Lomnický štít (2634) je jedným z najpopulárnejších vrcholov Vysokých Tatier a dlho bol považovaný za najvyšší. Až v roku 1837 prišiel Lomnický štít o svoj výškový primát. No napriek tomu zostane "Král Tatier", ako ho nazývali susedia Poliaci, najznámejším a najkrajším tatranským štítom. Okrem toho, že je najnavštevovanejším štítom, je zároveň aj najvyššie obývaným miestom na Slovensku.
Načo písať, fotky hovoria za všetko. Tak len stručne.
Z Tatranskej Lomnice vás na Skalnaté pleso vo výške 1751 m n.m. vyvezie 4-miestna kabínová lanovka. Tu sa môžete poprechádzať a občerstviť vo reštaurácií s prekrásnym výhľadom. Odtiaľ Vás na štít vyvezie unikátna visutá červená lanovka.
Prvé fotky sú zo Skalnatého plesa, odfotené, pokiaľ sme čakali na lanovku.
Lanovka funguje na miestenkový systém, s presným časom odchodu aj príchodu späť na Skalnaté pleso. Dá sa zakúpiť aj sedem dní vopred. Táto lanová dráha prekonáva na 1867 metroch dĺžky prevýšenie 861 metrov. Jazda trvá 9 minút a prepravná kapacita je 50 osôb za hodinu. Kabínky majú kapacitu 15 osôb.
Na Lomničáku máte možnosť zotrvať len 50 min. a potom musíte dole.
Ale je to jedno z najkrajších miest, ktoré som na Slovensku doposiaľ navštívil a druhé najvyššie miesto v SR po Gerlachu.
Mali sme šťastie, po príchode na vrchol Lomničáku bolo úplne jasno a človek ktorý trošku pozná Tatry a štíty a pozerá na ne z vtáčej perspektívy, tak to je zážitok, veľmi doporučujem. Zo spodu sú Tatry masívne, ale zhora to máš ako na dlani, len také pahorky.
Služby na Lomničáku sa mi páčili boli na úrovni, ako si to takéto miesto v Tatrách zaslúži, myslím tým fungujúcu reštauráciu, čašnici v bielych košeliach, viazanky, vkusné vesty a myslím aj biele rukavice mali... proste nóbl. Ale za všetko si pochopiteľne musíš zaplatiť. Mňa a moju päťčlennú rodinu vyšiel tento výlet na cca 300,-€ aj s občerstvením v reštaurácií /čokolády a nejaké to kafe/.
Ale drahé kafe zas výborne chutí, tak sme si ho vychutnali, lebo ďalšie (na Lomnickom štíte myslím) tak skoro nebude, a ak, tak niekedy v zimnom čase, s inou atmosférou. Na to sa určite budeme tešiť.
Z vrcholu Lomnického štítu, pripomínajúceho trojhrannú pyramídu prevyšujúcu okolie, vedú tri hrebene:
Na severozápad cez Pyšný, ďalšie štíty a Baranie sedlo sa hrebeň spája s hlavným hrebeňom Vysokých Tatier. Na severovýchod vysiela rázsochu cez Kežmarský a Malý Kežmarský štít a na juh a juhovýchod cez Lomnické sedlo, Lomnický hrebeň.
Kedysi ho volali Dedom a dlho bol považovaný za najvyšší vrch Tatier.
V 18. storočí dolovali na jeho severných svahoch štyri generácie kežmarských Fábryovcov malachyt a striebro, v nádeji, že objavia zlato.
Jakub Fábry sa z Medených lávok dostal až na končiar Lomnického štítu (medzi rokmi r. 1760-1790) a členovia jeho rodiny našli pravdepodobne aj cestu z Lomnického štítu cez Lomnické sedlo do Skalnatej doliny. Južné svahy poznali v tom čase aj poľovníci z okolitých dedín.
Prvý turistický výstup vykonal r. 1793 anglický cestovateľ Robert Townson z Malej Studenej doliny. Vtedy barometrickým meraním zistil takmer presnú výšku Lomnického štítu (2633 m).
Realizácia výstavby astronomického observatória na Lomnickom Štíte, uskutočnená v rokoch 1957 až 1962, bola inicializovaná celosvetovými aktivitami v rámci Medzinárodného geofyzikálneho roku 1957. Tu, v naozaj vysokohorskej nadmorskej výške 2 632 metrov na hladinou mora, bol v roku 1962 inštalovaný prvý 20/300 cm koronograf firmy ZEISS. Prvé pravidelné pozorovania protuberencií v spektrálnej čiare H alfa začali v roku 1962 a pozorovania emisných čiar, vznikajúcich v slnečnej koróne, v roku 1964. V roku 1970 bol daný do prevádzky na tej istej monti rovnaký ďalekohľad. Dnes sa observatórium radí medzi len niekoľko existujúcich pozemných observatórií na celom svete ktoré systematicky pozorujú emisné spektrálne čiary slnečnej koróny. Výskumníci pracujúci na Observatóriu Lomnický Štít pripravili a stále dopĺňajú dva dlhodobé rady dát opisujúcich slnečnú koronárnu aktivitu.
Lanovka Tatranská Lomnica–Lomnický štít je visutá lanovka vo Vysokých Tatrách. Bola vybudovaná v 30. rokoch 20. storočia a predstavovala svetový unikát (držala niekoľko svetových rekordov)čím sa stal Lomnický štít najfrekventovanejším Tatranským vrcholom.
V súčasnej dobe je prevádzkovaná iba časť existujúceho zariadenia.
cenník lanoviek http://www.vt.sk/cenniky/cennik-lanoviek/
zdroje: wikipedia, popradtatry.sk, vt.sk, vysoketatry.com