­

krajinou10

Zámek BuchloviceZámok Buchlovice ležiaci neďaleko majestátneho hradu Buchlov patrí k najvýznamnejším barokovým šľachtickým sídlam na území Českej republiky. Kvalita architektúry, rozsiahle zbierky, preslávení majitelia aj dôležité miesto v dejinách posledných rokov habsburskej monarchie robí zo zámku miesto významom ďaleko presahujúce hranice regiónu. Blízkosť SK hranice (50km) ho spolu s hradom priam predurčuje pre skvelý jednodňový výlet.

Na zámku Buchlovice sa tvorili dejiny, rozhodovalo sa tu o konci starého sveta a minulosť sa stala kulisami pre drámu budúcnosti.
Zámok ponúka prehliadku luxusne zariadených interiérov predstavujúcich súkromné ​​i oficiálne priestory vtedajšieho Berchtoldského sídla. Úplne mimoriadny význam má baroková záhrada a rozsiahly anglický park, radený medzi najkrajšie historické záhrady v Českej republike, ktorého krásu môžete obdivovať pri prechádzke s deťmi alebo s kočíkom. Vstup do záhrady a parku je spoplatnený.
Súčasťou areálu zámku Buchlovice je aj Záchranná stanica voľne žijúcich živočíchov Buchlovice. Bola tu zriadená trvalá expozícia zdravých, ale aj hendikepovaných živočíchov, predovšetkým vtákov. Stanica usiluje o uzdravenie zranených živočíchov a o ich následné vypustenie do prírody.
Zámok s nízkymi barokovými kopulami je rozdelený pozdĺžnym nádvorím na dve samostatné polkruhové budovy s nádvoriami. Hlavný dolný zámok a hornú hospodársku budovu zvanú Flóra. Oba dvory dohromady tvoria okrúhle nádvorie, v ktorého strede dominuje kamenná fontána.
V 18 miestnostiach dolného zámku uvidíte, ako si žila šľachta od čias baroka po modernú dobu. Sú to dejiny monarchie v malom. Ťažiskom hlavnej budovy je oválna hlavná sála, zvaná hudobná. Prestupuje dve poschodia a je po obvode predelená galériou, vybavenou pozláteným kovovým zábradlím. Steny a kupolu zapĺňa hustá štuková dekorácia, rámujúca pole s freskami, ktorých námetom sú prírodné živly, ročné obdobia a mytológia.
Mobiliár a výzdoba ďalších priestorov hlavného podlažia vznikli z časti v čase výstavby zámku, kedy boli využité aj staršie kusy z vybavenia hradu Buchlov. Zámok je vybavený barokovým, rokokovým, empírovým a klasicistickým nábytkom.
V ľavom z dvoch kútových barokových kabinetov sa v roku 1908 konala diplomatická schôdzka rakúsko-uhorského ministra zahraničných vecí Aloisa Lexy z Aehrenthalu a zahraničného ministra cárskej vlády Alexandra Petroviča Izvolského.
Vo fajčiarskom salóne vedľa hlavnej sály zaujme štuková výzdoba, ornamentálne parketová podlaha a dominantný portrét manželky Leopolda II. Berchtolda, z ruky maďarského maliara Gyuly Benczura. Do susednej knižnice boli okolo roku 1730 premiestnené z hradu Buchlov knižničné fondy rodu Petřvald, ktoré ale Berchtoldovci vrátili s výnimkou jedinej barokovej skrine na hrad a nahradili aktuálnejšou literatúrou medzinárodnej proveniencie. Za knižnicou nasleduje priestranná jedáleň, z ktorej pôvodného zariadenia sa zachoval kredenc z roku 1642. Po pravej, severnej strane hlavnej sály leží strieborný salón Eleonóry z Petřvaldu, pojednanie v štýle Ľudovíta XVI.


