JazierkaStanišovská, presnejšie, Malá Stanišovská jaskyňa, je jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove otvorená každý deň. Dobrodružstvo, ktoré zažijete pri objavovaní čarovného podzemia so sprievodcami - jaskyniarmi  zo Slovenskej speleologickej spoločnosti, ktorí jaskyňu sprístupnili v roku 2010, nezažijete nikde inde.

V podzemí neďaleko Liptovského Jána sme zažili trochu niečo iné, než v ostatných jaskyniach otvorených pre verejnosť. Všetko sa podobá návšteve Medvedej štôlne, kde sme boli na jar. Niet divu, jaskyňu spravuje rovnaké spoločenstvo a rovnako platí doživotná zľava na zakúpené vstupenky navzájom na všetky ich expozície. Len je potrebné si vstupenky odložiť.
Takže rukopis sa podobá v tom, že dostaneme čelovky a vstúpime do temných priestorov  len minimálne upravených človekom a k tomu dostaneme dokonalý slovný komentár od sprievodcu, skutočného speleológa.  Samozrejme, jaskyňa nie je baňa, takže tu podobnosť končí.
V tejto jaskyni, na rozdiel od iných známych a prístupných, na nás nečakajú žiadne chodníky, mostíky a elektrické svetlá, ale len tma pretínaná našimi vlastnými svetlami. Ta tma je všade prítomná a napokon uvidíme tmu, ktorá sa naozaj dá krájať. To keď všetci na povel vypneme všetky svetielka a na chvíľu zažijeme zúfalstvo speleologa, ktorému sa vybili baterky. Ale to až skoro na konci - na dne jaskyne. Pred tým  prejdeme okolo jazierok s krištáľov čistou vodou. V jednom jazierku je voda pre zamilovanie, v druhom  pre odmilovanie a v treťom býva najvzácnejší obyvateľ jaskyne, len pár milimetrov veľký tvor, a veru nechápeme, prečo je ujo jaskyniar z neho taký fascinovaný.
Stanišovská jaskyňa je súčasťou jaskynného systému v Jánskej doline. Ten sa tiahne z údolia až vysoko na svahy Ďumbiera. Odhaduje sa, že môže mať až 200 km, z väčšej časti je, samozrejme, nepreskúmaný, pretože nie sú ľudia. Takže zažijeme aj pravú verbovačku, jaskyniarov je málo a mladým sa do toho nechce, veď v jaskyni nefungujú smartfóny, takže tak.
 Kvapľová výzdoba vnútri jaskyne sa vyskytuje iba ojedinele, alebo je poškodená. Skončila často ako suvenír, tisíce kusov kvapľov sa prebrúsili na ťažidlá na pamiatku pre tatranských turistov, na obklady krbov, na svietniky v kostoloch. Táto krása z hlbín však mimo jaskýň dlho nevydrží, bez neustáleho pôsobenia vody, bez vlhka, sa tieto stáročia vytvárané ozdoby postupne zanedlho rozpadnú. Vydrancovanie umožnil voľný prístup do jaskýň po 1. svetovej vojne a zvýšený turistický ruch. V jaskyni sa v súčasnosti vyskytujú hlavne náteky a usadeniny.
Dĺžka prehliadky sa pohybuje od 45 do 60 minút.   Obdivovať môžete tiež prácu jaskyniarov. 

 Stanišovská dolina V Jaskyni V jaskyni   V jaskyni
 V jaskyni  Jaskyňný jazyk  trblietky na stenách  V jaskini

UPOZORNENIE
Prevýšenie a rozdiel teploty medzi vonkajším prostredím a jaskýňou je záťažou pre ľudský organizmus. Pred vstupom do jaskýne je nutné si oddýchnuť, aby aklimatizácia prebehla bez problémov. Do jaskyne je vhodné teplejšie oblečenie a pevná obuv. Čelovky vám zapožičajú sprievodcovia.
JASKYŇA - FAKTY
Jaskyňa nemá svojho objaviteľa, bola známa obyvateľom Liptova od nepamäti. Prvé záznamy o jaskyni sú známe z r. 1689, informácie o Veľkej Stanišovskej jaskyni sú už z 13. storočia.
Stanišovská jaskyňa je vyhlásenou prírodnou pamiatkou  o celkovej dĺžke 871 m, hĺbke 28 m, s dĺžkou sprístupnenej trasy 410 m. Celoročná priemerná teplota v jaskyni je 5,7 ° C.
Prírodná pamiatka je významná ako zimovisko netopierov (7 druhov) a je domovom rovnonožcov (Mesoniscus), chvostoskokov a mnohonožek.
Stanišovské jaskyne vyhĺbila vo vápenci Štiavnica. Bystrina, ktorá sa valí dolinou od hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, pramení pod rovnomenným vrcholom (Štiavnica, 2025 m).
Malá Stanišovská jaskyňa sa nachádza  v nadmorskej výške 766 m n.m.
PRÍSTUP
Na diaľnici odbočíme na Liptovský Ján, ďalej pokračujeme po hlavnej až za obec do doliny. Prístup je dobre značený, stačí ísť podľa tabúľ. Napokon dorazíte k chatke Speologickej spoločnosti, kde je možné  zaparkovať bezplatne na odstavnom parkovisku.
Obe Stanišovské jaskyne, Veľká i Malá sa nachádzajú v ústí bočnej Stanišovskej doliny  do Jánskej doliny. Jaskyňa leží na južnom svahu Smrekovica, asi 4 minúty od chatky 
OTVORENÉ
Denne  od 10.00 do 16.00 hod.
vstup každú celú hodinu
VSTUPNÉ
Dospelí - 6 EUR
Dôchodcovia, deti, zľavnené - 3,50 EUR

