­

krajinou10

P1103024Na juhu Moravy, neďaleko hraníc so Slovenskom a Rakúskom, sa rozprestiera jeden z najkrajších zámkov v Českej republike – Lednice. Spolu so zámkom Valtice tvorí slávny Lednicko-valtický areál, ktorý je zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Ak hľadáte miesto, kde sa snúbi romantika, história a prírodná krása, Lednice sú ideálnou voľbou.

 

(článok s pred 17. rokov bol aktualizovaný)
Zámok Lednice patrí medzi najkrajšie historické sídla v Česku. Nachádza sa v srdci Lednicko-valtického areálu. Jeho príbeh je fascinujúcou zmesou stredovekej obrany, renesančného komfortu, barokovej veľkoleposti a napokon romantickej novogotiky. Okrem samotného zámku návštevníkov očarí aj rozsiahly zámocký park, množstvo romantických stavieb, ale aj dlhoročný medzinárodný spor o vlastníctvo.
Lednický areál navštívi každoročne okolo 400 tisíc návštevníkov. Je to veľké množstvo. Dovolím si tvrdiť, že veľký podiel na tom máme aj my zo Slovenska. Kdekoľvek sme sa tu pohli, cez teplé Veľkonočné sviatky 2025, všade sme počuli slovenčinu. Keďže sa skoro všade dá platiť eurom (dokonca zmrzlina, či toalety) dá sa povedať, že sú tam aj na nás pripravení. Napokon, areál sa nachádza len kúsok od hraníc a dostupnosť po D2, alebo zo Záhoria je jednoducho skvelá. Lednicko-Valtický areál je jedinečný a u nás, ani široko-ďaleko, nič podobné neexistuje.
Myslíme si, že vidieť všetko za jeden deň len v Ledniciach je nemožné. Ani viacdňová návšteva nemusí obsiahnuť celý Lednicko-Valtický areál. Aj pre nás platí, že by sme sa sem ešte radi vrátili a pozreli si to, čo sme nestihli.

História zámku Lednice – sedem storočí prestavieb

História Lednického zámku siaha až do stredoveku, konkrétne do roku 1222, keď sa prvýkrát spomína vodná pevnosť na mieste dnešného zámku. Táto stredoveká stavba plnila najmä obrannú funkciu – stála pri brode cez rieku Dyje a chránila obchodné cesty v regióne.V 14. storočí prešiel majetok do vlastníctva rodu Lichtenštajnovcov, jedného z najvplyvnejších šľachtických rodov habsburskej monarchie. Lednice sa stali významným centrom ich panstva, pričom samotný zámok prechádzal viacerými prestavbami podľa dobových trendov.
Dnešnú podobu získal pôvodne renesančný zámok zo 16. storočia pri rozsiahlej rekonštrukcii v polovici 19. storočia – sloh imituje anglickú tudorovskú gotiku. Významnou úpravou však prešiel zámok už koncom 17. storočia, kedy bol barokovo upravený podľa plánov významného talianskeho architekta Domenica Martinelliho a Jána Bernarda Fischera z Erlachu.
Rovnako veľkolepá je aj výzdoba interiérov počnúc vyrezávanými kazetovými stropmi, pôvodným historickým nábytkom a končiac pozoruhodným, tridsaťšesť stupňovým dreveným schodiskom v knižnici, ktoré viedlo do spálne kniežat a bolo vyrobené bez použitia jediného klinca.

IMG 20250419 103929Pri prehliadke zámku ťažko uveríte, že obdivujete letné sídlo. Skutočne, táto monštruózna a až rozprávkovo pôsobiaca budova slúžila šľachte ako „chata“. Prichádzali sem už na jar, ale na jeseň sa vracali do zámku vo Valticiach. Napriek tomu si tu nechali vybudovať kúrenie, luxusné kúpeľne, spálne, jedálne a tanečné sály. Lichtenštajnovci si potrpeli na svoje umelecké zbierky, a kde to šlo, vystavovali trofeje z ciest po Afrike a Ázii.

Je smutnou pravdou, že veľká časť pôvodného vybavenia utrpela v závere druhej svetovej vojny a následným zásahom komunistického zoštátňovania. Lichtenštajnovci vtedy schmatli, čo sa dalo, už v roku 1943. Najkrajšie obrazy, najcennejšie kúsky nábytku, šperkovnice a ozdoby skončili v ďalekom Lichtenštajnsku.
Na naše potešenie sa vtedajším majiteľom zámku neoplatilo vysťahovať masívny nábytok, rezať schodisko alebo strhávať unikátne tapety. Vďaka tomu dnes môžeme obdivovať krásne schodisko v knižnici, vyrezané z jediného stromu, aj pôvodné čínske tapety s motívmi kvetov a vtákov, zdobiace steny čínskeho kabinetu.
Dnes – klenot UNESCO
V roku 1996 bol Lednicko-valtický areál zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako unikátny príklad kultúrnej krajiny formovanej aristokraciou počas niekoľkých storočí. Zámok Lednice dnes predstavuje jeden z najvýznamnejších turistických cieľov v Česku a dôkaz majstrovstva architektov, záhradníkov a remeselníkov svojej doby.

Interiéry zámku sú mimoriadne zdobené:

  • Knižnica s dvojposchodovým dreveným galériovým riešením,
  • Schodisko vyrezané z jedného kusu dubového dreva,
  • Bohaté kazetové stropy, štukové a vyrezávané ornamenty.

Zámok bol vybavený aj na pohodlné bývanie: kúrenie, vodovod, a dokonca mal na svoju dobu moderné hygienické zázemie.

