­

krajinou10

P2400082Ak sa veziete po známej E50 z Uherského Hradišťa na Brno, musíte si všimnúť hrad, ktorý stojí na začiatku Buchlovských hôr na vysokom kopci zďaleka viditeľný a majestátny, jeden z najstarších a najmohutnejších kráľovských hradov, hrad Buchlov. Jeho história blízko súvisí s neďalekým zámkom v Buchloviciach. Návšteva oboch, zámku, hradu a k tomu i zámockého parku sa dá stihnúť za jeden deň, čo spolu vytvára výborný tip na niektorú letnú nedeľu.

Hrad je ukážkou stredovekej pevnostnej architektúry a miestnosti hradu dokumentujú vývoj bytovej kultúry od 15. do 19. storočia. Dnes tvorí hrad rozsiahly súbor objektov rôzneho veku, od slohu románskeho po baroko, obklopených tromi nádvoriami. Jadrom sú dve románske hranolové veže a románsky, renesančne upravený palác. Strážnice a zbrojnica obsahujú veľké množstvo historických zbraní (vrátane rôznych exotických), ktoré si môžete zblízka prezrieť, čo určite nenechá chladným žiadneho malého dobrodruha, ale ani ich predkov. Dámske osadenstvo zase bude zaujímať, ako vyzerala hradná kuchyňa a používané kuchynské zariadenia. Nasleduje prehliadka komnát, spální, pracovní, izieb, rytierska sieň, knižnice a ranne gotickej kaplnky.
Jednou z najzaujímavejších častí je prírodovedecká zbierka, kde sú sústredené exponáty zo zahraničných študijných ciest pôvodných obyvateľov hradu zo začiatku 19. storočia. Výstava zahŕňa aj prírodovedecké a zoologické kuriozity - črevo z ťavy, osem-nohé prasiatko, kly z narvala jednorohého, kože z anakondy a iné vzácne predmety.
Strašidelnú povesť o čiernej Buchlovskej pani sme si vypočuli v miestnosti s múmiou (vraj 4000 rokov starou), ktorá je venovaná egyptologickým zbierkam.
Prehliadka potom končí na vyhliadkovej veži (545 m n.m.) s krásnym výhľadom do okolia.
 Návštevu hradu je možné spojiť s prehliadkou hrobky majiteľov v neďalekej kaplnke sv. Barbory.
Na Buchlove si môžete vybrať z mnohých možných prehliadok:
Areál hradu Buchlov - bez sprievodcu, I. a II. hradné nádvorie, tematické výstavy vo vstupnej miestnosti.
S pastelkami po hrade Buchlov - detský okruh so sprievodcom a sprievodom.
Divadelná rozprávka + detský okruh - nedeľa v júli a auguste.
Inak neprístupný hradný parkán a ďalšie priestory môžete navštíviť v rámci špeciálneho prehliadkového okruhu s názvom Buchlovská špirála. Na trase sa vydáte po stopách stavebného vývoja hradu, do ktorého zasiahli aj požiare či dobyvatelia. Táto prehliadková trasa je výberová, limitovaná počtom osôb a je určená predovšetkým pre záujemcov o poznanie stredovekej architektúry a dejín historických stavieb. 


História
Najstaršiu časť hradu tvorila obranná veža s obytným palácom a kaplnkou. Kaplnka bola postavená v 80. rokoch 13. storočia podľa vzoru St. Chapelle - kráľovského hradu v Paríži. Aj keď bol hrad v trvalom majetku kráľa až do 16. storočia, bol často dávaný do zástavy šľachtickým rodom.
V 15. storočí bol hrad prevažne v držaní záložných majiteľov - boli to napr. Lichtenštejnové, uhorský magnát Ctibor zo Ctiboríc, či Ctibor Tovačovský z Cimburka, ktorý sa podieľal na veľkolepej, neskoro-gotickej prestavbe hradu a postavil aj napríklad reprezentačnú rytiersku sálu. Hradu sa však nevyhla ani vojnová vrava 15. storočia a v jeho druhej polovici bol poškodený uhorskými vojskami Matyáša Korvína.
V roku 1511 hrad natrvalo prešiel do súkromného vlastníctva a za Jána Ždánského zo Zástřizl prešiel v období 1543 - 58 rozsiahlou, renesančnou prestavbou, ktorá bola zavŕšená vybudovaním tzv. Tanečnej sály v roku 1602 Jiřím Žigmundom Prakšickým zo Zástřizl.
V roku 1645 bol hrad obliehaný švédskymi vojskami. Pred dobytím ho zachránilo zaplatenie výpalného. Vtedajší majiteľ hradu, Hanuš Žigmund z Petřvaldu, nechal po tejto skúsenosti vybudovať okolo roku 1663 opevnenie okolo dnešného prvého nádvoria, ktorého súčasťou je aj štíhly bastion a brána dodnes vybavená dochovaným spúšťacím hrebeňom.
Hanušov syn Jan Dětřich potom v roku 1691 vystaval rozmerný objekt purkrabstva, v ktorého prízemí je situovaná 2. brána. Tento gróf je tiež zakladateľom zámku v Buchloviciach. Zámok sa po svojom dokončení stal hlavným sídlom vrchnosti a hrad slúžil predovšetkým na administratívne účely.
Na Buchlove prebiehali stavebné úpravy ešte v duchu renesancie a baroka. Avšak už v roku 1701 bol dostavaný zámok v Buchlovice, do ktorého sa majitelia presťahovali natrvalo až v roku 1751. Poslednými držiteľmi Buchlova sa stali v roku 1800 grófi Berchtoldovci z Uherčic. Zásluhou dvoch nevlastných bratov, osvietencov, dr. Leopolda I. Berchtolda a dr. Bedřicha Berchtolda vzniklo v priestoroch hradu rodinnej múzeum, ktoré bolo už v polovici 19. storočia sprístupnené verejnosti.
V roku 1931 na hrade vypukol požiar, ktorý zničil strechy hradného jadra, škody boli našťastie vzápätí napravené. Po 2. svetovej vojne prešiel Buchlov do vlastníctva štátu a po čiastkových stavebných úpravách bol opäť zprístupnený verejnosti.
Vstupné
Dospelý 130 Kč (základné...je možné uplatniť zľavy, prípadne sú k dispozícii rôzne špeciálne okruhy)
Návštevné hodiny
APRÍL, OKTÓBER 9.00 - 15.00 hod (prehliadky v sobotu a v nedeľu) V pondelok zatvorené. Vykonáva sa len cez soboty, nedele a počas sviatkov. Vo všedné dni len vopred ohlásené výpravy. Cez štátne sviatky je otvorené.
MÁJ, JÚN, SEPTEMBER 9.00 - 16.00 hod (prehliadky od utorka do nedele) V pondelok zatvorené. Cez štátne sviatky je otvorené.
JÚL, AUGUST 9.00 - 17.00 hod (prehliadky od pondelka do nedele) V pondelok 9.00 - 15.00 hod. Cez štátne sviatky je otvorené.


zdroje: www.buchlov.cz

­