Jánošíkové dieryAsi 21 km západne od Žiliny, kúsok za Terchovou, v Národnom parku Malá Fatra, sa nachádza nádherný prírodný útvar -  tiesňava Diery, prevážne nazývaná Janošíkové diery. Diery sú hojne navštevované či už našími alebo zahraničnými turistami.  Vodopády a skalné monumenty vytvorené prírodou sú lákadlom, ktoré stojí za tu trochu námahy, ktorú musí človek vydať pri ich zdolaní.

Do tiesňavy môžete vstúpiť nad hotelom Diery v Terchovej-časť Davidíkovci. Pri hoteli je veľké, v sezóne, platené parkovisko. Od hotela po začiatok dier je to necelý kilometer v krásnom prostredí.
Aj v tých najhorúcejších letných dňoch si Diery udržiavajú príjemnú chladnú klímu. Vzduch je čistý a neustále zvlhčovaný kvapôčkami vody z tečúceho potoka, popri ktorom chodník vedie.
Niektoré časti chodníka si vyžadujú značnú dávku odvahy.
Jánošíkové diery sú sprístupnené označenými turistickými chodníkmi s lavičkami, rebríkmi a reťazami. Trasa je vhodná pre rodiny s malými deťmi (Dolné k salašu Podžiar a chodníkom na Vyhliadku), väčšie deti zvládnu pod dozorom dospelých celé Diery.
Od 1.6.2013 je otvorený novovybudovaný náučný chodník Diery.
Horné diery predstavujú tiesňavu medzi Veľkým (1610 m n. m.) a Malým Rozsutcom (1343 m n. m.) Malej Fatry.  Horné diery sú pri veľkých dažďoch nepriechodné a v zimnom období uzatvorené.
Doporučujeme túru cez Horné diery rovno potom na Poludňove skaly, Medzirozsutce a potom podľa kondície: Malý, alebo Veľký Rozsutec, je to super túra, jedna z najkrásnejších na Slovensku. Pozor, táto trasa (Medziholie – Veľký Rozsutec - Medzirozsutce Viac tu: http://www.npmalafatra.sk/) je od 1.marca do 15.júna z dôvodu ochrany prírody uzatvorená.
Nové diery vybiehajú z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. Nachádzajú sa tu 4 vodopády s výškou 1 až 2 metre, ktoré sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka. Pomenovanie dostali podľa toho, že boli z celej sústavy Jánošíkových dier sprístupnené ako posledné.
Od 1.6.2013 sú Nové diery zjednosmernené. Dôvodmi sú bezpečnosť a pohodlie návštevnikov. Priechodné su teda v smere proti prúdu potoka.

Dolné diery Rozsutec Horné diery Horné diery
Dolné diery Rozsutec Horné diery Horné diery

gallery_icon

Všeobecné informácie:
Jánošíkové diery je súhrnný názov pre sústavu roklín a kaňonov nachádzajúcej sa v NP Malá Fatra v Krivánskej Malej Fatre. Skladajú sa z troch navzájom prepojených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery.
Pestré geologické podložie vplyvom rôznej odolnosti voči zvetrávaniu podnietilo vznik členitého reliéfu s charakteristickými bralami, tiesňavami, skalnými útvarmi a puklinami. V Jánošíkových dierach sa nachádza asi 20 vodopádov vysokých od 1 do 5 m.
Bizarné skalné útvary Jánošíkových dier, so svojou špecifickou klímou, sú domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

Informačná tabuľa NP Malá Fatra:
Mapa Janošíkové diery


 

Nájdi si cestu
    Show the options

štart :  alebo 

Cieľ      :  alebo 

Súvisiace články:

Veľký Fatranský Kriváň

Šútovský vodopád

Jánošíkové diery

Veľký Rozsutec