google na hlavnu

Tipy na víkend

Vysoké Tatry - Gerlachovský štít

Masív GerlachuGerlachovský štít mi ostal z teenagerských rokov ako taká malá výzva, sen. Vtedy sme sa kamarátmi dohadovali, že by sme naň mali vystúpiť. Môj výstup sa uskutočnil ale až po 20-tich rokoch a vôbec som nebol sklamaný, práve naopak. 

Čítať ďalej: Vysoké Tatry - Gerlachovský štít

Hrad Zniev

ZnievZrúcaniny Znievského hradu sa vypínajú vysoko nad obcou Kláštor pod Znievom, na temene vrchu Zniev vo výške 988 m. n. m., s výhľadom na Turčiansku kotlinu.
Pod hradom viedla stredoveká cesta z Turca do Nitrianskej doliny. Výstup na Zniev je namáhavejšieho typu a trvá asi hodinu a štvrť.

Čítať ďalej: Hrad Zniev

Starhrad (Varín)

Starhrad Nad ohybom Váhu v Strečianskej úžine na stúpajúcom chrbáte Plešela sa týči zrúcanina Starhrad. Kto zavíta na tento hrad, musí už cestou naň rozmýšľať nad tým, prečo vlastne stavitelia postavili tento hrad tu, keď cesta je na druhej strane Váhu. A prečo sú dva hrady tak blízko seba. Veď neďaleko sa vypína hrad Strečno.

Čítať ďalej: Starhrad (Varín)

Tri skalné monumenty

Hričovská skalná ihlaPrírodné skalné monumenty vežovitého tvaru sú výnimočné. Priťahujú pozornosť ľudí od pradávna a vieme si predstaviť, že hrali veľkú úlohu v ich dávnej mytológii. Skalné útvary v nás aj dnes vyvolávajú minimálne záujem a túžbu ich vidieť na vlastné oči. Vďaka vedeckému výskumu rozumieme ich vzniku. Venovať sa budem trom významným skalným útvarom v Žilinskom kraji: Hričovská skalná ihla, Poluvsianska skalná ihla a Skalný budzogáň.

Čítať ďalej: Tri skalné monumenty

Hrad Sklabiňa

Hrad SklabiňaJe to trochu smutný príbeh. Hrad Sklabiňa tu mohol byť. Zachovalý aspoň z väčšej časti. Nebyť II.svetovej vojny a dôslednosti nemeckých vojsk v protipartizánskom boji.
Čítať ďalej: Hrad Sklabiňa

Oravský hrad

Oravský hradZachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale (bralový útes Skrušinského pohoria) priamo nad obcou Oravský podzámok vo výške 112 metrov nad hladinou rieky Orava (607 m.n.m.). Hradné bralo, zvažujúce sa tromi terasami, sa stalo základom pre súbory budov horného, stredného a dolného hradu. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Podobne ako mnohé iné na Slovensku začali hrad  budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241.

Čítať ďalej: Oravský hrad

Hrad Čachtice

Hrad ČachticeAk poviem Čachtice, hneď každého napadne to druhé: Bátorička. Hrad Čachtice je pevne spojený s touto osobnosťou. Kvôli Alžbete Bátoriovej sa meno hradu Čachtice vyslovuje v mnohých jazykoch na celom svete. V poslednom období sa o Alžbete Bátoriovej hovorilo viac. Malo to svoje dôvody.
Čítať ďalej: Hrad Čachtice

Hrad Branč

BrančNa malebnom Záhorí medzi Sobotištom a Myjavou nájdete zrúcaninu veľkého hradu Branč. Vybrali sme sa tam na malý neskoro-jesenný výlet.
Čítať ďalej: Hrad Branč

Strana 9 z 11

Phoca Facebook Comments