Dnes je Istria nielen najväčším polostrovom na Jadrane ale aj jednou z turisticky najživších oblastí Chorvátska. Istria je drahá, ale ľahko prístupná.
Veľmi dobrá sieť hotelov a turistických a zábavných zariadení sa stále rozširuje a vytvorila pozdĺž západného pobrežia Istrie, v podstate, súvislý pás.
Mestá Pula, Rovinj, Poreč a vlastne celá Istria sú ovplyvnené neďalekým Talianskom, či už historicky, alebo architektúrou.
Istria, bola súčasťou Rímskej, potom Bizantskej ríše skoro od začiatku letopočtu. Neskôr celá, alebo jej časti, patrila 500 rokov Benátkám. Po 1.svetovej vojne bola súčasťou Talianskeho kráľovstva. Takže naozaj na každom kroku je cítiť tieto stáročné vplyvy.
Istria bola mojím prvým dotykom s touto zaujímavou krajinou, jej členitým pobrežím a krištáľovým morom.
V polovici deväťdesiatych rokov sa do Chorvátska nechodilo. Zlá politická situácia, poškodené mestá a hrozba opätovného konfliktu nepriali turistickému ruchu.
Celá Dalmácia bola viac-menej prázdna a pre letné dovolenky sa hodil len od bojovej zóny vzdialený sever, Kvarner a Istria. Hlavne Istriu vtedy opustila Nemecká a Talianská klientela, ktorá sa tu cítila pred konfliktom dobre.
Tým sa, v tej dobe pomerne drahá destinácia, uvoľnila aj pre menej solventných stredoeurópanov a do Chorvátska sa začali vracať Česi, Poliaci, Maďari a Slováci.
Dnes je situácia iná, Istria je opäť drahá, ale ľahko prístupná.
Veľmi dobrá sieť hotelov a turistických a zábavných zariadení sa ešte rozšírila a vytvorila pozdĺž západného pobrežia Istrie, v podstate, súvislý pás. Dnes je teda Istria nielen najväčším polostrovom na Jadrane ale aj jednou z turisticky najživších oblastí Chorvátska.
Najväčšími prístavmi na pobreží sú Terst v Taliansku a Pula v Chorvátsku. Ďalšími významnými mestami sú Koper v Slovinsku alebo Poreč a Rovinj na chorvátskom pobreží.
Polostrov Istria sa geograficky delí na červenú, šedú a bielu časť - vždy podľa typu pôdy.
Červená Istria (Crvena Istra) zaberá predovšetkým pruh pobrežia polostrova a jeho zázemie. Táto červená pôda - hoplostethus - terra rossa - je veľmi úrodná pôda. Z tejto časti Istrie pochádzajú kvalitné istrijské vína, napr. malvazija, merlot, cabernet, teran a ďalšie.
Zvyšné dve oblasti sú vo vnútrozemí. Biela Istria (Bijela Istra) predstavuje územie priliehajúce k hraniciam so Slovinskom. Je tvorená bielym vápencovým krasom a jedná sa o kraj s najredším osídlením v Chorvátsku. Podnebie je tu drsné a poľnohospodárskej pôdy nedostatok.
Šedú Istrii (Siva Istra) tvorí územie medzi mestom Labin, mysom Savudrija a Tersomt v Taliansku. Jej povrch je zložený z ílovitej horniny (flyšu).
Pobrežie má dĺžku 445 km pobrežia. V najteplejšom mesiaci, júli je priemerná teplota 23 ° C. Najvyššia teplota mora je v auguste, kedy má 23,3 ° C až 24,1 ° C. Istria je najväčšou zelenou oázou severného Jadranu. Pobrežie a ostrovy sú porastené borovicovými lesmi. Viac ako tretina Istrie je pokrytej lesmi.
Administratívne centrum je Pazin s 9227 obyvateľmi v centrálnej časti ostrova.
Hospodárskym centrom je najväčšie mesto Istrie - Pula so skoro 60 tisíci obyvateľov.
Mesto Pula je aj najlepšie chráneným prístavom. Kanál prístavu zasahuje až 4 km do vnútrozemia.
Pula leží na južnom hrote istrijského polostrova, v jej okolí leží Pulská riviéra.
Cestovný ruch je sústredený v okolitých aglomeráciách ( Fažana , Valbadon ) i vzdialenejších obciach ( Premantura , Medulin - Ližnjan ). Založenie mesta Pula je spájané s gréckou bájou o plavbe Argonautov. Rimania tu založili opevnenú kolóniu Colonia Iulia Pollentia Herculanea prebudovaním Ilírtskeho sídla Pola z 3.storočia pred naším letopočtom (z toho dnešný názov Pula).
Najväčší úpadok oblasť zažila za vlády Benátskej republiky. Po prevzatí Habsburskou monarchiou sa jej sláva vrátila.