Park Lednice – krajinárske umenie v praxi

K zámku prilieha rozsiahly zámocký park vybudovaný na začiatku 19. storočia. Nachádza sa v ňom mnoho sôch, ale aj vzácnych drevín, rybníkov a zaujímavých stavieb:
Zámocký park patrí k najväčším a najkrajším v Európe. Rozprestiera sa na viac ako 200 hektároch a prepája formálne francúzske záhrady s prírodným anglickým parkom. V parku nájdete množstvo vodných kanálov, mostíkov, umelých jazier, ostrovov a historických pavilónov.

Tropický skleník
Do komplexu patrí aj historický skleník, postavený v rokoch 1843 až 1845, v ktorom sa nachádza aj najvzácnejšia česká skleníková rastlina – strom 300 – 500-ročného cykasu Encephalartos altensteinii. Skleník je dlhý 92 metrov.Obsahuje tropické a subtropické rastliny z celého sveta. Patrí medzi najstaršie zachované skleníky v Európe.

Minaret
Ako jednu z romantických stavieb v zámockej záhrade kniežaťa Aloisa I. z Lichtenšteinu ho v rokoch 1797–1804 postavil architekt Josef Hardtmuth. Knieža mal totiž záľubu vo všetkom exotickom. S výškou 60 metrov je najvyššou stavbou tohto druhu mimo islamského sveta. Slúži ako rozhľadňa a ponúka výhľad na celý areál. Pozor! Vedie naň až 302 schodov!

Romantické pavilóny
Apollónov chrám – vyhliadková stavba v antickom štýle.
Janův hrad – umelá zrúcanina slúžiaca na poľovnícke účely.
Rybničný zámoček – elegantná vila pri vode.

Zážitky v parku

Park môžete preskúmať pešo, na koči ťahanom konským záprahom alebo na lodičke, ktorá premáva medzi zámkom a minaretom. V lete sa tu konajú podujatia, pikniky aj svadby.

Tip na výlet

Odporúčame spojiť návštevu Ledníc so zámkom Valtice alebo prejsť cyklotrasou naprieč Lednicko-valtickým areálom. Trasa vedie cez vinohrady, historické stavby a nádhernú lesnú krajinu. My sme tak urobili a neľutujeme. Napokon, prejsť len časť areálu peši je časovo náročné. Má 300 km2.
Viac v článku: Cyklotrasa Lednicko-Valtickým areálom
Neďaleko zámku sa nachádza požičovňa bicyklov, majú aj e-bike. Rezervovať sa dá dopredu cez internet alebo telefonicky. Napriek počiatočnej nedôvere, sme postupne zistili, že vedia čo robia, bicykle majú dobré a cena je výborná.
Bicykel si môžete vybrať, vyskúšať, prípadne vám ho prispôsobia na mieru. Odporúčame https://pujcovnakol.cz/

Spor o vlastníctvo – Lichtenštajnovci verzus štát

Po druhej svetovej vojne, v roku 1945, bol majetok rodu znárodnený na základe Benešových dekrétov. Československý štát ich považoval za príslušníkov nemeckej národnosti, a teda za „nepriateľov republiky“. Lichtenštajnovci tvrdia, že to bola krivda, pretože sa otvorene postavili proti nacizmu a boli rakúskeho a nie nemeckého pôvodu.

Dôležité míľniky sporu:
  • 2009: Český ústavný súd zamieta žiadosť o navrátenie majetku.
  • 2020: Lichtenštajnská nadácia podáva nové žaloby na české súdy.
  • 2022: Český štát opätovne úspešne obhajuje vlastníctvo.
  • Spor pokračuje, pravdepodobne bude smerovať na medzinárodné súdy.
Medzinárodný dopad

Kvôli sporu nemali Česko a Lichtenštajnsko do roku 2009 ani diplomatické vzťahy. Tie boli obnovené, ale napätie pretrváva, najmä kvôli hodnotnému majetku: ide o desiatky zámkov, lesy, polia a umelecké diela v hodnote stoviek miliónov eur.

Prehliadky a vstupné

Na zámku si môžete vybrať hneď zo štyroch prehliadkových trás zámku
- reprezentačné sály na prízemí zámku, kniežacie apartmány a byt kniežacích vychovávateľov na prvom poschodí zámku, detské izby princov a princezien a Múzeum bábok Milana Knížáka na druhom poschodí zámku. Milovníkov techniky nadchnú sú prehliadky technickým zázemím na IV. trase.
V parku sa dá navštíviť Minaret so svojími sálami a Janov hrad.
Tieto prehliadky sú spoplatnené a na zámku je možné sa pohybovať len so sprievodcom. Výklad býva zaujímavý a dozviete sa vždy aj o dosť viac ako len "suchú" históriu. 
Ceny sa pohybujú od 7€ do 12€ pre dospelého, deti majú asi 30% zľavu.
Vstupenky sa dajú zakúpiť online. Pri objednávaní online opatrne s dátumom a časom - nedá sa zmeniť, opraviť po ukončení objednávky.

 Zdroje:

  • Oficiálna stránka Národního památkového ústavu: www.npu.cz
  • Web zámku Lednice: www.zamek-lednice.com
  • Ministerstvo zahraničných vecí ČR – stanoviská k sporu s Lichtenštajnskom
  • Archív ČT24, reportáže z rokov 2009–2022
  • Knižné publikácie:
    • „Lichtenštejnové mezi minulostí a současností“ (J. Kuklík, 2021)
    • „Lednicko-valtický areál“ (D. Kovář, 2010)


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

­