­

krajinou10

Hričovská skalná ihlaPrírodné skalné monumenty vežovitého tvaru sú výnimočné. Priťahujú pozornosť ľudí od pradávna a vieme si predstaviť, že hrali veľkú úlohu v ich dávnej mytológii. Skalné útvary v nás aj dnes vyvolávajú minimálne záujem a túžbu ich vidieť na vlastné oči. Vďaka vedeckému výskumu rozumieme ich vzniku. Venovať sa budem trom významným skalným útvarom v Žilinskom kraji: Hričovská skalná ihla, Poluvsianska skalná ihla a Skalný budzogáň.

 

Hričovská skalná ihla

Hričovská skalná ihla Hričovská skalná ihla Hričovská skalná ihla Hričovská skalná ihla

Kedysi tvorila prirodzenú dominantu tejto časti Považskej doliny. Časom ale mierne zarástla lesným porastom a teraz je vidno len vrchol asi 20 metrov vysokej skalnej veže.Ku skalnej ihle nevedie žiadný turistický chodník. Dostať  sa>k nej dá z Hričovského podhradia asi 15 min. chôdzou hore svahom a potom po pasienkoch na juh.

Chránený objekt sa nachádza na rozhraní Strážovských vrchov a Žilinskej kotliny, na severnom svahu Ostrého vrchu. Skalná ihla je zvyškom pôvodne väčšieho brala, ktoré sa vplyvom zvetrávania rozpadlo. Je súčasťou pruhu niekdajších korálových vápencov pochádzajúcich z paleocénnych útesov. Z fosílií možno sledovať časté úlomky koralov, litotamnií (vápnitých rias), ulitníkov, machoviek a pod. V spodnej časti sú dnes už málo zreteľné stopy po ľudskej činnosti, miestnom odlamovaní kameňa. Monolitnosť bloku skalnej ihly v dolnej polovici narúša otvor, miniatúrne skalné okno, vzniknuté na sérii puklín, pričom nie je vylúčený ani zásah človeka.
Skalný útvar bol vyhlásený za chránený prírodný výtvor v r. 1965 o rozlohe 0,2 ha, niekedy sa nazýva aj Končitá. Z petrografického hľadiska je tento vežovitý útvar na Slovensku jedinečný.

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

Poluvsianska skalná ihla

Poluvsianska skalná ihla Poluvsianska skalná ihla Poluvsianska skalná ihla Poluvsianska skalná ihla

Objekt podobného názvu, ale iného pôvodu a začlenenia do krajiny ako ten predchádzajúci. Je nemožné si ho nevšimnúť, pretože sa nachádza na ceste zo Žiliny do Prievidze napravo za železničným priecestím, hneď vedľa cesty.
Skalná ihla sa v posledných geologických obdobiach oddelila eróznymi procesmi (mráz a voda) a tektonickými poruchami od masívu Slnečných skál. Ešte v nedávnej minulosti sa Poluvsianska skalná ihla používala na základný horolezecký výcvik. Ale kvôli častým puklinám v strednej a vrchnej časti a kvôli drobivosti skalných výčnelkov sú momentálne akékoľvek horolezecké aktivity na tomto skalnom útvare zakázané.
Táto Chránená prírodná pamiatka bola podobne ako Slnečné skaly vyhlásená v roku 1965 o výmere 0,68 ha.
Skalná ihla so základňou približne 11 x 5 metra dosahuje výšku približne 15 metrov.

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

Skalný budzogáň

 Skalný budzogáň Skalný budzogáň Skalný budzogáň Skalný budzogáň

Zaujímavý útvar v tvare budzogáňa je jedným z prírodných krás, ktorý možno nájsť na svahu vrchu Žibrid v Rajeckej doline.
Skalnatý útvar neobvyklých tvarov dostal názov Skalný budzogáň. Podľa legendy tu rástol Hromodub, najväčší strom na svete.
Jedného dňa sa tak zapáčil jednému obrovi, že si z neho začal vyrezávať obrovský budzogáň. Zanietený prácou si ani nevšimol, ako sa miazgou z Hromodubu k zemi prilepil a od zlosti budzogáň zapichol do zeme a prial si, nech skamenie. Tak sa stalo a skamenelý budzogáň tu stojí do dnes.
Je to vlastne skalná troska vypreparovaná erozívnou činnosťou mrazu a vody. Okolie je celkom husto zalesnené, takže ho z hlavného hrebeňa Súľovských skál nemožno spozorovať, ale vedie k nemu turistický chodník a dá sa poľahky nájsť. Nachádza sa asi 2 hodiny pomalej a pohodlnej pešej chôdze nad obcou Zbyňov.
Nedávno OZ Kultúra z Rajeckých Teplíc obnovilo náučný chodník. Trasa vedie priamo z centrálneho parku, kde bola umiestnená úvodná tabuľa, až k Budzogáňu. Náučné tabule detailne popisujú prírodné prostredie okolia a spolu s textami v anglickom jazyku otvárajú veľké možnosti spoznávania Rajeckej doliny spolu s tradičnou legendou. Chodník Rajecké Teplice – Kamenný diel – Žibrid má dĺžku 7 km a prevýšenie do 500m. Obsahuje 6 zastávok, trasa je stredne náročná a možno ju prejsť za 4 hodiny.
Skalný budzogáň je útvar s úzkou základňou a širšou vrchnou časťou je vysoký asi 15 metrov.

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

 

­