­

krajinou10

LunochodMnohí fanúšikovia kozmonautiky asi už dávno zaregistrovali fakt, že Slovensko v súčasnosti hosťuje výstavu "Cosmos Discovery", ktorá je zameraná na popularizáciu prenikania ľudstva do kozmického priestoru. Najväčšia putovná výstava kozmonautiky na svete  mala svoju premiéru totiž už 12. septembra. Kto ju chce navštíviť,  sa musí poponáhľať, pretože  8. januára 2017 je ten posledný dátum, kedy ju môže navštíviť. Vystáva končí a sťahuje sa niekam do Portugalska.

A to je dosť od ruky.
Tak aká je vlastne výstava Cosmos Discovery ? Inšpiratívna, nenudiaca a miestami aj prekvapujúca, ale pekne poporiadku.
Prvá miestnosť výstavy  návštevníkov uvedie do histórie kozmonautiky pred vypustením Sputnika. Veľké panely s informáciami o jednotlivých osobnostiach počiatkov kozmonautiky sú doplnené projekciou filmu Georges Méliès "Cesta na mesiac" podľa knihy Julesa Verna. Vo vitrínach je možné sa pokochať niekoľkými artefaktami, medzi inými aj originálny kúsoček z rakety V2.
Ďalej sme boli nasmerovaní do premietacieho sálu, kde sme si pozreli krátky film o dobíjaní vesmíru.
Výstava Cosmos Discovery je rozdelená do niekoľkých miestností, počas ktorých sa návštevník prostredníctvom exponátov, veľkých infopanelov a videoprojekciou môže zoznámiť s jednotlivými obdobiami dobývania vesmíru, od konca päťdesiatych rokov až po súčasnosť.
Niektoré exponáty boli očividnými kópiami, napríklad kabína Mercury "Friendship 7" Johna Glenna, ktorá však bola vypracovaná do solídnych detailov. Zaujali nás aj makety veliteľského modulu Apolla a jednotlivých úsekov lodi Sojuz T a Sojuz TM, či maketa Lunochodu 1:1.
Na výstave bolo však možné nájsť aj obrovské množstvo originálnych artefaktov, ktoré absolvovali cestu vesmírom, alebo aspoň slúžili ako prístroje počas vývoja a výcviku. Zrejme najväčším ťahákom  je kus spaľovacej komory motora Rocketdyne F-1, ktorý bol v roku 2013 vyzdvihnutý expedíciou  z Atlantiku a ošetrený na výstavné účely. V rámci bratislavskej výstavy tento artefakt prvýkrát opustil územie USA. Motory F-1 poháňali prvý stupeň mesačných rakiet Saturn V, teda tých rakiet, ktoré dostali američanov na mesiac.
Prekvapili nás dva kontrolné pulty riadiaceho strediska z čias počiatkov letov raketoplánov. Doteraz obsahujú nálepky s logami kontraktorov a najrôznejšie "ťaháky" letových kontrolórov, ktoré sú čitateľné ešte teraz.  Raketoplánom sa výstava zaoberá obšírne. Porovnáva sa tu aj sovietský raketoplánový projekt s tým americkým.
Predposledná miestnosť výstavy bola z veľkej časti venovaná slovenskej stope pri výskume vesmíru. Posledná  sa venuje výzkumu Marsu a hlavne "marsochodom", teda roverom, ktoré brázdia povrch Marsu aj v súčasnosti.
Takže ak máte čas a chuť, vyberte sa do Incheby, výstava je zaujímavá a možnosť ju navštíviť je už len do konca týždňa.

raketoplán Cesta na Mesiac, jedno z prvých vydaní Gemini Saturn V Apollo - veliteľská kabina
Apollo - Mesačný rover Pilotná kabína raketoplánu motor a pneumatikaz raketoplánu
Marsovský rover Oportunity Meteority V2 Skafander - Sojuz Riadiace centrum letov


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :
Zdroj: cosmosdiscovery.sk, sme.sk

­