­

krajinou10

fort KijkduinV provincii Severné Holandsko, kúsok od dôležitého vojenského prístavu Den Helder sa nachádza stará Napoelonská pevnosť. Ak očakávate, že sa v nej nachádza vojenské múzeum, nemýlite sa. Určite vás však nenapadne, že sa v katakombách pod ňou ukrýva aj pekné Akvárium North Sea.

Pevnosť dal postaviť Napoleón Bonaparte v roku 1811. Remeselníci z celej provincie Severného Holandska a stovky španielskych vojnových zajatcov stavali pevnosť 3 roky. 
Keď vstúpite do pevnosti Kijkduin, najskôr prejdete veľkým opevnením v štýle hradieb, potom nasleduje prvá strážnica a ubytovanie stráže. Za ďalšou obrannou stenou je hlavné nádvorie s kasárňami.
V ľavo vedie schodisko na strechu s 65 metrovou výškou.
Prostredníctvom haly môžete ísť  schodmi alebo výťahom do podzemných priestorov pevnosti, kde sa nachádza múzeum a akvárium. Podzemie pozostáva z ôsmich klenbových miestností; prvé dve slúžia akváriu a ďalších šesť múzeu. V múzeu pevnosti sa môžete dozvedieť všetko o histórii tejto pevnosti ale i ďalších pevností v okolí Den Helder.
História pevnosti sa dotýka prvých dňí pevnosti Kijkduin; pristátie anglických a ruských vojakov v Severnom Holandsku v roku 1799, návšteva Napoleona Bonaparteho v Den Helder, stavba majáka. Toto je len pár príkladov toho, čo môžete očakávať od Fortr Kijkduin. Môžete tiež navštíviť muničný sklad, kde bolo uložených viac ako 6000 kilogramov strelného prachu.
Múzeum sa venuje aj spojovacej vojnovej technike, môžete nazrieť do telegrafných kabín ako vojaci posielali správy iným jednotkám. Nakoniec navštívite veľkú liatinovú kupolu postavenú v roku 1897, ktorá tvorí centrum pevnosti. Od tiaľto je prekrásny výhľad na duny, Severné more, Ostrov Texel a najväčšiu piesočnú pláž Európy. Okolo pevnostného masívu sa nachádza 60 metrová strelecká galéria.  Vojaci boli schopní strieľať nepriateľa, ktorý skončil v suchom príkope, z tejto strelnice.  V pevnosti sa nachádzajú rôzne druhy kanónov. Takmer všetky kanóny stále fungujú a jeden z nich sa často používa pri svadbách, ktoré sa konajú v pevnosti.  Popod pevnosť vedie 70 metrov dlhý podzemný tunel, ktorý končí v obrannom systéme druhého sledu. 
Akvárium  ​​Severné more bolo založené v pevnosti Kijkduin vroku 1996, a je otvorené pre verejnosť 363 dní ročne. Na začiatku to bolo prvé akvárium v ​​Holandsku, kde sa návštevníci mohli prejsť dvanásťmetrovým podmorským tunelom. Téma akvária je od začiatku  zameraná na život v Severnom mori. Pretože  je vybavené dvoma veľkými s niekoľkými malými akváriami, vytvára dobrý obraz, napríklad príliv, morské riasy, život úhora a rají a žralokov. V polovici roka 2014 sa začala čiastočná modernizácia morského akvária. Doplnené bolo o migráciu rýb do Waddenského mora. Napokon pevnosť Kijkduin sa nachádza na mieste, kde sa stretávajú Severné  a Waddenské more.
Kúsok od pevnosti sú zachovalé pôvodné pobrežné pieskové duny a kusok na druhú stranu starý maják. Táto časť pobrežia býva obľúbená surfistami, hlavne v zimných mesiacoch je tu prudký vietor a mohutné vlny.
Otváracia doba
Denne od 10:00 do 17:00 v letnom období
Od 11:00 do 17:00 v zime 
Vstupné 
Dospelí: 8, - €Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje: www.fortkijkduin.nl

­