­

krajinou10

PlitvicePríroda s veľkým P nie je v nadpise náhodou.  Obetujte jeden deň slnenia na pobreží Jadranu objavovaniu krás Národného parku Plitvice. Je to mimoriadny zážitok.  Vedci a ochranári sa už pár rokov sporia, či by  nemali úplne zakázať vstup turistov do tohto národného parku. Zatiaľ vyhrávajú tí umiernenejší. Aby každý kto chce, videl, aká je dokonalá čistá príroda. A aby si túžbu po tejto kráse priniesol domov.

Zhodnem sa s priateľmi na tom, že jedna vec je o Plitviciach počuť, vidieť fotografie či videá, alebo čítať o nich, a druhá  je skutočne ich navštíviť. Ten rozdiel sa dá pochopiť naozaj až keď ich navštívite. Tu nejde o nejaký nemecký film o amerických indiánoch. Toto je o prírode. Mimochodom v Paklenici sú presne tabuľkami a popisom označené miesta, ktoré sa stali svedkom natáčania Vinnetouoviek. Na Zrmanji vám aspoň kapitán lode ukáže, kde filmy vznikali. Ale na Plitviciach po filme ani stopa a domáci dokonca neradi počujú otázky k tejto filmovej legende.
Vedci a ochranári sa už pár rokov sporia, či úplne zakázať prístup turistov do tohto národného parku zaradeného do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO (1979), alebo nechať v režime, ktorý platí v súčasnosti. V záujme ochrany bolo zakázané kúpanie, niektoré trasy a chodníky po občianskej vojne zostali uzavreté a doprava po parku je ekologickejšia ako v minulosti. Ja sa prikláňam k tomu, aby každý človek mohol na vlastné oči vidieť ako vyzerá nedotknutá, panenská príroda. Keď jazerá a rieky sú plné rýb a brehy zvierat. Keď voda je čistá, pitná kdekoľvek sa k nej zohnete. Keď vzduch vám zobúdza pľúca a oku lahodí všetko, na čo sa pozriete. Toto musíte vidieť a zažiť.
Ale ako?
Príliš veľká vzdialenosť z pobrežia Jadranského mora - napríklad 220 km  od Šibeniku alebo 150 km od Zadaru je limitujúca. K ceste na Plitvice a späť je potrebné pripočítať čas potrebný na prehliadku, veď aj najkratšia prehliadková trasa  okolo jazier vyžaduje asi tri až štyri hodiny. Mnoho ľudí si láme hlavu ako sa dostať na Plitvice, ale pritom moc neminúť z času určeného pre more a slnenie pri ňom. Nuž, jeden deň si obetujte. Alebo sa zastavte cestou na dovolenku, prípadne z nej. Môžete tu jednu noc stráviť, niekde v okolí, v apartmáne, ktorých je tu dostatok.
Ak vám vadia veľké masy turistov, najlepšie bude pricestovať na začiatku júna. Nie sú tu také vysoké teploty a toľko turistov, ale zároveň je príroda už v plnom rozpuku.  Cez sezónu je tu ruch, s ktorým treba počítať. Problematický bývajú hlavne zájazdoví  - skupinoví turisti, keď sa po úzkych chodníkoch a terasách bez zábradlia valí bezohľadná lavína a ak si nedáte pozor, zmetie vás do hlbiny.
K dispozícii sú dva vstupy do oblasti jazier v dolnej časti Ulaz 1 (Vstup 1)- Rastovača, v centrálnej časti Ulaz 2 - Hladovina. Pri každom Vstupe sa nachádzajú veľké parkoviská, ktoré sú platené, ale sú aj chránené proti krádežiam a občerstvenie. K dispozícii je aj informačné centrum, kde si môžete kúpiť pohľadnice a suveníry. Celé Plitvické jazerá sú vybavené turistickými odpočívadlami. Sú tu väčšinou kiosky s občerstvením a WC, kde si môžete opláchnuť aspoň tvár. Na každú zvolenú trasu vás dovezie autobus na ekologický pohon a cez jazerá prevezú elektrolode. Návštevník dostane lístok a mapu jazerného systému s vyznačenými trasami a miestnymi dopravnými cestami.  V parku funguje doprava spomenutými elektroloďami a autobusmi na plyn, táto doprava je zahrnutá v cene vstupenky. V národnom parku je farebne označených šesť prehliadok, z každého vstupu tri. Pri výbere jednotlivej trasy záleží na čase  a náročnosti, koľko chcete návšteve venovať. Nechajte si poradiť od zamestnancov parku. Nám, vzhľadom na maličké deti odporučili trasu F (zo Vstupu 2), ktorá je vhodná aj pre seniorov.
Video a fotografie sú teda z tejto trasy. Najskôr malou lodičkou cez jazero, potom z druhého prístavu väčšiou krížom cez jazero. Peši a po občerstvení po chodníkoch a terasách k Velikému slapu a potom autobusom späť na Ulaz - Vstup 2. Trasa nám trvala asi 4 hodiny aj s fotením a občerstvovaním, takže ak sme ráno vyrazili z pobrežia Jadranského mora do polnoci sme boli doma na severnom Slovensku.
Je dobré byť pripravený na rozmary letného počasia (pršiplášť pre deti v batohu)a pevná obuv na nohách je nevyhnutnosťou. Treba počítať s tým, že pokiaľ je vysoký stav vody, chodníky na niektorých miestach bývajú zaliate vodou.


