­

krajinou10

Dnes má meniny : Miroslav Zajtra : Vieroslava Pozajtra : Benjamín

cvo

Krasny BrodNie som vyznavačom all inclusive dovoleniek, počas ktorých iba počítate koktejly a nudíte sa pri pohľade na opálené telá. Radšej sa len tak zoberiem(e) (aj s manželkou a občas sa k nám pridá ďalší pasažier) a ideme na výlet. A nemusí to byť práve na opačný koniec sveta. Naším cieľom bol tentokrát kláštor Krásny Brod.

Proti prúdu Laborca, už to bol pekný zážitok.
Asi je to naozaj tak, že čím východnejšie, tým zaujímavejšia krajina, čistejšia krajina a úprimnejší ľudia.
To tretie naozaj neviem zhodnotiť, počas celej cesty sme stretli len zopár áut a v samotnom cieli cesty jednu osádku z Bratislavy a druhú kdesi z Poľska.
Hýkali sme spoločne. Kulisy ako do rozprávky, už sa mohol len vynoriť tajomný mních či čarodejník.
Nie veľmi udržiavaná tabuľa pri vstupe do areálu podá návštevníkovi len kusé informácie, takže odporúčam pred návštevou tohto čarovného miesta trošku si pogúgliť.
Prvé zmienky o kláštore pochádzajú údajne zo 14. storočia.
Pohnuté dejiny kláštora i chrámu, ktorý bol zasvätený zoslaniu Svätého Ducha začali rozprávkovo. Slepec, vedený chlapcom pri odpočinku pri prameni (dnes v areáli kláštora), v ktorom si umyl tvár a oči, odrazu uvidel žiarivý kríž. Z vďačnosti za zázrak dal na tomto mieste postaviť kaplnku. Tá sa ihneď stala pútnickým miestom. Neskôr bol kláštor trikrát spustošený.
Najprv ho v roku 1603 dal vypáliť knieža Druget. Nebolo to nič ťažké, v tom čase boli stavby drevené a tak po nich nezostalo nič, len popol. Zázračne sa však zachránila ikona Presvätej Bohorodičky. A keď nemilosrdné knieža ochorelo a nedalo sa mu nijako pomôcť, poradili mu údajne, aby sa zaviazal, že obnoví cerkev aj kláštor. Len čo to, urobil, vyzdravel.
Na začiatku 18. storočia v čase protihabsburských povstaní bol kláštor zničený po druhý raz.
A po tretí raz a definitívne zasiahla do existencie kláštora prvá svetová vojna. V roku 1915 bol vyplienený a spustošený a odvtedy vlastne chátra.

Krasny Brod Krasny Brod Krasny Brod Krasny Brod

gallery_icon
Neďaleko od neho stojí nový monastyr a nová cerkev. V areáli pôvodného kláštora sa zachovala iba baroková kaplnka. Posedieť pri prameni - studničke sa nedá, rastie tam príliš vysoká tráva.
Kláštor je obkolesený mohutnými starými stromami, pod ktorými je miesto aj pre pútnikov, aj pre výletníkov. Predstavil som si pokorné zástupy veriacich, ako sa sem ponáhľajú, aby sa poklonili Presvätej Bohorodičke, aby svojou účasťou potvrdili pravdivosť zázraku, aby sa aj oni napili a umyli pri prameni.
Pri prameni...
Keď prejdete kláštorným areálom, ocitnete sa na čistine, ktorej dominuje veľký oceľový kríž. Stojí tu na pamiatku obetí prvej svetovej vojny a označuje jeden z cintorínov, na ktorom je pochovaných 1006 vojakov všetkých armád, ktoré sa cez toto územie prevalili. Je to skvostné miesto.
Často obdivujem staré francúzske a anglické či írske kláštory, ktorých ruiny aj po storočiach svedčia o sile ducha a nezlomnosti ľudí, ktorí toto dielo vybudovali. Ale nikdy by mi nenapadlo, že niečo podobné máme doma, takmer za humnami.
Vstup do areálu je voľný, ruiny sú udržiavané, ale pohyb medzi nimi je na vlastnú zodpovednosť.
Návšteva je asi najvhodnejšia v čase slávnosti Zoslania Svätého Ducha, alebo inej odpustovej slávnosti.
Z Bratislavy je do Krásneho Brodu 499 km, z Humenného 38 km a napríklad z Košíc 114 km. A do Medzilaboriec je to na dohodenie kameňom.



Nájdi si cestu
    Show the options
štart :
 alebo 
Cieľ      :
 alebo 

galapagos222

Krajinou.sk © 2008-2019 krajinou(zavináč)gmail.com
GDPR

­