­

krajinou10

HelfštýnNa výraznom hrebeni lemujúcom tok rieky Bečvy medzi Hranicami a Lipníkom N.B. sa týči jedna z najrozsiahlejších hradných zrúcanín na Morave. Patrí hradu Helfštejn, nazývanému častejšie Helfštýn. Jeho strategická poloha nad údolím Moravskej brány mu zaisťovala dostatok pozornosti nielen v minulosti, ale aj v dnešnej dobe. A dnešná doba tomuto hradu svedčí, aj vďaka Hefaistonu.

 Hrad je len kúsok za hranicou, zo západného a severného Slovenska ľahko dosiahnuteľný. Pre príjemne strávený víkend, hlavne počas niektorej z letných akcií, vrelo doporučujem. Hrad mám zaradený v kategórii Hrady, pretože v súčasnom stave už zrúcaninu moc nepripomína.
Nuž za seba môžem napísať,  čo sa týka Helfštýnu a Hefaistonu, že páchateľ sa vracia na miesto činu. Aj keď som tu nebol 10 rokov, predtým 12 áno a k miestu a udalosti (Hefaiston) ma viaže toľko spomienok, že môžem len ďakovať priateľom, ktorí ma tu vtedy ešte na ôsmy ročník prvý krát vzali. Miesto, atmosféru a ľudí som si natoľko obľúbil, že som sa tu viac ako jedno desaťročie pravidelne vracal a vychutnával si to tu aj dlhými dúškami všadeprítomného Zubra. Po tohtoročnej návšteve môžem len skonštatovať, že aj nealkoholické pivo má Zubr dobré.  Škoda len počasia, ako vidno s fotiek a videa, počasie mi nežičilo, dážď visel na vlásku, pár kvapiek aj spadlo, človek si v prípade Hefaistonu počasie vyberať nemôže, termín je pevne daný a pre pár slnečných záberov Helfštýnu sa tu snáď ešte niekedy vrátim. ;-). Ale späť k článku.
Od roku 1945 patrila zrúcanina Helfštýnu, ktorá je takmer 200 m dlhá a 150 m široká , s piatimi bránami a štyrmi priekopami , so zvyškami renesančného paláca a rozsiahlymi hradbami, štátu. V súčasnosti je vo vlastníctve Olomouckého kraja a spravuje ju Přerovské Múzeum Komenského. Hrad je prístupný od marca do novembra, v letnej sezóne je otvorená stála expozícia umeleckého kováčstva a historickej mincovne v suteréne hradného paláca.
Koncom šesdesiatých rokov začali na hrade prebiehať veľké opravy, najmä záchranné injektáže múrov a veží.  Opravy, rekonštrukcie, ba až dostavba nasledovali. Helfštýn sa za posledných 30 rokov zmenil z ruiny na jednu z najnavštevovanejších pamiatok v Olomouckom kraji.  Zásluhu má na tom aj bývalá dlhoročná kastelánka Marcela Kleckerová, ktorá na hrade pôsobila od roku 1973 do roku 2010. Na rekonštrukciu hradu od 80. rokov dohliadal aj expert na stredovekú architektúru Zdeněk Gardavský. Nielenže hrad perfektne poznal, ale na základe jeho znalostí iných stredovekých objektov a všetkých Pernštejnských stavieb v Česku aj v Európe, odvodil postupy pre opravy hradu.
V súčasnosti je nutné vybudovať zastrešenie horného paláca, ktorému pod vplyvom erózie, v najbližších desaťročiach, hrozí zrútenie. To už je ale starosť nového kastelána Jana Laura.
Helfštýn už vyše 30 rokov každoročne posledný augustový víkend hostí medzinárodné stretnutie umeleckých kováčov zvané Hefaiston . Účastníci prehliadky kováčskeho umenia z Európy i zámoria privážajú na hrad svoje diela, alebo ich vytvárajú priamo na mieste. Hodnotí ich medzinárodná porota v mnohých kategóriach, ako napríklad Klasické kováčske práce a Voľné plastiky . Prehliadka Hefaiston sa teší veľkému záujmu verejnosti.  Tohtoročný 32. ročník medzinárodného stretnutia kováčov z celého sveta si nenechalo ujsť viac ako 9500 ľudí.
Na Hefaiston tento rok dorazilo celkom 493 kováčov z celého sveta. Rekordný počet to nebol, priviezli so sebou však najviac diel, celkom 318 exponátov. Na stredoveký hrad dorazili napríklad majstri čierneho remesla z Izraela, Pensylvánie či Severnej Karolíny. Najďalej to mala na Helfštýn trojica kováčov z Austrálie.
Prvýkrát sa v novodobej histórii hradu Helfštýn rozozvučali nákovy umeleckých kováčov v auguste roku 1982 . Vtedy sa k prezentácii svojho remesla zišlo 18 majstrov kováčov , bez toho, aby tušili , že svojím stretnutím položia základy veľkej tradície . Atmosféra hradu a čaro prvého stretnutia boli natoľko silné , že sa skupina priateľov dohodla zísť sa aj v nasledujúcom roku.
Pôvodne sa akcie zúčastnili len autori z bývalého Československa . Predstavenie kováčskych diel však posunul o krok ďalej majster Alfred Habermann, ktorý bol významnou osobnosťou na poli monumentálnej kovovej plastiky. Habermann šíril informácie o Hefaistone nielen u nás ale aj v zahraničí, až sa z Helfštýna pomaly stávalo centrum umeleckého kováčstva .
V súčasnosti sa Hefaiston každoročne aktívne zúčastňuje niekoľko stoviek kováčov z celého sveta . Hrad Helfštýn sa premení v obrovskú galériu pod holým nebom . Stovky exponátov sú inštalované vo všetkých priestoroch hradu. Z pôvodnej myšlienky predstaviť ľuďom zabudnuté remeslo sa postupne stala svetovo uznávaná akcia umeleckých kováčov.

