Ak sa vyberiete navštíviť jeden z našich najkrajších hradov, odporúčame si to spestriť plavbou na plti po rieke Orava, zážitok je to pekný, pre deti aj pre dospelých. Výhľady na hrad sú z hladiny rieky úplne nové a informácie, o ktoré sa človek obohatí obyčajným sedením na plti, prekvapujúce.
Z Hornej Lehoty je to do Oravského Podzámku asi šesť kilometrov. Pri dobrej vode zhruba hodina plavby. Človek si nedokáže predstaviť, prečo cesta ktorá trvá automobilu 2-3 minúty je naplánovaná na jednu hodinu. To budeme po ceste niekde kotviť? Ale ak sa človek zapozerá na pokojnú hladinu rieky Oravy až lenivo prúdiace tmavé vody smerom k Váhu, Dunaju a atak ďalej, pochopí, že žiadny adrenalínový rafting nehrozí. Tu ide naozaj o príjemné posedenie na drevenej lavičke, ktorá sa pomaly šinie za neustáleho komentára mladého pltníka, ktorý je v tejto chvíli ten najdôležitejší. Pretože len vďaka nemu vieme kam sa pozrieť a čo vidieť. Takže najskôr dostávame upokojujúce rady, čo sa týka bezpečnosti. Utopiť sa nedá, pretože ani plávať sa nedá, vody je po kolená a budeme radi, ak plť cez brod nebudeme musieť pomáhať tlačiť. Pod mostom nám ozvena odpovie na naše slovensko/námornícke "Ahoj!!!", a potom nás čakajú zaujímavosti zo sveta pltníkov. Z brehu na nás žmurkajú okná starých dreveníc Dolnej Lehoty, pltníckej dediny a čudujeme sa, koľko zaujímavostí sa doteraz pred nami ukrývalo. Domy sú postavené nad sebou tak aby ten horný kryl prednú časť domu toho pod sebou pri ničivých jarných záplavách. Niektoré domy nemajú komín, za ktorý sa museli platiť dane alebo tá zaujímavosť o mušličkách, ktoré má pltník prišite dookola na klobúku. Každá úspešná plavba do Čierneho mora kedysi znamenala pre pltníkov mušličku navyše. Kto ich mal na klobúku aspoň sedem, mohol sa ženiť, pretože bol už dosť skúsený.
Pltníci mali na svoju živnosť len pár mesiacov, inak bola rieka nesplavná. Plavili sa od mája do októbra. Remeslo sa dedilo. Pltník nesmel vedieť plávať, aby v prípade nehody v kaskádach alebo pri nebezpečných skaliskách myslel nie na seba, ale na náklad. Pretože sa neplavilo len drevo, ale na kladách sa vozili aj hotové výrobky, šindle, plátno, keramika. A taký náklad mal väčšiu hodnotu ako ľudský život.
Ťažkú prácu pltníka si napokon môžete vyskúšať, vždy sa nájde nejaký zvedavý dobrovoľník.
Plte nájdete aj na ďalších slovenských riekach - na Dunajci alebo na Váhu. Jediné autentické drevené plte jazdia práve na Orave. Zvyšok sú len také moderné člnky. Starootcovská plť má dĺžku 7 metrov a unesie 12 turistov, ale nosnosť má až skoro 5 ton. Vo vode ju však neskladujú. Drevo nie je nijak ošetrené, časom by sa vodou napilo a schopnosť plávať stratilo. Takže pekne dole Oravou, popod Oravský hrad a niekoľko mostov a potom šup z vody, pekne schnúť.
Hodina kĺzania po rieke rýchlo ubehla a za zákrutou sa na 112 metrov vysokej skale vynára ďalší cieľ našej cesty, Oravský hrad.
Prevádzka: júl a august denne od 9:00 do 17:00 hod.
mimo sezónu na objednávku
Cena: Dospelí 15 €
Deti 0 až 10 €
zdroje:wikipedia, www.plte-orava.sk