­

krajinou10

BederkesaPri malebnom jazere, obklopený parkom a malým kanálom, v ktorom sa kúpu kačky a husy, na severe Dolného Saska, stojí rovinný hrad Bederkesa z 12. storočia, ktorý môže inšpirovať aj záchrancov našich hradov. Ešte v roku 1975 to bola totiž ruina vhodná len na strhnutie, ale v súčasnosti je to dôstojný stánok krajinského archeologického múzea.

V hrade sa v súčasnosti nachádza archeologická zbierka Dolného Saska predovšetkým z okresov Cuxhaven a Wilhelmshaven.
V múzeu je zakázané fotografovať, takže zbierku priblížim len písaným slovom.
Najviac je zachytená asi éra staršej neolitickej roľníckej kultúry.Nachádzajú sa tu rôzne nálezy nástrojov, ako sekerky z kameňa či pazúrika.
Z nasledujúcich storočí staršej doby bronzovej a doby železnej sa tu nachádzajú kompletné hroby, či urny a modelové rekonštrukcie osád a budov. Pozoruhodný objav sa našiel aj v blízkom rovnomennom jazere Bederkesa. Z neho pochádzajú prehistorické plavidlá a za zmienku stoja najmä dva meče zo stredoveku, ktorých ostrie je zhotovené zložitým výrobným postupom.
Na nádvorí hradu stojí socha rytiera Rolanda,  na štíte má dvojhlavého cisárskeho orla, a levy pri jeho nohách držia erby mesta Brémy.  Roland je v pasujúcej pozícii, zrejme na postavu, ktorá bola súčasťou pôvodnej fontány, ktorá tu stála. Socha pochádza asi z roku 1600. Inak v  roku 1945 jeho meč potiahli kanadskí vojaci, a až o pár rokov bol obnovený.

Bederkesa Bederkesa Bederkesa Bederkesa
Bederkesa Bederkesa Kanál Wesser - Labe (Aue) jazero Bederkesa

História:
Stavba zámku siaha až do 12. storočia.
Archeologické a vedecké štúdie preukázali, že na na hradnom nádvorí stáliuž okolo roku 1200 drevené budovy. Stavitelia hradu boli rytieri z Bederkesa. V roku 1381 sa stalo vlastníkom mesto Brémy a od roku 1421 sa začal budovať skutočný kamenný hrad. Do roku 1460 bolo pristavané južné krídlo. V roku 1536 bolo postavené severné krídlo, ktoré sa v roku 1579 spojilo z južným krídlom. Rytiny architekta Wilhelma Dilicha (1571-1650) v 1600 ukazujú hrad obklopený hradbami a vodnou priekopou. Vroku 1654 získal veliteľ Hans Christoph von Königsmarck hrad pre švédsku kráľovsku rodinu.  Švédska vláda vojvodstva Brémy-Verden skončila v roku 1712.
V roku 1720 pripadol hrad mestu Hannoveri.
Hrad bol často prestavovaný.
V r.1859 bol hrad Bederkesa oficiálne zrušený a stratil svoju stáročnú funkciu ako ústredie.
Pruská vláda (Hannover sa stala pruskou provinciou v roku 1866), predala v roku 1881 hrad do súkromných rúk a bol  používaný ako reštaurácia a miesto na oslavy a pikniky.
Veľmi schátraný hrad  bol zakúpený v roku 1975 krajom Wesermünde. Po reforme miestnej samosprávy pripadol okresu Cuxhaven. Bol kompletne obnovený do stavu pred zmenami v 18. storočí.

Bederkesa Rekonstruktionsze von Wolfgang Braun Ruina hradu v roku 1975

Otváracia doba:
Máj až september: utorok - nedeľa od 10:00 do 18:00
Október až apríl: utorok - nedeľa od 10:00 do 17:00
Vstupné:
Dospelí: 3,- €


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroj: www.www.burg-bederkesa.de, wikipedia

­