Rajská príroda uprostred vápencových útesov a nekonečné panenské lesy len pár kilometrov od Jadranu. Nacionalni park Paklenica. Paklenica znamená chorvátsky peklo a aj keď sa to nezdá, môže sa aj v lete na peklo premeniť. Stačí preceniť svoje sily, alebo mať len zlé obutie. Ale pekne po poriadku.
Národný park Paklenica vznikol roku 1949 a je súčasťou pohoria Velebit. Hlavným dôvodom pre vyhlásanie tohto národného parku bola ochrana najväčšieho a najzachovalejšieho lesného komplexu na území Dalmácie pred drancovaním. Charakteristickými sú lesy borovice čiernej, niekoľko typov bukových lesov a hlboké kaňóny.
Ak sa niekde od Posedarije, alebo Maslenických mostov zadívate na chrbát Velebitu, určite si na ňom všimnete dva veľké zárezy plné zelene. Práve to sú dva mohutné kaňony, severnejšie je Velika Paklenica a južnejšie Mala Paklenica, ktoré sú od seba oddelené náhornou plošinou vysokou 500 m.
K parku sa dostanete jednoducho. Na magistrále odbočíte smerom k pohoriu Velebit podľa informačných tabúľ. Kilometer a pol od magistrály sa nachádza recepcia, vstup do národného parku Paklenica. Tu sa platí vstupné a je tu veľké parkovisko, avšak autom možno ešte ďalej pokračovať asi 2 km stále stupajúcou kľukatou cestou až k ďalšiemu veľkému parkovisku. Parkovisko má však obmedzenú kapacitu, preto je možné, že pri sezónnom nápore bude plné a budete sa musieť vrátiť a hľadať volné miesto niekde na okraji cesty či pri recepcii...
Od tohto parkoviska musíte pešo, spočiatku po širokej betónovej ceste. Cestou míňate sociálne zariadenia (WC a pitná voda), predajňu so suvenírmi (a káva!), oboje vytesané v skale. A znovu otvorený Titov Bunker. Vodu si cestou k Lugarnici môžete ešte 2x doplniť. Znova sa budem opakovať a pripomeniem, že i tu sa natáčali scény pre filmové spracovanie kníh Karla Maya o Vinnetuovi. Veď tunajšie prírodné scenérie sú k tomu priam predurčené.
Najužšia a najatraktivnejšia časť kaňonu sa nachádza hneď na začiatku. Tiesňavy sa nazývajú Klanci. Kaňon je tu široký len 30 metrov, vápencové steny vysoké až 400 metrov ho zvierajú z oboch strán. Toto miesto, ale i veľa ďalších, býva častým cieľom lezcov, ktorí hľadajú lezenie v príjemných klimatických podmienkach. Paklenica je rajom pre stenolezcov.
Cesta sa potom začne zužovať a miestami budete stúpať po kamenných schodoch. Rozhliadajte sa po okolitých horských štítoch a skalách opatrne a radšej zastavte, nie počas chôdze! Takmer po celú dobu cesty vás sprevádza horský potok Veľká Paklenica, ktorý nabáda najmä v letnom období k príjemnému ochladeniu. Voda v ňom je taká studená, že dokáže vyliečiť aj výron z neopatrného šliapnutia.
Cesta potom začína stúpať smerom k štítom Velebitu okolo zelených lúk obkoleseným vodami potoka a lesnými hájmi. (Anića luka - 250 m n. m.). Tusa nachádza jeden z prameňov pitnej vody. V tejto časti sa steny kaňonu rozdelia, ale výhľady sú napriek tomu, alebo práve preto, nádherné. Panoráme dominuje majestátna a pôsobivá hradba masívu Anića kuk, (712 m.n.m.), ktorého steny sú už po desaťročia neodolateľnou výzvou pre horolezcov.
Do protiľahlej časti kaňonu vedie odbočka ku kvapľovej jaskyni Manita peć . Je to najväčšia jaskyňa v tunajšom národnom parku, je dlhá 175 m a tvoria ju dve veľké siene. Je dobre sprístupnená, vstup len so sprievodcom a otvorená je len 2 hodiny denne (do 13.00). Platí sa zvlášť vstupné, teda plus 20 kun k vstupnému do NP.
V lesnej chate zvanej Lugarnica, ktorá býva cieľom väčšiny výšlapov po NP Paklenica, je možné si odpočinúť a osviežiť sa (nemali kávu!!!). Od parkoviska je to asi 2 hodiny chôdze (pri výstupe, pri zostupe o pol hodiny menej), je v nadmorskej výške 400 metrov, teda ak idete od recepcie, máte za sebou cez 300 výškových metrov. Práve v týchto miestach je možné v plnej miere obdivovať nádheru a rozsah preslávených lesov tohto národného parku.
Trasu zvládnu aj deti, patrí medzi tie menej náročné v tejto časti Velebitu. Napriek tomu nepodceňujte výdaj energie, vezmite si desiatu a dostatok pitnej vody s prihliadnutím k aktuálnemu počasiu.
K návšteve Velebitu je najvhodnejšie obdobie apríl - jún a september - október. Pobyt v Národnom parku Paklenica v letných mesiacoch je náročnejší na množstvo vody a fyzickú odolnosť proti silnému letnému slnku ... V žiadnom prípade nechoďte z tejto časti Veľkej Paklenice do Malej Paklenice. Sú tam smerovky a láka to na odbočenie. Sú to však trasy úplne odlišnej náročnosti.
Pokiaľ chcete navštíviť len samotný kaňon, prípadne Titov Bunker a nikde inde nechcete ísť, stačia vám na obutie aj sandále. Každá výprava hore údolím Paklenice po vyhladených vápencových skalách však vyžaduje vhodné turistické obutie, inak môžete skončiť prinajlepšom ako ja, chladiac si výron v ľadovej vode Velikej Paklenice.
Vstupné do NP PAKLENICA (jún až september)
Dospelí - 50 kn
Dodatkové vstupné do jeskyne Manita peć - 20 kn
Žiaci, študenti, dôchodci, horolezci - 30kn
Deti do 7 rokov - zdarma
zdroj: chorvatsko.cz, np-paklenica.hr