Jednou z periel Makarskej riviéry je známa Podgora, ktorá sa nachádza na svahoch hory Biokovo len 8 km na juhovýchod od Makarskej, v kraji, kde sa striedajú olivovníkové háje s borovicovými lesmi. Je ideálnym miestom pre odpočinok a relaxáciu. Vďaka svojej priaznivej klíme, ktorá umožňuje dlhé sezóny trvajúce od skorej jari do neskorej jesene, je atraktívna ako jedinečná dovolenková destinácia na Jadranskom pobreží. So svojimi krásnymi plážami a útulnými morskými zátokami predstavuje to pravé pre turistické a dovolenkové aktivity.
Od čias starých plachetníc, ktoré plávali do diaľav - až do modernej doby, je pre Podgoru najdôležitejší prístav, okolo ktorého sa rozkladá ako taký náhrdelník.
Malebné, prijemne mestečko Podgora je trošku obeťou vlastnej príťažlivosti a obľúbenosti. Vznikla tu predimenzovaná hotelová zástavba a mesto je dosť rušné. Možno menej ako Makarska, či Baška Voda, avšak nie každému ten ruch môže vyhovovať.
Cez sezónu bývajú pláže hlavne v centre plné. Stačí sa ale prejsť kúsok ďalej za Podgoru, kde sú malé okruhliakové plaže a kde je kúpanie príjemnejšie.
Moderná výstavba má aj svoje kladné stránky. V Podgore je dostatok kvalitného ubytovania, či už v hotelových komplexoch, alebo v privátnych apartmánoch.
Obľúbené sú večerné prechádzky po promenáde, osladené dobrou zmzlinou v jednej z cukrarní (Redžepi), kde sú zmrzlinári tak zručni, že so zmrzlinou žonglujú.
Príjemným spestrením môže byť výstup k pamätníku Partizánskej námornej flotily, ktorá tu vznikla cez II.sv. vojnu ('Galebova krila'), a ktorý sa tyči nad mestom. Odtiaľto sa môžete pokochať výhľadom na mesto a okolité more.
Prírodný park Biokovo zas ponúka príležitosti cykloturistiku, horskú turistiku a horolezectvo. Všetky druhy vodných športov sú v Podgore veľmi populárne. Čakajú tu na vás ale aj tenisové kurty a ihrisko pre futbal, basketbal a minigolf.
Populárne sú aj organizované výlety na blízke ostrovy Brač, Hvar a Korčula či do Dubrovníka, Splitu alebo k vodopádom na rieke Krke.
História a pamiatky.
Prvý krát sa Podgora spomína v písomných dokumentoch z roku 1571 ako jedno z miest, ktoré vzali Benátky pod svojou ochranu po tureckej porážke v bitke pri Lepante. Z tohto obdobia existujú zvyšky cintorína s niektorými zachovanými náhrobkami.
Kostol sv. Tekla sa spomína v roku 1630. V Gornja Podgora (Horná Podgora), ktorá bola obývaná do veľkého zemetrasenia v roku1962., existujú pozostatky kostolov. V starej Podgore je pekný kostol Všetkých Svätých.
Najvýznamnejšia stavba, taktiež zemetrasením poškodená, je Veľká veža na kopci Roscic z obdobia tureckej invázie. Veža stratila svoj bojový vzhľad, pretože bola časom adaptovaná na ubytovanie.
Významnejšie historické pamiatky sú kostol Svih Svetih (Všetkých svätých), postavený v roku 1764 a kaplnka Svetog srca Isusovog (Svätého Srdca Ježišovho), ktorú v roku 1804 dala postaviť rodina Mrkušic.
Podgora je rodisko Dona Mihovila Pavlinovića, kňaza, politika a spisovateľa; prvého, kto v dalmatínskom parlamente hovoril chorvátsky, a požadoval zjednotenie Dalmácie a Chorvátska.
Celú svoju dlhú históriu až do druhej polovici dvadsiateho storočia, väčšia časť Podgory bola umiestnená hore pod Biokovom. Hora ju chránila pred nebezpečenstvom, ktoré prichádzalo od mora, ako boli zlodeji a piráti. Aj zem je úrodnejšia ďalej od mora kvôli slanosti ovzdušia a pôdy.
Medzi dvoma svetovými vojnami bolo na pobreží len niekoľko osád, ktorých obyvatelia sa zaoberali rybárstvom,námorníctvom a turizmom.
Roku 1923 bola založená Spoločnosť pre skrášľovanie mesta. Do Druhej svetovej vojny bolo vystavaných niekoľko menších penziónov a hotelov .
Osada sa začala silnejšie rozvíjať po zemetrasení v roku 1962, pri ktorom boli najviac poškodené domy v Gornjoj Podgora, čo bol ďalší podnet, ktorý ľudí pritiahol dole na pobrežie.
Výstavba Jadranskej magistrály umožnila rozvoj cestovného ruchu a to napokon prispelo aj k veľkému rozvoju Podgory v poslednom polstoročí.
Dnes je Podgora obec s 2880 obyvateľmi. Juhovýchodne od Podgory pokračuje obec Podgora-Čaklje s plážou a novo vybudovaným malým prístavom pre lode.
Kúpanie a pláže v Podgore
-pláž pri autokempe Sutikla sa nachádza na konci hotelovej časti letoviska smerom na dedinku Čaklje. Pláž je kamienková, ale bohužiaľ pomerne úzka. Občerstvenie je možné v plážovom bare. Niekomu môžu vadiť autá, ktorá tadiaľ prechádzajú do dedinky Čaklje po pobrežnej ceste.
-pláže pri hotelovej časti - kamienkové pláže v dĺžke jedného kilometra, v niektorých miestach možno nájsť tieň pod vysokými stromami, ktoré sa sem nakláňajú z promenády, príjemné je, že máte občerstvenie hneď pri ruke, ale je tu naozaj rušno a tesno pláže pri prístave, tesniace sa v susedstve prístavu a hotela Siréna sú dve nové malé a úzke okruhliakové pláže, nie je tu však tieň, možno zakúpiť lehátka a slnečníky a je tu niekoľko malých reštaurácií
-pláž za prístavom zvaná Plešivac - najlepšia pláž v Podgore, široká kamienková zátoka v dĺžke viac ako jeden kilometer, je tu príjemný tieň pod borovicami, ale dá odpočívať aj na slniečku. Občerstvenie je možné v reštaurácii a bare.
-prírodné pláže - najdostupnejšia prírodná pláž je na konci kamienkovej pláže Plešivac, časť pláže je vyhradená nudistom. Na všetkých plážach s výnimkou prírodných sú inštalované sprchy so sladkou vodou a búdky na prezliekanie.
-pozdĺž pobrežia smerom do Tučepi je možné dôjsť do zátoky, kde je pekná kamienková pláž s pozvoľným vstupom do mora a ponúka sa tu tieň pod borovicami, na túto pláž je možné prísť autom a zaparkovať na vyhradenom mieste na magistrále a potom sa spustiť pešo k moru
Na plážach v Podgore je možné si za poplatok zapožičať ležadlo a slnečník. Prístup do vody je pozvoľný. Pláže Podgora sú veľmi vhodné aj pre malé deti. Výskyt morských ježkov je v tejto oblasti minimálny .
zdroje: dalmacia.blog.cz, tz-podgora.hr, makarskainfo.com, wiki