Masív GerlachuGerlachovský štít mi ostal z teenagerských rokov ako taká malá výzva, sen. Vtedy sme sa kamarátmi dohadovali, že by sme naň mali vystúpiť. Môj výstup sa uskutočnil ale až po 20-tich rokoch a vôbec som nebol sklamaný, práve naopak. 

Chronológia výstupu.
O 04.30 hod. sme sa stretli v Tatranskej polianke s inštruktorom horolezectva Svetozárom Lackom.
Výstup bol pre nás aj horolezeckým výcvikom.
Spoločne sme potom vyrazili k horskému hotelu Sliezky dom.
Okolo 5. tej hodiny, po krátkej inštruktáži, sme sa vybrali po Tatranskej magistrále smerom k Batizovskému plesu. Po ceste nám p.Lacko rozprával zážitky a historky z predchádzajúcich výstupov. P. Lacko vie zaujať nielen rozprávaním o lezení, ale aj svojou znalosťou týchto vysokých polôh, kde sa nachádza mnoho endemitov z botanického sveta.
Cesta nám rýchlo ubiehala a po asi jednej hodine sme už boli pri Batizovskom plese. Tu sme zišli z označeného chodníka a stúpali Batizovskou dolinou k päte Gerlachu.
Cestu nám skrížili kamzíci a ľadovec, ktorý neroztopilo slabé minuloročné leto.
Na Gerlach vedie najmenej 7 známych a používaných ciest (okrem tých, ktoré si horolezci volia sami), my sme sa v rámci horolezeckého výcviku vybrali cestou zložitejšou (s horolezeckou obtiažnosťou 2-3), zahŕňajúcou lezenie rôznymi stenami a žľabmi do Gerlachovského sedla, odtiaľ potom hrebeňom k najvyššiemu bodu Karpát.
Hrebeň Gerlachu je ostrý ako britva. Na jednú aj druhú stranu je pohľad do najmenej 400 metrov hlbokej priepasti.
Vrchol s krížom sme dosiahli asi o jedenástej. Na vrchole sme sa zdržali asi pol hodiny. Kochali sme sa výhľadmi a oddychovali.
P. Lacko bol neustále informovaný cez sms o počasí a to sa malo zhoršiť, preto sme rýchlo vykročili na návrat.
Pri hamster mobile porn
gay movie
celebrity porn
hentai porn games
Boobs
naked celebrities
toon porn
celebrity sex tapes
naked celebrities
gay movies
Batizovskom plese sme skontrolovali situáciu za nami. A skutočne, masív Gerlachu už bol zahalený v nízkej oblačnosti. Urobili sme si posledné spoločne foto, zhodnotili výstup a vybrali sa v ústrety civilizácii.
Okolo 15.00 hod. sme už odpočívali v Tatranskej polianke.
Náš výstup sa uskutočnil koncom augusta 2010, len týždeň pred riskantným a nezodpovedným výstupom amerických turistov, na ktorý doplatili svojimi životmi. Aj z tohoto dôvodu výstup na Gerlachovský štít aj tou najľahšiou trasou doporučujem absolvovať v sprievode horského vodcu (pretože takýto výstup je pre osoby ktoré nevlastnia preukaz horolezcu zakázaný), dobrou turistickou výstrojou a slušnou kondíciou.

 

výstup na hrebeni Na vrchole Zostup

O Gerlachu.
Všetky naše pohoria a vlastne skoro celé územie je súčasťou pohoria Karpaty. Najvyššou časťou Karpát sú Vysoké Tatry, Gerlachovský štít je najvyšším vrcholom Karpát vôbec.
Gerlachovský štít (hovorovo Gerlach, maď. Gerlachfalvi-csúcs, nem. Gerlsdorfer Spitze alebo Gerlach) je vysoký 2655m. Titul najvyššej hory mu bol dlho odopieraný, pretože za vyšší bol považovaný Lomnický štít, alebo aj Kriváň. Až presnejšie geografické merania z roku 1838 ukázali, že najvyšším je Gerlachovský štít.
Názov je odvodený od obce Gerlachov, nad ktorou sa týči a patril i do jej chotára.
Leží v juhovýchodnej rázsoche Zadného Gerlachu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hrebeň na Kotlový štít, kde sa rozvetvuje a vytvára známy Gerlachovský kotol.

gallery_icon
Výstupy
Gerlachovský štít je pre svoju výšku, dostupnosť a krásnu horskú scenériu jedným z najnavštevovanejších vrcholov. Cez sezónu vystúpi hore až 200 ľudí. Pozor ale, na Gerlachovský štít nemôže vystúpiť každý. Respektíve, každý môže, ale len s horským vodcom.
Cenník horských vodcov:
  1 osoba         2 osoby      3 osoby
170,00 EUR 223,00 EUR 233,00 EUR
Ďalšie informácie si môžete nájsť na stránkach spolku horských vodcov http://www.tatraguide.sk/

História výstupov:
Prvými bezprostrednými návštevníkmi Gerlachovského štítu boli asi poľovníci a botanici. Je možné, že niektorí z nich dosiahli aj vrchol. Pravdepodobne prvým človekom, ktorý dokázateľne v roku 1834 stál na vrchole, bol spišský Nemec Ján Still (1805 - 1890), učiteľ na katolíckej škole v Novej Lesnej. Na tejto túre sa zúčastnil spolu so svojím švagrom Gellhofom, staviteľom z Veľkej, Martinom Urbanom Spitzkopfom, mlynárom z Novej Lesnej a s dvoma ďalšími neznámymi lovcami kamzíkov.
Slovenský prvovýstup cez Batizovskú próbu vykonali v r. 1875 horskí vodcovia zo Štôly Ján Ruman Driečny ml. a Ján Pasterňák.


Zobraziť Gerlach na väčšej mape

zdroje. wikipedia, internet