­

krajinou10

imm014 14aAk niekoho zaujímajú moje fotografické Oldies, mám pre vás nejaké novinky. Aj keď vpratať do jednej vety slová Oldies a novinky sa môže podariť asi len mne.
Takže tento článok je o malom 35-ročnom Olympuse XA2.
No, chcel by som mať tie roky.

Pri mojich výletoch Bremerhavenským Flormarktom, teda blším trhom, som naďabil na ďalší kúsok minulosti v jednej vitríne.
Za cenu 10 € som dostal vraj nefunkčný kúsok. No nedalo mi ho nevyskúšať. Kúpil som baterky, osadil filmom a prve sklamanie bolo na svete - blesk nefunguje. Ale uzávierka cvaká, odhadom i počíta správne časy, tak som skusmo vycvakal celý 24 obrázkový preespirovaný Agfacolor a výsledok môžete vidieť dole na stránke.
Tak čo to mám za nového kamaráta?

Olympus XA2 Olympus XA2 a blesk A11

Na prvý, možno ani na druhý pohľad sa tento malý, ľahký kompakt Olympus XA2 nedá rozpoznať od svojho staršieho brata Olympusu XA, ktorý je ale o kus vyspelejším, pretože je diaľkomerom so svetelným objektívom. Táto zjednodušená ale aj lacnejšia verzia pre široké masy (XA2) podedila nielen dizajnovú podobnosť, ale aj kúzelnú elektromagnetickú spúšť.
35 milimetrový objektív so svetelnosťou 1: 3.5 je stále kvalitným a ostrým Zuikom.
Ostrenie je jednoduché, žiadny diaľkomer, ani autofocus, ale pekne rúčo a od oka na tri spôsoby, do blízka -  na portrét jednej osoby, teda do 1.2m, na portrét skupiny osôb teda od 1.2 m do 1.8 m a krajinka 6.3 m až nekonečno. Pri každom otvorení objektívu je potrebné si toto vždy skontrolovať.
Veľmi malý blesk A11 teda nefunguje a zatiaľ neviem dôvod, ale podľa stavu samotného fotoaparátu usudzujem, že slúžil ako hračka v rukách diaťaťa, pretože si neviem predstaviť, aby sa normálnym , hoc aj dlhodobým zaobchádzaním dostal do takéhoto stavu. No je celý otlčený, aj keď sa to z fotografie nemusí zdať.   A blesk, zrejme, toto zaobchádzanie nevydržal.
Inak, blesk sa montuje skrutkou z boku na telo a vyzerá to naozaj zaujímavo. Čo sa týka výsledkov, dovolím si tvrdiť, že fotí lepšie ako Lomo, ale horšie ako Cannonet. Viem si predstaviť, že niekomu môže Lomo LCA úplne nahradiť, pretože stojí len zlomok jeho ceny a fotí sa s ním podobne. Teda výborný na rýchle a nenápadné použitie, pretože je malý a dá sa fotiť aj "od boku" ( tzv. lomiť).
Ešte sa vrátim k spúšti, ta je totiž veľmi zaujímavá. Nezvyklé riešenie obišlo mechanický spôsob a pod červeným plastom je ukrytý akoby dotykový senzor, ktorý reaguje na prst. Nuž niekedy reaguje, niekedy nie, chce to zvyk a cvik a pevne držať fotoaparát a byť za každých okolností pripravený, že teraz príde expozícia.
Rovnako treba postupovať aj pri horšom svetle, keď sa čas expozície môže predĺžiť až na 2 sekundy, teda počúvať a medzi dvoma cvaknutiami uzávierky pevne držať fotoaparát, až nie sú obrázky moc roztrasené.
Zdá sa vám to celé alchýmiou? Nie, počkajte si, tá ešte len príde v budúcom článku.


Výrobca Olympus Optical Co. Ltd., Tokio, Japonsko
Výroba v rokoch 1980-1986
Typ filmu kinofilm
Hmotnosť 200 g
Objektív D.Zuiko 35mm 1: 3.5-22 (4 prvky v 3 skupinách)
Rozsah zaostrenia 1,3 m až nekonečno v 3 zónach
Expozičné časy 2s-1/750 aická uzávierka
Hľadáčik optický, statický
Expozimeter CDs
Gombíková batéria 2ks SR44 / S76
ASA (ISO) 25-800 Self-timer
Ovládacie tlačítko Winder

­