21 október, nedeľa, 2018
A- A A+

LOGO

krajinou10

Reklama k logu zvonko

galapagos222

Reklama k logu

google na hlavnu

Keukenhof - záhrada Európy

KeukenhofAk hľadáte na nete turistické atrakcie v Holandsku, určite vám vyskočí Keukenhof. Je prezývaný záhradou Európy a tohoto roku oslávil 60. výročie.

Územie kde sa teraz nachádza Keukenhof bolo v 15. storočí  poľovníckou oblasťou. Neskôr sa tu pestovali byliny pre zámockú kuchyňu  Jacoba van Beieren, odtiaľ pochádza názov Keukenhof (keuken=kuchyňa).
Na podnet starostu Lisse  a následnej dohode s  pestovateľmi a vývozcami cibuľových kvetín, bola v roku 1949 otvorená prvá výstava kvetín pod holým nebom. Rozkvitnuté moria tulipánov, narcisov, hyacintov a ďalších druhov si vtedy prišlo prehliadnuť skoro štvrť miliónu návštevníkov. Toho roku má Keukenhof okrúhlych 60 rokov.
Je to najviac fotografované miesto na svete.

Keukenhof

gallery_icon.jpg
Tohtoročný 60. ročník zahájila holandská kráľovná Beatrix v klobúku tvarom i farbou pripomínajúcim kvetinovú misu. Pri tejto príležitosti  pokrstila novú odrodu žiarivo červeného tulipánu s názvom Spring Garden a slávnostne oznámila tému tohtoročnej výstavy, čím je 400. výročie založenia mesta New Yorku pod vtedajším názvom Nový Amsterdam anglickým moreplavcom Henrym Hudsonom v službách Holandskej Východoindickej spoločnosti.
Rozľahlý park Keukenhofu (7 hektárov) v sebe skrýva množstvo kanálov, fontán, vodných terás, mostov, mostíkov, päť pavilónov a jeden veterný mlyn a jedno bludisko a sedem miliónov cibuľových kvetín. Hneď pri vchode sme si nemohli nevšimnúť obrovskú hudobnú mašinu a alej 165 ročných bukov. Potom nás vtiahol do seba pavilón Beatrix asi svojou vôňou tisícok orchideí, ktoré v krásnom naaranžovaní vzbudzovali skutočný úžas. Také veľké množstvo orchideí rôznych farieb, druhov a veľkostí snáď nie je nikde na svete. Pavilon Vilém Alexander zas naplnila ťažká vôňa ľalií.  V pavilóne Oranje Nassau znela hudba s nežným naivným hlasom M.Monroe. Naaranžované zákutia pripomínali Ameriku 60-tých rokov. Boli tu aj stoly s kvetmi ocenenými v súťaži. Čo kvet to osobnosť - jednoducho - pán Tulipán.
V areáli Keukonhofu sa nachádza aj funkčný veterný mlyn, naozaj sa aj točí, hoci je z roku 1892. Dá sa naň vystúpiť a z vyvýšeného miesta si prehliadnuť park, alebo priľahlé polia s tulipánmi.
Nuž a teraz sa dostávam k tomu, prečo sme boli trošku smutný, tulipány už boli skoro všetky odkvitlé, bez hlavičiek. Jar je príliš teplá a všetko tu prebehlo príliš rýchlo, napriek tomu, že 24 záhradníkov Keukenhofu to má naozaj vychytané a cibuľky sadia v troch rôznych hĺbkach, aby sa vytvorili zaujímavé farebné kompozície, ale aj predĺžila táto slávnosť farieb.
Tak hádam niekedy nabudúce.

 

Nájdi si cestu
    Show the options

štart :  alebo 

Cieľ      :  alebo 

Phoca Facebook Comments

Share on Myspace

BeInvolved

facebook_page_plugin