Chopok (2024m.n.m.) je tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier (Ďumbier - 2043m, Štiavnica - 2025m).
Nachádza sa na hlavnom hrebeni, medzi vrcholmi Dereše (2004m) a Ďumbier. Blízko vrcholu sa nachádza Kamenná chata, konečná stanica lanovky i meteorologická stanica.
Chopok je, podľa dlhodobého meteorologického merania, naj-veternejšou slovenskou horou. Patrí k najväčšej zásobárni snehu na Slovensku, spoločne s Lomnickým sedlom.
Samotný vrchol vám môže pripomínať obrovskú kamennú pyramídu, ktorú naukladal nemotorný obor. Na juhu sa nachádza aj obrovské balvanové pole.
Kamenná chata je tretia najvyššia vysokohorská chata (po Rysoch a Téryho chate vo Vysokých Tatrách), nachádzajúca sa vo výške 2000 m.n.m. na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, tesne pod vrcholom Chopku.
Priemerná zimná teplota pod vrcholom Chopok: -8 °C
Zimné teplotné minimum: -26 °C
Priemerná letná teplota pod vrcholom Chopok: +6 °C
Letné teplotné maximum: 18 °C
Národný park Nízke Tatry: založený r.1978
Výmera národného parku: 72 842 ha
Najdlhšia zjazdovka: 3600 m
Najväčšie prevýšenie zjazdovky: 930 m
Dĺžka zjazdoviek: 35 km
Najstaršia sedačková lanovka od roku: 1949
Vrchol ponúka panoramatické výhľady na Vysoké Tatry, Liptov a údolie Hronu.
Prístup na tento známy vyhliadkový bod je možný zo všetkých svetových strán.
Zo severu, z lyžiarsko-turistického strediska Jasná, je možné celú cestu absolvovať ako turistickú túru alebo časť cesty lanovkou. Z juhu, z lyžiarsko-turistického strediska Bystrá-Tále, zo stanice Srdiečko, je možné tiež celú cestu absolvovať ako turistickú túru alebo časť cesty lanovkou. No a od východu a západu sa na Chopok dostanete po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier.Táto trasa je súčasťou hrebeňovky Nízkych Tatier "Cesta hrdinov SNP" so zimným tyčovým značkovaním.
Zo všetkých strán vedú značkované turistické chodníky. Všimnite si odkaz na turistickú mapu dole pod odstavcom.
Chopok je vhodný na krátke vychádzky i náročné hrebeňové túry. Náročnosť výstupu nemusí byť vysoká, a ako vidno z mojich fotografií, dokážu ho absolvovať aj rodiny s odolnejšími ;-) deťmi.
Severné a južné svahy Chopka sú najlepšími lyžiarskymi terénmi na Slovensku.
Na severe sú 3 lyžiarske lokality ,
ZÁHRADKY, s prepravnou kapacitou 4900 osôb/hodinu, ktorú zabezpečujú 2 úseky sedačkovej lanovky a 4 lyžiarske vleky,
OTUPNÉ, s prepravnou kapacitou 4000 osôb/hodinu, ktorú tvorí 1 kabínová lanovka, 1 troj-sedačková lanovka a 3 lyžiarske vleky,
CHOPOK-SEVER , s prepravnou kapacitou 2025 osôb/hodinu, ktorý tvoria 2 úseky sedačkovej lanovky a 2 lyžiarske vleky. Na juhu sú centrá Kosodrevina a Srdiečko. Celková prepravná kapacita na južnej strane Chopka je 3990 osôb/hodinu. Tvorí ju 1 štvor-sedačková lanovka SRDIEČKO-KOSODREVINA, prvá štvor-sedačka na Slovensku, 1 dvoj-sedačková lanovka a 4 lyžiarske vleky. Južné svahy Chopka poskytujú ideálne podmienky na jarnú lyžovačku.
Na Chopok sa možno vyviesť sedačkovou lanovkou z Demänovskej doliny zo strediska Jasná alebo z Bystrej doliny z turisticko-lyžiarskeho strediska Srdiečko. Priemerná dĺžka lyžiarskej sezóny je 120 dní. Stredisko je dobre vybavené dopravnými horskými zariadeniami, viacerými vlekmi a upravenými zjazdovkami. Zjazdové trate sú zväčša náročnejšie. Možnosti sú vhodné i na lyžiarsku turistiku.
Ďumbierska lyžiarska cesta vedie hrebeňom z Chopku na Ďumbier a k Štefánikovej Chate.
Ďumbier, mohutný žulový skalnatý vrchol, ktorý je najvyšším vrcholom celých Nízkych Tatier a najvyšším vrcholom Vnútorných Západných Karpát., ktorý má výšku 2 043,4 m n. m. a nachádza sa v hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1 927,5 m n. m.) a Králičkou (1 785 m n. m.).
Na severe sa javí ako mohutný vysokohorský masív s 500 m vysokými stenami, piliermi a žliabkami do ľadovcových kotlov v koncoch Bystrej a Ludárovej doliny. Miernejšie južné svahy pokrýva pole žulových balvanov. V severných kotlinách sa vyskytujú kamzíky a svište.
Skalnatý masív Ďumbieru, ktorého pomenovanie je odvodzované od zázvoru - rastlinky využívané v ľudovom liečiteľstve a ktorý tu bol zbieraný, je dobre viditeľný aj z okolitých pohorí ako sú Chočské vrchy, Západné Tatry, Vysoké Tatry či zo Slovenského rudohoria. Asi najviac upúta jeho ľadovcový kotol pri pohľade od severu. Ten však nesie nielen stopy po činnosti ľadovca z posledných dôb ľadových, ale aj po intenzívnej ťažbe železných rúd a zlata. Odborná literatúra uvádza, že sa v Nízkych Tatrách za posledného zaľadnenia nachádzalo celkovo 16 ľadovcov, z ktorých najdlhší dosahoval úctyhodnej dĺžky okolo 6 km.
Ďumbier je súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie s rozlohou 2 043,8 ha), ktorá tu bola vyhlásená v roku 1973.
Z vrcholu Ďumbiera je veľmi dobrý veľký kruhový rozhľad na prakticky všetky pohoria stredného a severného Slovenska.
zdroje: www.liptov.sk, wikipedia, www.kamennachata.sk, treking.cz