Plitvické jazerá boli turistami objavené už na konci 19. storočia, ale žiadny boom sa nekonal. Po desaťročiach príležitostných návštev a najmä po skončení II. svetovej vojny si juhoslovanská vláda uvedomila dôležitosť celého územia a oblasť jazera bola v roku 1949 vyhlásená za Národný park.
Dokonca ani v 50. rokoch sa cestovný ruch nehýbal, aj keď ľudia chodili na Jadran okolo Plitvíc. Všetko sa zmenilo po Poklade na Striebornom jazere, možno najlepšieho filmu zo série s Vinnetouom. Aj keď domáci neradi počujú, že za slávu vďačia tejto indiánskej sérii a tvrdia, že 200 tisíc návštevníkov ročne tu príde kvoli krásnej prírode, urobte si sami názor, čo tento záujem vyvoláva.
Mimochodom Národný park Plitvické jazerá je jediným parkom v Chorvátsku, ktorý je sebestačný a nepotrebuje financie od štátu.
V oblasti pod Malou Kapelou a Plešivcom je možné napočítať 16 rôznych veľkých krasových vodných plôch spojených vodopádmi a kaskádami. Vodopády tu nájdete doslova všade, najväčším je Veliki slap, 76 metrov vysoký najväčší vodopád v Chorvátsku, ktorý vytvára rieka Plitvica.
Neustálu zmenu  travertínových hrádzí na terasách spôsobuje erózia travertínových blokov a predovšetkým unikátne baktérie žijúce v machu a na tráve na terasách. Pod vplyvom baktérií bariéry narastajú za rok asi o 3 cm. Obsah vodných organizmov a minerálov je rozhodujúci aj pre výsledné zafarbenie vody od jantárovej až azúrovo modrú.
Najväčším jazerom je Proščansko jezero, ktoré má rozlohu až 68 km².
Plitvicko je vyhlásené za miesto kultúrneho dedičstva UNESCO. Tým sa bráni akémukoľvek zásahu človeka vo voľnej prírode, takže neexistuje sanitárny výrub lesa. Je skutočne krásny, z buku, jedle, smreka a javora. V horách stále žijú vlci, diviaky,rysy , vydry a orly.
Národný park Plitvické jazerá leží v nadmorskej výške 500 až 640 m.n.m. Rozloha je 295 km². Je unikátnym prírodným Európskym fenoménom.

Mapa trás Ulaz/Vstup 2

Otváracie hodiny
(park je otvorený každý deň, v nedeľu a počas sviatkov):

Zima:                                            od  9:00 do  16:00
Jar a jeseň:                                od 8:00 do 18:00
Letné obdobie:                        od 7:00 do 20:00

Cena vstupného
Jednodňový lístok (orientačné ceny v €, kurz : 1€ = 7,404 kun )
Pri dvojdňovom lístku je nezanedbateľná zľava, ale lístok sa vydáva na meno. Všade je možná platba kartou.

  Júl, august Apríl - jún, september, október Január - marec, november, december
Dospelí - jednotlivci 40 23 710
Deti a mládež 7 až 18 rokov 15 6 4
Deti do 7 rokov Bezplatne Bezplatne Bezplatne


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje:  wikipedia, chorvatsko.cz,

­