Vlajky na Helfštýne Dolné nádvorie Veža Dolné nádvorie Do horného hradu
Vlajky na Helfštýne Dolné nádvorie Veža Do dolného hradu Do dolného hradu
exponáty exponát ukážky zo ssúťaže exponát exponáty

História hradu:
Hrad , ktorý dostal nemecké pomenovanie Helfenstein , založil sliezsky šľachtic Friedrich z Linavy, zvaný Friduš, okolo roku 1278 , pravdepodobne v čase bezvládia po tragickej smrti Přemysla Otakara II. na Moravskom poli.
Historicky nedoložené správy označujú Friduše za lúpežného rytiera, ktorý sa zmocnil časti územia pánov z Drahotuš a zo svojho malého hradu, ktorý zaberal len plochu štvrtého nádvoria neskoršej stavby, ovládal významnú cestu prechádzajúcej Moravskou bránou.
Okolo roku 1320 sa stal majiteľom hradu Vok z Kravař a jeho rod vládol tunajšiemu panstvu viac ako sto rokov . Bola to doba, kedy sa Helfštýn premenil na gotickú pevnosť. Kravařovskí boli stúpenci husitov. Cisár Žigmund ich však vojensky prinútil roku 1421 ku kapitulácii.
Helfštýn musel byť vydaný do zástavy kniežaťu Přemkovi Opavskému a pre svoju strategickú polohu nebol po celú dobu husitských vojen Kravařom vrátený . Až roku 1447 Jiří z Kravař panstvo predal Vokovi zo Sovinca, ktorého po 20 rokoch vystriedali Kockoví z Postupic. Tí váhali medzi podporou Jiřímu z Podebrad a Matejovi Korvínovi a Helfštýn vtedy preukázal svoju pevnosť, keď roku 1468 odolal náporu Uhorského vojska.
Významným majiteľom sa roku 1474 stal Viliam z Pernštejna . Za osemdesiatročnej vlády jeho rodu sa hrad významne premenil, aj keď stále prevažoval jeho vojenský účel. Od roku 1554 sa na Helfštýne vystriedali páni z Ludanic a k nim přiženený Petr Vok z Rožmberka, roku 1592 potom prišiel Hynek Bruntálsky z Vrbna. Ten nechal nahradiť starý hradný palác veľkolepým renesančným, zároveň si však staval nový zámok v Lipníku. Hrad Helfštýn vtedy dostal v podstate svoju konečnú podobu .
Ďalší z rodu - Jiří z Vrbna bol evanjelik a aktívny účastník stavovského povstania ako jeden z veliteľov. Po Bělohorskej bitke bol uväznený na brnenskom Špilberku, kde čoskoro zomrel. Jeho Helfštýn ako konfiškát získal roku 1622 kardinál František z Ditrichštejna, preslávený bezohľadným presadzovaním rekatolizácie, chamtivosťou a vykorisťovaním poddaných.
Hrad prestal byť panským sídlom a slúžil len ako pevná vojenská základňa pre cisársku posádku, ktorá tu bola umiestnená po celú dobu tridsaťročnej vojny. Nepodarilo sa ho dobyť Dánom ani Švédom, gotická pevnosť sa osvedčila ako vynikajúce dielo. Po vojne mal byť podľa cisárskeho nariadenia zbúraný, ale zbúrané boli len niektoré objekty. Cisársku vojenskú posádku dostal Helfštýn znova pri útoku Turkov roku 1663 aj za uhorského povstania roka 1680.  Vojenské uplatnenie hrad našiel ešte za vojen o rakúske dedičstvo, ale po skončení sedemročnej vojny s Pruskom bol roku 1763 definitívne opustený a všetko cenné odvezené. Čiastočnú demoláciu Ditrichštejnovia vykonali roka 1817 dokonca delostrelectvom.
Romantický záujem 19. storočia o rozsiahlu zrúcaninu priniesol pokusy o jej sprístupnenie . Bola tu zriadená i výletná reštaurácia , ale skutočné zaisťovacie práce začali až roku 1911 .
Návštevné hodiny:
máj, jún, júl, august                utorok až nedeľa     9 – 18 hod.
apríl, september a október    utorok až nedeľa   9 - 17 hod.
marec a november                      sobota a nedeľa   9 - 16 hod.
Vstupné
Za prehliadku objektu v čase od 1.4. do 31.10. sa platí základné vstupné:
60, - Kč dospelí
40, - Kč študenti, dôchodcovia
30, - Kč žiaci základných škôl
Počas Hefaistonu nie je hrad pre verejnosť prístupný v piatok, vstupné je vyššie, tohto roku bolo 100Kč za dospelú osobu a 50 Kč za študenta.
Dostupnosť:
Lipník nad Bečvou-Týn nad Bečvou-Helfštýn (asi 5km)
Parkovisko je 100m pod hradom.


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje: helfstyn.cz, idnes.cz, ceskatelevize.cz

­