Zámok v Buchlovice vznikol na prelome 17. a 18. storočia. Hovorí sa, že ho nechal postaviť Dětřich z Petřvaldu pre svoju taliansku manželku Eleonoru, ktorá bola zvyknutá na teplo juhu, a preto sa nemohla prispôsobiť chladným miestnostiam na hrade Buchlov. Petřvaldovia mali v znaku pávy, snáď preto sa môžete v okolí zámku a priľahlom parku stretnúť s týmito pyšnými vtákmi. Zámok sa architektúrou približuje barokovým talianskym vilám a staviteľom bol asi Carol Fontana. Zámok štukami vyzdobil Baltazar Fontana.
Význam zámku značne stúpol okolo roku 1900 za grófa Leopolda Berchtolda. Z Buchlovického zámku bolo vytvorené reprezentatívne sídlo, v ktorého múroch popredný politici tej doby rozhodovali o osudoch Európy. Elegantný a šarmantný majiteľ pôsobil v rakúsko-uhorských službách ako diplomat na veľvyslanectvách v Londýne, Paríži a Petrohrade. V roku 1908 sa na zámku konala pod jeho záštitou schôdzka ruského a rakúsko-uhorského ministra zahraničných vecí, ktorá viedla k politickému rozdelenie sfér vplyvu na Balkáne a následnej anexii Bosny a Hercegoviny rakúskou armádou.
Vďaka svojim schopnostiam bol Berchtold v roku 1912 menovaný predposledným rakúskym ministrom zahraničných vecí. Z Buchlovického zámku bolo následne vytvorené reprezentatívne sídlo, v ktorého múroch poprední politici tej doby rozhodovali o osudoch Európy.
Práve z tohto obdobia pochádza aj súčasná podoba zámku aj luxusne zariadené interiéry.
V druhej polovici dvadsiatych rokov nášho storočia prešiel zámok úpravami staviteľa Dominika Feya. Postavil nové koniarne a z pôvodných starých koniarní vytvoril pohodlné byty. V dolnom zámku pristaval k spálňam kúpeľne a renovoval knižnicu a jedáleň, kde sa vo výklenku nachádza domáca kaplnka s vzácnymi neskoro gotickými maľbami svätcov.
Záhrada a park vznikali postupne s výstavbou zámku od začiatku 18. storočia. Do záhrady sa schádza po mohutnom kamennom schodisku a po vysypaných cestičkách sa môžete prejsť okolo fontány so soškami. Francúzska záhrada plynulo prechádza v anglický park plný vzácnych ihličnatých a listnatých stromov, na ktorého cestičkách stretnete mnoho stojacich sôch. Na samom konci parku stojí pavilón s výstavou fuchsií.
Po druhej svetovej vojne majetok posledným príslušníkom rodu Aloisovi a Žigmundovi skonfiškovali a nimi rod tiež vymrel. Štátny zámok Buchlovice je národnou kultúrnou pamiatkou.

Návštevná doba zámku

ObdobiaDniHodiny
1. 3.–29. 3. so–ne 10.00–15.00
30. 3.–2. 4. po, pia, so, ne 9.30–16.00
1. 4.–30. 4. so–ne 9.30–16.00
1. 5.–30. 6. ut–ne 9.30–16.00
1. 7.–31. 8. po 10.00–15.00
1. 7.–31. 8. ut–ne 9.30–16.30
1. 9.–30. 9. ut–ne 9.30–16.00
1. 10.–31. 10. so–ne 9.30–16.00

Návštevná doba parku

ObdobiaDniHodiny
1. 3.–31. 3. so–ne 9.00–16.30
1. 4.–31. 5. po–ne 9.00–17.30
1. 6.–31. 8. po–ne 9.00–18.30
1. 9.–31. 10. po–ne 9.00–17.30
1. 11.–30. 11. po–ne 9.00–15.30

Vstupné

zámok - dospelý 150,- Kč
park - dospelý 30,-Kč
Video : zámok Buchlovice od 4:33


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje: www.buchlovice.cz

­