14 november, streda, 2018
A- A A+

LOGO

krajinou10

Reklama k logu zvonko

galapagos222

Reklama k logu

google na hlavnu

Jánošíkové diery

Jánošíkové dieryAsi 21 km západne od Žiliny, kúsok za Terchovou, v Národnom parku Malá Fatra, sa nachádza nádherný prírodný útvar -  tiesňava Diery, prevážne nazývaná Janošíkové diery. Diery sú hojne navštevované či už našími alebo zahraničnými turistami.  Vodopády a skalné monumenty vytvorené prírodou sú lákadlom, ktoré stojí za tu trochu námahy, ktorú musí človek vydať pri ich zdolaní.

Do tiesňavy môžete vstúpiť nad hotelom Diery v Terchovej-časť Davidíkovci. Pri hoteli je veľké, v sezóne, platené parkovisko. Od hotela po začiatok dier je to necelý kilometer v krásnom prostredí.
Aj v tých najhorúcejších letných dňoch si Diery udržiavajú príjemnú chladnú klímu. Vzduch je čistý a neustále zvlhčovaný kvapôčkami vody z tečúceho potoka, popri ktorom chodník vedie.
Niektoré časti chodníka si vyžadujú značnú dávku odvahy.
Jánošíkové diery sú sprístupnené označenými turistickými chodníkmi s lavičkami, rebríkmi a reťazami. Trasa je vhodná pre rodiny s malými deťmi (Dolné k salašu Podžiar a chodníkom na Vyhliadku), väčšie deti zvládnu pod dozorom dospelých celé Diery.
Od 1.6.2013 je otvorený novovybudovaný náučný chodník Diery.
Horné diery predstavujú tiesňavu medzi Veľkým (1610 m n. m.) a Malým Rozsutcom (1343 m n. m.) Malej Fatry.  Horné diery sú pri veľkých dažďoch nepriechodné a v zimnom období uzatvorené.
Doporučujeme túru cez Horné diery rovno potom na Poludňove skaly, Medzirozsutce a potom podľa kondície: Malý, alebo Veľký Rozsutec, je to super túra, jedna z najkrásnejších na Slovensku. Pozor, táto trasa (Medziholie – Veľký Rozsutec - Medzirozsutce Viac tu: http://www.npmalafatra.sk/) je od 1.marca do 15.júna z dôvodu ochrany prírody uzatvorená.
Nové diery vybiehajú z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. Nachádzajú sa tu 4 vodopády s výškou 1 až 2 metre, ktoré sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka. Pomenovanie dostali podľa toho, že boli z celej sústavy Jánošíkových dier sprístupnené ako posledné.
Od 1.6.2013 sú Nové diery zjednosmernené. Dôvodmi sú bezpečnosť a pohodlie návštevnikov. Priechodné su teda v smere proti prúdu potoka.

Dolné diery Rozsutec Horné diery Horné diery
Dolné diery Rozsutec Horné diery Horné diery

gallery_icon

Všeobecné informácie:
Jánošíkové diery je súhrnný názov pre sústavu roklín a kaňonov nachádzajúcej sa v NP Malá Fatra v Krivánskej Malej Fatre. Skladajú sa z troch navzájom prepojených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery.
Pestré celebrity porn
hamster mobile porn
Blowjob
gay anime
gay cartoon porn
nude celebrities
teen gay
naked celebrities
gay boy porn
naked celebrities
geologické podložie vplyvom rôznej odolnosti voči zvetrávaniu podnietilo vznik členitého reliéfu s charakteristickými bralami, tiesňavami, skalnými útvarmi a puklinami. V Jánošíkových dierach sa nachádza asi 20 vodopádov vysokých od 1 do 5 m.
Bizarné skalné útvary Jánošíkových dier, so svojou špecifickou klímou, sú domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

Informačná tabuľa NP Malá Fatra:
Mapa Janošíkové diery


 

Nájdi si cestu
    Show the options

štart :  alebo 

Cieľ      :  alebo 

Súvisiace články:

Veľký Fatranský Kriváň

Šútovský vodopád

Jánošíkové diery

Veľký Rozsutec

Phoca Facebook Comments

Share on Myspace

BeInvolved

facebook_page_plugin