Olomouci

Strana 8 z 12

Phoca Facebook Comments