Chrám sv.VitaZ rodinných dôvodov sme sa na jeseň 2007 na pár dní ocitli v Prahe. Ostalo nám pár hodín na prechádzku. Tak sme sa teda vybrali, kam inam, na Hradčany. ;-)

 

Výhľad z veže Chrámu sv.Víta, Praha, HradčanyBoli sme tu už niekoľko krát, aj keď vždy s odstupom mnohých rokov. Je to fajn keď môže takto človek porovnávať.
Tie davy ľudí ma šokovali. Hlave tie naj navštevovanejšie miesta. A to už je jeseň. Nechcem si to predstavovať ako to tu vypadá cez sezónu.
Fotograficky som sa najviac venoval chrámu sv. Víta. Tento staviteľský skvost je vo výbornej kondícii a vôbec na ňom nepoznať, že sa o jeho vlastníkovi rozhoduje súdnou cestou už 12 rokov medzi štátom a cirkvou. Po dvoch predošlých rozhodnutiach v prospech cirkvi, bolo nedávne rozhodnutie opačné, ale určite nie konečné.
Konečne sme sa prvý krát dostali hore na vežu, a poviem vám, bol to hororový zážitok. 267 schodov v temnej sotva pre dve osoby širokej chodbe, plnej dvoch prúdov turistov, vydýchaný vzduch, tma a Japonka, ktorá vám bleskom bachne z polmetrovej vzdialenosti do tváre. Skutočne nádhera. Keď sa
Chrám sv.Víta človek ocitne hore, musí čo najskôr prestať myslieť na cestu dole, inak si tej krásnej vyhliadky neužije. A ten výhľad stojí za to.
Mal som celkom šťastie na počasie, ale priznám sa, obláčiky mam radšej. Čo sa týka fotenia na nádvoriach, viem si predstaviť, že by si to tam človek užil z nejakým širokáčom 10-20, alebo rybím okom, ja zo svojou 28-čkou, som spravil koľko sa dalo, keďže som bol opäť bez statívu na panorámy. Celkom by ma ale zaujímalo, čo by sa stalo, keby som si v chráme sv.Víta začal rozkladať statív.

Celkovo sa dá povedať, že sme si tých pár hodín užili, a človek sa musí vedieť obrniť proti dráždiacim veciam ako sú spomenuté davy ľudí a nespomenuté ceny vstupného a nápojov, či jedál. Po pravde, tie ceny sú robené pre iných ľudí ako sme my, češtinu či slovenčinu som aj tak započul
Chrám sv.Vítaminimálne. Stačí pár krokov bokom od hlavnej trasy a nájde sa pivo za 28, večera za 200, a to už sú také normálne ceny.

Zaujímavá stránka pre potencionálnych návštevníkov Prahy.

 

 

 

 

Zámecké schody Pod Hradčanmi Pod Hradčanmi