Podivuhodné príbehy a záhady nie sú vždy spájané len s pradávnou históriou. Tento príbeh sa začal celkom nedávno, a to v roku 1988 pri ťažbe kameňa v kameňolome Padyšák, kedy pracovníci kameňolomu odkryli veľké a pravidelné kamenné gule. Keď boli podobné gule objavené v 30. rokoch minulého storočia v Kostarike, šokovali vedecký svet. Záhadológ Erich Däniken ich označil ako posolstvo mimozemských civilizácií. Boli ufóni aj na Slovensku?
V roku 1988 boli pri ťažbe kameňa v kameňolome Padyšák odkryté vo vrstvách pieskovca veľké kamenné gule s priemerom až 3 m. V hornej lomovej stene je dokonca lôžko s vypadnutým kameňom s odhadovaným priemerom 5 metrov. Väčšina kameňov má však rozmery v rozpätí 30 až 260 cm. Spočiatku sa podivným útvarom nevenovala veľká pozornosť, a tak mnohé z nich skončili roztrhané dynamitom, či na záhradách miestnych ľudí ako výzdoba.
Neskôr v priebehu deväťdesiatych rokov sa ich tvaru venovala väčšia pozornosť, ťažba bola ukončená a roku 2003 sa z lomu stala prírodná pamiatka.
A čo že je to vlastne za záhadu?
Pravidelné pieskovcové gule neznámeho pôvodu sa vyskytujú len na niekoľkých miestach sveta, a ich jedinečnosť je práve v onej pravidelnosti, ktorá sa v prírode vyskytuje veľmi zriedka. (nezvyklé su štvorce, kvádre, kruhy, nieto ešte gule)
Najpravdepodobnejšie vznik je "pnutím a otáčaním v hornine" ktoré malo vnútri hornín prebiehať. Podľa iných odborníkov sú útvary spôsobené "guľovitou odlučnosťou horniny", ale s istotou to nikto nehovorí a tak o ich vzniku vznikajú ďalšie teórie.
Niektorí tvrdia, že útvary vznikli činnosťou človeka, pred desiatkami tisíc rokov. Iní konšpiračný teoretici zase, že sú pozostatkami činnosti mimozemšťanov. Ďalšie legendy sú o liečivých vlastnostiach. Podľa miestných je totiž jasné, že priletel z vesmíru. Sú to vraj skamenené semená rastlín. Že majú liečivé účinky a pomáhajú pri neplodnosti.
Na začiatku bola populárna povesť o ukrytom zlate v jadre gule, ale tá bola vyvrátená, keď niekoľko miestnych konšpiračných nadšencov gule rozbili a nič v nich nenašli. Aj preto je teraz gulí tak málo. Teórií je naozaj veľa a ak vás nejaká napadne, môžete sa s ňou podeliť v komentároch pod článkom. Dnes tu, na Československej hranicu v Mostoch u Jablunkova môžete nájsť guľu s priemerom 3 metre a niekoľko menších, ktoré sú zakliesnené do skál vo svahu kameňolomu.
Prírodná pamiatka Megoňky sa nachádza na okraji obce Milošová v časti Megoňky (neďaleko mesta Čadca) v tesnej blízkosti štátnej hranice s Českou republikou v nadmorskej výške 575 m. Geomorfologicky táto oblasť patrí do celku Turzovská vrchovina. Kameňolom je dobre prístupný, od konečnej zastávky autobusu je to do kameňolomu asi 300 m. Tu môžete prípadne zaparkovať auto. Pri príchode do kameňolomu sme videli stopy stavebných príprav na prezentáciu. (Veľký drevený skelet gule, pódium, nové drevené lavičky) Predpokladáme, že vznikli za účelom využitia záujmu o tieto gule.
Lom je terasou rozdelený na dve polovice. Tak sa dá lepšie dostať priamo k guliam. Liezť kolmo hore po stráni nedoporučujeme. Vedie tam však nový chodník. (pozri priloženú mapku). Stačí sa teda od tabule vybrať doprava po asfaltovej ceste a pred hranicou SK-CZ odbočiť na lesný chodník do prava. (dá sa výjsť aj prudším chodníkom cez les hneď za informačnou tabuľou.)
V okolí na českej strane môžete vidieť taktiež zvyšky stredovekého opevnenia Šance. Pevnosť neraz ubránila Tešínsko a Sliezsko pred nepriateľmi.
zdroje: wikipedia