Poistenie je vec, o ktorú sa každý začne zujímať až keď sa niečo stane. Pretože to čo sa má pokaziť sa pokazí a nešťastie chodí po ľuďoch, je lepšie byť na túto možnosť pripravený. Hlavne pre rodiny s malými deťmi i pre mladých, čo holdujú adrenalínovým záležitostiam, ale nielen mladí radi cestujú do zahraničia. Tiež seniori sa stále viac vydávajú na cesty a pre cestovné kancelárie sú dôležitou klientelou.
A práve kvôli zvýšeným zdravotným rizikám by ani seniori nemali v žiadnom prípade cestovať bez uzavretého cestovného poistenia.
Na Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) sa nemožno totiž ani pri cestovaní po Európe úplne spoliehať. Zdravotná starostlivosť, ku ktorej EPZP oprávňuje, nemusí byť vždy dostatočná a úplne bezplatná, vo väčšine štátov sa za lekárske ošetrenie platí minimálne spoluúčasť. Je síce pravda, že v štátoch, kde preukaz platí, majú občania Slovenskej republiky rovnaké podmienky pre čerpanie zdravotnej starostlivosti ako miestni občania, ale v rámci povinného zdravotného poistenia im bude poskytnuté ošetrenie vo verejných zdravotníckych zariadeniach a v prípade, že si miestni občania sú nútení za ošetrenie, lieky či pobyt v nemocnici priplatiť, vzťahuje sa táto povinnosť aj na našich občanov. Z vlastnej skúsenosti vieme, že v ambulanciách v prímorských strediskách v Chorvátsku s EPZP moc neuspejete, zato vám lekári ochotne vypíšu doklad, s ktorým uspejete u svojej poisťovne a peniaze máte späť.
Napríklad ani v horských oblastiach nie je súčasťou krytia prvá pomoc ani následný prevoz. Cestovatelia by nemali podceňovať ani doplnkové poistenie. Veľký význam má poistenie zodpovednosti za škodu, a to predovšetkým pri lyžovačke. Poistenec, ktorý vlastnou vinou spôsobí ujmu niekomu ďalšiemu, nemusí škodu hradiť zo svojho vrecka. Pomerne často dochádza k nehodám pri lyžovaní, ale výnimkou nie je škoda na majetku, ktorú spôsobia neopatrné deti.
Ponuka poisťovní je rôzna, niektoré ponúkajú možnosť pripoistenia, iné ich majú naopak zahrnuté v kompletnom balíku. Pripoistiť sa môžete proti úrazu (smrť následkom úrazu, trvalé následky), strate alebo zničeniu alebo poškodeniu cestovnej batožiny, zodpovednosti za škodu a atď.Kombinácií základného poistenia a rôznych druhov pripoistenia je nepreberné množstvo. Odporúčame vám sa pred cestou podrobne oboznámiť s ponukou jednotlivých poisťovní a vybrať si podľa svojich preferencií.
V dobe internetu je dôležité, že sa môžete poistiť aj na poslednú chvíľu. Zábudlivci teda majú šťastie - môžu si dojednať cestovné poistenie online aj niekoľko minút pred odchodom. Záujemca o cestovné poistenie zistí cenu po zadaní údajov do intuitívneho kalkulátora. V prípade platby kartou začne poistenie platiť okamžite. Podobným spôsobom si tu možno dojednať aj ďalšie produkty, napríklad poistenie majetku, bytu či rodinného domu, havarijné poistenie či PZP.
Poznámka:
Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) platí:
- v krajinách Európskej únie: Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Chorvátsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Cyprus, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Grécko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Veľká Británia
- vo Švajčiarsku je preukaz EPZP akceptovaný na základe dohody o voľnom pohybe osôb medzi EÚ a Švajčiarskom
- v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru: Island, Lichtenštajnsko, Nórsko