20 júl, piatok, 2018
A- A A+

LOGO

krajinou10

Reklama k logu zvonko

galapagos222

Reklama k logu

google na hlavnu

Wismar - opäť tehlová gotika

kostol.sv.MikulášaOpäť pokračujem na Európskej ceste tehlovej gotiky ďalšou zastávkou. Po katedrále v Bad Doberane som navštívil Wismar, staré hanzovné mesto s historickým centrom. V bohatom hanzovnom meste stáli tri gotické katedrály patriace medzi architektonické skvosty Severonemeckej tehlovej gotiky. Bohužiaľ sa súčasnosti  dožili so šťastím len dve z nich.

Wismar bol založený roku 1226 na mieste slovanskej osady a už za tri roky dostal mestské práva. Počas 13. a 14. storočia bol Wismar rozkvitajúcim hanzovním mestom, pôsobilo v ňom mnoho dielní, napríklad na spracovanie vlny. Rozkvet trval aj napriek odlivu obyvateľov až do 16.storočia.
Po uzavretí Vestfálského mieru  po  30. ročnej vojne v roku 1648 pripadol Wismar Švédsku. To sa svojich nárokov vzdalo až v roku 1903.
V centre mesta sa nachádza najväčšie Severonemecké námestie s rozmermi 100 krát 100 metrov, obklopené elegantnými budovami všetkých štýlov. Na jeho severnej strane stojí klasicistická radnica, postavená v rokoch 1817 až 1819. Stredu námestí dominuje "vodné umelecké dielo" (Wasserkunst), krytá fontána s prepracovanou kovanou fontánou dovezenou v roku 1602 z Holandska.
Ďalšou zaujímavosťou je gotický dom č. 20 z roku 1380, v ktorom je od roku 1878 hostinec U starého Švéda (Alter Schwede). Osemdesiat metrov vysoká Mariánska veža je zvyškom pôvodného impozantného gotického kostola. Tehlový chrám z 13. storočia bol ťažko poškodený počas 2. svetovej vojny a potom úmyselne zničený východonemeckým komunistickým režimom v roku 1960. K najkrajším palácovým stavbám v Pobaltí patrí kniežacej dvor (Fürstenhof) v štýle talianskej renesancie. S ním susedí gotická bazilika sv. Juraja z 13. storočia. Severnou časťou mestského jadra preteká dvoma ulicami niekdajší mlynský náhon, v oboch uliciach stoja bývalé mlyny a iné zachovalé hospodárske budovy. Vidieť môžete aj pôvodnú vodárenskú vežu z 15. storočia. Stojí tu aj bazilika sv. Mikuláša s bohatou výzdobou a hodnotným vybavením. V severozápadnom okraji mestského jadra sa neskorogotickou "vodnou bránou" (Wassertor) vychádza k malebnému Starému prístavu, kde kotvia rybárske kutre a je odtiaľ výhľad na zámorský a ropný prístav. Dnes je Wismar okrem turistického centra aj dôležitou obchodnou križovatkou s prístavom a lodenicou pre stavbu veľkých lodí. Podľa údajov z roku 2005 má 45 000 obyvateľov, viac ako dvojnásobok počtu z roku 1905.

fragmenty z kostola Panny Márie vyhliadka na kostole sv.Juraja fontána Wasserkunst kostol sv.Juraja s kniežacím dvorom
veža kostola Panny Márie v kostole sv.Juraja v kostle sv. Mikuláša hostinec Alterschwede

gallery icon
Kostoly Wismaru sú svedkami sily a sebavedomia bohatej buržoázie hanzového mesta, ale tiež hlbokej náboženskej viery. Kostoly bohatého biskupstva a opátstva  mali byť prekonané čo sa veľkosti a vybavenia týka.
80 metrov vysoká veža kostola Panny Márie je veľmi  dobre viditeľný orientačný bod v meste. Ale len táto zostala z kedysi najväčšieho kostola v meste a jedného z najkrajších murovaných kostolov v severnom Nemecku. Počas druhej svetovej vojny bol kostol poškodený a hlavná i vedľajšie lode boli strhnuté komunistickým režimom v roku 1960.  Pôvodný kostol  bol pravdepodobne postavený v prvej polovici 13. storočia. Neskôr bol prestavaný na začiatku 14. storočia do podoby, ktorú ukončili letecké bomby. Číselníky na hodinovej veži majú priemer 5 metrov. Z veže sa od poludnia do večera ozýva každú hodinu jedna zo štrnástich zvonkohier. Tri kaplnky veže teraz slúžia ako výstavné a kultúrne priestory. V súčasnej dobe sú obnovené  základové múry z lode kostola Panny Márie, takže sa dá predstaviť bývalá veľkosť a krása .
Kostol svätého Mikuláša je  jediným z troch hlavných mestských kostolov, ktorý prežil druhú svetovú vojnu bez vážneho poškodenia.
37 m vysoká hlavná loď je po kostole St. Marien  v Lübecku druhá najvyššia na Európskej ceste tehlovej gotiky. Výstavba  bola zahájená v 14. storočí. Kostol obsahuje vo svojich obvodových múroch bohatú výzdobu stredovekých bočných oltárov aj sochami Ernsta Barlacha. Potom čo bol gotický inventár zničený v roku 1703 , vysoký oltár, kazateľnica, krstiteľnica a organ boli navrhnuté v barokovom slohu.
kostol sv. Juraja : rok 2005 a 1990Kostol svätého Juraja je  architektonickým skvostom Severnej nemeckej tehlovej gotiky.  Počiatky stavby kostola svätého Juraja sa predpokladajú v prvej polovici 13. storočia. Jeho rekonštrukcia  spadá do rušnej doby neskorého stredoveku a reformácie.  Kostol bol prestavaný počas stáročí niekoľkokrát a až v roku 1594 definitívne dokončený. Počas druhej svetovej vojny bola budova ťažko poškodená. Po gay boy porn
nude celebrities
hd mobile porn
cartoon porn
teen gay
naked celebrities
hentai porn games
naked celebrities
Anal Porn
celebrity porn
vojne chátral, z kostola sa stala nebezpečná ruina, ktorá hrozila zrútením. Od roku 1990 prebieha rekonštrukcia. Na streche kostola bola vybudovaná rozhľadňa, z ktorej je krásna vyhliadka na staré mesto i prístav.
Kostol sa po oprave vrátil medzi očarujúcu sériu veľkých tehlových kostolov severným a východnom Nemecku.
Kostol svätého Juraja sa bude využívať ako atraktívne kultúrne dejisko, ako dôstojné miesto pre konanie kongresov, výstav, koncertov a ďalších kultúrnych podujatí.

 

Nájdi si cestu
    Show the options

štart :  alebo 

Cieľ      :  alebo 


zdroj: www.wismar.de, wikipedia, www.eurob.org

Phoca Facebook Comments

Share on Myspace

BeInvolved

facebook_page_plugin