PODZEMIE POD VEŽAMI - MINCOVNÍČKOVO
Podzemie pod vežamiNeobišli sme ani ďalší projekt Slovenskej speologickej spoločnosti, ktorým  je Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne.  Podzemie pod vežami alebo inak aj Príbeh mince. Mincu tu neukazujú ako platidlo, ale ako výrobok a prezentuje sa tu celý proces výroby mince. Prehliadka objektu sa začína vyrazením mince, ktorá s návštevníkom prejde celý jej príbeh. Na veľkom vretenovom lise, ktorý v malom priestore pôsobí až hrôzostrašne,  sa vyrazia postupne obe strany mince , ktoré slúžia ako platidlo v ríši Agartha, a potom ju návštevníci môžu vydražiť. Nuž dať za mincu 200 €, čo je rekord v tunajších dražbách, by nám dosť nabúralo rodinný rozpočet. Našťastie spolunávštevníci nam umožnili džentlmenskú dohodu a my sme sa ako víťazi mohli zapísať do Dražobnej knihy husacím brkom namáčaným v atramente. Aj keď sme sa nedostali do podzemia, lebo tam aktuálne mali zával, videli sme napodobeninu kramca - ubytovania, ktoré si stavali v ťažkých podmienkach baníci na Kriváni, potom je tu žľab na čistenie rudy, mlyn na drvenie a misky na  ryžovanie. Je tu aj skutočná funkčná kováčska vyhňa s koženými mechmi a ďalšie zaujímavé artefakty. Na všetko si môžete siahnúť a skúsiť to používať.
Po návšteve expozície minca vo vrecku už každému určite nebude pripadať taká bežná.
POLOHA
Podzemie pod vežami sa nachádza v centre Liptovského Jána, prvá budova hneď vedľa kostola. Parkovisko je pár metrov od budovy.
VSTUPNÉ
Dospelí, plné vstupné - 4 €
zľavnené vstupné - 2,50 €
Platí tu zľava po návšteve Stanišovskej jaskyne, alebo Medvedej štôlne. Treba si odložiť vstupenky.
OTVORENÉ
Denne od 10.00 do 16.00 hod.

Čo je ešte zaujímavé v Jánskej doline ?
MINISLOVENSKO
Môžete navštíviť nový park miniatur v Jánskej doline. Park tvoria slovenské kultúrne a technické pamiatky – hrady, zámky, kostoly, zvonice a iné. V parku je zatiaľ 13 modelov v mierke 1:25, ďalších sedem má neskôr pribudnúť.
Modely sú skutočne vernými kópiami a použité sú autentické materiály, teda drevo, kamene, prípadne betón. Ten najväčší a najnáročnejší je Bojnický zámok (5 600 hodín práce). Najťažším modelom je 620 kilogramov vážiaci hrad Strečno.

Minislovensko Minislovensko Minislovensko Minislovensko


V krásnom prostredí s vysokými stromami a upravenými trávnikmi, vhodným na relax,  na začiatku Jánskej doliny, na ploche skoro 1 hektár, objavíte aj tieto miniatury: starobylá radnica v Levoči, kaplnka sv. Michala v Košiciach, Urbanova veža v Košiciach, drevený kostolík v Hervartove, drevený krytý most v Kluknave, zvonica v Kežmarku, zvonica v Spišskej Sobote, mauzóleum rodiny Migazzi Zlaté Moravce, kostol sv. Juraja Kostoľany pod Tríbečom a ďalšie.
Modely sú skutočne vernými kópiami.
OTVORENÉ
Pondelok až nedeľa  09:00 - 17:00
VSTUPNÉ
Dospelý  5,00 ‎€
Zľavnené  cartoon porn comics
Big Ass Porn
3d hentai porn
best mobile porn
gay sex video
naked celebrities
celebrity porn
naked celebrities
celebrity porn
gay group sex
3,00 €

Mapa - Stanišovské jaskyne Mapa Liptovský Ján Mapa Jánska dolina Mapa Minislovensko


 

Nájdi si cestu
    Show the options

štart :  alebo 

Cieľ      :  alebo 


zdroje: www.stanisovska.sk, www.podzemie.sk, www.minislovensko.sk