Rogoznica leží priamo v srdci Dalmácie, na hranici medzi Severnou a Južnou Dalmáciou. Od Šibeniku, aj od letiska Split-Kaštely je vzdialená rovnako, a to 34 km. Príjemné mediteriánske podnebie ju oddávna predurčovali na osídlenie. Skutočne už v 4.storočí pred naším letopočtom podľa svedectva gréckych námorníkov, bol v tejto oblasti dôležitý Ilýrsky prístav. Neskôr, podľa niektorých archeológov, bola v Rogoznici grécka kolónia Heraclea.
Roztrhané pobrežie s ostrovmi vytvárajúce zálivy, prielivy a rôzne zákutia, poskytovali lodiam už vtedy pokojné a chránené kotvište.
V roku 1390 osídlili prví obyvatelia pevninskú časť Rogoznice, ostrov Kopara potom roku 1518, na ktorom hľadali útočisko pri úteku pred Turkami.
Ostrov Kopara, aj keď blízko pevniny, poskytoval aké-také bezpečné miesto na život. Tak vznikla Rogoznica, ako malá rybárska dedinka, ktorá ani dnes nemá viac ako 1000 obyvateľov.
Keď nebezpečenstvo Tureckých prepadov pominulo, bol ostrov spojený z pevninou sypanou hrádzou.
Dnes po nej vedie asvaltová cesta s chodníkom.
Ostrovu dominuje farský kostol postavený v r.1615, v devätnástom storočí prestavaný. Kostol bol rozšírený a pomenovaný na kostol Nanebovzatia Panny Márie.
V hornej časti ostrova sa nachádzajú zvyšky nedostavanej napoleonskej pevnosti z roku 1809.
K najstarším historickým pamiatkam patrí kostol sv. Jána Trogirského, postavený v roku 1324 na myse Ploče.
V zátoke Ložice v starej časti obce stojí kostol sv. Mikuláša (sv. Nikola).
Celý Rogoznický záliv lemuje promenáda od prístavu Marine Frapa až na ostrov. popri nej, či na pevnine, alebo na ostrove sa nachádza dostatok reštaurácii, konob, či pizzerií.
Predtým sa miestni obyvatelia živili hlavne rybolovom. Ani dnes neopustili svoje tradície a na jedálnych lístkoch reštaurácií sa denne objavujú čerstvé ryby a dary mora, k miestnym špecialitám patrí najmä rybí pokrm zvaný Rogoznička brodet.
Rogoznica je príjemné miesto na rodinnú dovolenku.
Priamo v Rogoznici sa nachádza pekná štrková pláž, ďalšia zo severnej strany poloostrova Gradina a ďalšie v okolitých osadách, alebo aj osamotené pláže v početných malých zátokách po okolí. (Ložnice, Ražanj aj.)
Väčšinou sú pozvoľne sa zvažujúce a teda vhodné najmä pre rodiny s malými deťmi.
Rogoznica je známa aj pre rad zábavných a kultúrnych podujatí, organizovaných pre cestovný ruch, ako sú napríklad tradičné rybárske noci, je to doba, keď ulice majú zvláštnu atmosféru. Slávi sa aj sviatok Panny Márie Kapalica, kedy je veľká procesia lodí.
Jeden z najkrajších a najbezpečnejší prístav na Jadrane je obzvlášť prítulný k lodiam a jachtám pre ktoré boli vybudované prístavy so všetkým komfortom, ktorý k tomu patrí. V Rogoznickom zálive, bližšie k poloostrovu Gradina vznikol r. 1996 umelý ostrov, na ktorom stojí luxusný prístav Marine Frapa. Pri Marine Frapa bolo vybudované moderné športové centrum (vonkajší bazén, tenis, squash, stolný tenis, kolky, fitness, sauna).
Klíma v Rogoznici a oklolí je jedným z turisticky najatraktívnejších prvkov, pretože priemerný počet slnečných hodín je tu 2600 a počas štyroch letných mesiacov, v priemere, sú len 4-7 daždivé dni.
Pre ubytovanie má toto rýchlo sa rozrastajúce stredisko k dispozícii 6500 miest a okrem apartmánov v Rogoznici turisti majú k dispozícii ďalšie apartmány, ktoré sa nachádzajú v zátokách Kanica, Stivančica, Mezaroca, Ljoljinica, Kalebova Luka, a tiež v obciach Ražanj a Stupin Čeline.
Neveľké slané jazero Dračie oko (Zmajeva oko) sa nachádza na polostrove Gradina, západne od obce Rogoznica nad prístavom Marina Frapa. Jazero má charakteristickú modrozelenú farbu a vzniklo po poslednej dobe ľadovej, teda približne pred desiatimi tisícmi rokov, kedy more stúplo približne o 100 metrov a puklinami vniklo do kotliny, ktorá sa tu vytvorila už pred vznikom jazera.
Zaberá plochu len 5 300 m2 a je hlboké 15 metrov.
Je pochopiteľné, že podivuhodné jazero vždycky podnecovalo fantáziu tunajších obyvateľov a nebolo divu, že s ním a predovšetkým s jeho vznikom vznikli rôzne povesti. Podľa jednej z nich sa rozprestierali tam, kde je dnes jazero, úrodné polia. Práve tu hospodárili dvaja bratia, z ktorých jeden oslepol. Pri zbere prosil brata, aby úrodu spravodlivo rozdelil medzi nimi, inak že bude strašne potrestaný. Ten mu dal sľub, ale nedodržal ho a slepého brata okradol. Krajina sa potom pod ním zatriasla, prepadla sa a na mieste niekdajšieho poľa vzniklo jazero. Z jazera vyskočil drak, ktorý schmatol zradného brata a zmizol s ním v hlbočine. Každoročne sa potom vynáral a brával si svoju obeť - jednu krásnu dievčinu a jednu ovcu.
V jazernej vode panujú zvláštne podmienky. V spodnej vrstve nie je kyslík, prevláda tam sírovodík, takže táto časť jazera je bez života. V jeho horných vrstvách je kyslíku dostatok, takže tu panujú zvláštne podmienky podobné podmienkam v susednom mori. Tunajšie fauna je obzvlášť bohatá a pestrá. Žijú tu napr ustrice, litophagy litophagy, raky, langusty a homáre, a to v pomerne veľkých počtoch.
Jazero sa stalo stredobodom pozornosti mnohých odborníkov a cieľom výskumu hydrológov.
Významným bonusom pre pobyt v Rogoznici (najmä pre rodiny z deťmi) môže byť prítomnosť detskej a všeobecnej lekárky dr.Fuštin, českého pôvodu. Jej ordinácia sa nachádza severne od Lekárne, kde vás aj nasmerujú, na mapke je v čiernom obdĺžniku. Domček je označený červeným krížom a je to č.59.
zdroje:chorvatsko.cz, tz-rogoznica.hr