Mesto Pula slúžilo ako hlavný rakúsky vojnový prístav.
Rímsky amfiteáter, v celom Chorvátsku výhradne nazývaný Arena, je najväčšou, najzachovalejšou a najvýznamnejšou pamiatkou rímskeho staviteľstva v krajine.
Pobrežie Riviéry Pula je mimoriadne členité. Pláže tvoria väčšinou upravené skalné platne. Niektoré z pláží v oblasti napriek tomu nesú ocenenie tzv Modrou vlajkou (Brioni, Histria, Ambrela). Oblasť ponúka ideálne podmienky pre vodné športy, hlavne potápanie, vodné lyžovanie a windsurfing. Milovníci prírody ocenia nielen návštevu chráneného územia Donji Kamenjak , ale tiež lesoparku Monte Ghiro
Riviéra Rovinj zahŕňa bezprostredné okolie rovnomenného letoviska ležiaceho na Istrii, necelých 40 km severozápadne od letoviska Pula.
Oblasť vyniká pekným lesným porastom, ktorý tvorí prevažne borovica. Známa je miestna produkcia bieleho vína malvazija.
Riviéru Rovinj pokrýva hotelová aglomerácia, ktorá začína na severe a zahŕňa strediská Valalta, Monsena (naturistická), Montauro, Rovinjsko Selo s bungalovmi a ďalšie.
Oblasť riviéra Rovinj aj samotné mesto Rovinj sú veľmi obľúbené, zamerané skôr na majetnejšiu klientelu.
Mesto Rovinj ma príjemnú stredomorskú atmosféru a cítiť tu Taliansko. Farbami pripomína Benátky. Krivolaké, úzke uličky sa zo všetkých strán polostrova, na ktorom stojí staré jadro mesta, šplhajú k jedinej dominante - katedrále svätej Eufémie, ktorá je kópiou baziliky svätého Marka v Benátkach.
Riviéra Umag sa nachádza v severnej časti pobrežia Istrijského polostrova v okolí významného prímorského letoviska Umag.
Riviéru Umag tvorí hotelová aglomerácia.
Oblasť je bohatá vegetáciou, všetky letoviská sú ukryté v krásnych borovicových lesoch. Pobrežie je tiež veľmi pekne parkovo upravené. Jednotlivé strediská (Punta, Stella Maris, Savudrija , Kanegra) ponúkajú bohatý a rušný spoločenský život.
Stella Maris je významné tenisové centrum (turnaj ATC Croatia Open) s tenisovou školou N. Pilica.
Na severozápadnom cípe pobrežia, mysu Savudrija, stojí jeden z najstarších majákov na Jadrane.
Mesto Poreč bolo významnou rímskou osadou (Colonia Iulia Parentium).
V starom jadre sa dochovala rímska mestská štruktúra a pozostatky fóra so zvyškami Neptunovho a Martovho chrámu z 2. stor. Primát však patri komplexu Eufraziovej baziliky zo 6. storočia, vzácnej pamiatke byzantského umenia, ojedinelej na východnom Jadrane.
Od roku 1997 je tato stavba zapísaná v zoznamu UNESCO.
Riviéra Poreč ponúka prírodné kamenisté pláže s často umelo rozšírené, vysypané kamienkami, doplnené betónovými platňami a terasami.
Zaujímavosti Istrie:
Limský záliv či tiež fjord, kanál (Limski zaljev) medzi letoviskami Vrsar na severe a Rovinj na juhu, dĺžka 9 km, šírka až 600 m Je to vlastne zatopená časť krasového údolia, geomorfologicky nemá teda so severskými fjordami nič spoločné. Záliv je chránený prírodný výtvor. Vo fjorde je jaskyňa, ku ktorej sa organizujú plavby výletnými loďami. Aj tu sa natáčal Vinetou.
Hum je najmenšie mesto na Istrii, a zároveň najmenšie mesto na svete. Je zapísané v Guinnessovej knihe rekordov. Mestečko je široké 35 metrov, hradby merajú 100 metrov.
Maják na myse Savudrija patrí medzi najstaršie na Jadrane - pochádza z r.1826.
Hora Učka je najvyššia hora na Istrii a je 1396 m vysoká. Cez horu vedie tunel Učka 5070 m dlhý.
Priemerné ročná doba slnečného svitu je 2380 hodín.
Mirna s 32 km je najdlhšou riekou na Istrii.
Kaňon Vela Draga, nazývaný tiež Vranjska Draga. Desiatky ladných veží a kompaktné vysoké vápencové steny, ktoré sa tiahnu skoro v súvislom páse po obvode celého kaňonu. Horolezecký raj.
zdroje:chorvatsko.cz, idnes.cz