­

krajinou10

P2410479Klimahaus Bremerhaven 8° Ost (Východne) je celosvetovo jedinečný svet vedomostí a skúseností v oblasti podnebí, klimatických zmien a počasia. Prečo "8° Východne" ? To je poludník, pozdíž ktorého sa vydáte a zažijete vzrušujúcim spôsobom klimatické zóny Zeme. Prekročíte päť kontinentov a deväť miest. Budete sa potiť, mraziť, čudovať a smiať sa - ale predovšetkým stretnete ľudí z celého sveta, ktorí hovoria o každodennom živote a o tom, ako počasie a podnebie ovplyvňuje ich každodenný život.

Cesta po celom svete od Bremerhavenu a smerom k Bremerhavenu vždy vedie pozdĺž 8 ° východnej dĺžky 34 '. Na 5000 metroch štvorcových sa stanete svetobežníkom: Navštívite rozmanité podnebia a stretnete sa s ľuďmi, ktorých každodenný život je do značnej miery ovplyvnený miestom, kde žijú. Pocítite rôzne teploty a vlhkosť a získate blízke poznatky o klimatických podmienkach. Interaktívne exponáty vám pomôžu pochopiť aj komplexné vzťahy v oblasti klimatických zmien na Zemi.
Zažijete vysokohorské podnebie okolo Isenthal v kantóne Uri v Švajčiarsku. Prechádzate okolo sviežeho zeleného poľa s kravami, potom vychádzate hore cez drsné skalné útvary až na vrchol hory ku krížu. Na ceste po horskej krajine sa dozviete, prečo sa ľudia pohybujú so svojimi zvieratami z údolí na horské úbočia a späť, v závislosti od sezóny, a čo spôsobuje a ovplyvňuje topenie ľadovcov pre celý región.
Sardínia ponúka na prvý pohľad neobvyklé poznatky o klimatických udalostiach: pozrite sa na svet z pohľadu hmyzu a stanete sa súčasťou mikrokozmu. Obrovské stébla trávy sa týčia do výšky. Nad vašou hlavou, cez miestnosť letí veľký motýľ a neďaleko v trávnatom lese leží obrovská plechovka. A tie polmetrové mravce.
Kanak v Nigérii znamená sucho, rozľahlosť, teplo, piesok a vietor. Cesta vás vedie cez pieskové duny, kde sa dozviete, že severná Sahara bola kedysi zelenou oblasťou, ale časom sa púšť rozširuje stále viac. Pokračujeme do kamennej púšte, ktorá je vybudovaná z pôvodného kameňa z Nigeru. Naučíme sa niečo o živote s nedostatkom vody a každodennom živote Tuaregov, ktorí sú v tomto nepriateľskom prostredí doma.


V Kamerune je to zas iné. Voda. Voda. Všade voda. V nočnom dažďovom pralese odkvapkáva z listov. Dedinka s plechovými strechami. Rieka preteká cez krajinu.  Vlhké podnebie je raj pre zvieratá a rastliny. Čistá nekonečná rozmanitosť robí z dažďového pralesa najvyššiu hodnotu pre našuplanétu.
V noci vstúpte do dažďového pralesa a prejdite cez husté lístie, zatiaľ čo vás sprevádzajú hlasy nočných obyvateľov dažďového pralesa. Zaujímavá skúsenosť, našťastie sa nemusíte presekávať mačetou. Prostredníctvom dediny s ženským a mužským domom pokračujeme do riečnej krajiny Korupského národného parku. Tu môžete otestovať svoj zmysel pre rovnováhu na visutom mostíku.
Výskumná stanica v Antarktíde. Mráz, ľad a sneh, plus vietor. Ale nebojte sa, tu nedostanete omrzliny. V polárnej stanici sa môžete rýchlo zahriať a získať prehľad o práci polárnych výskumníkov.  Navštívite bielu krajinu so strmými ľadovými útesmi a snehovými doskami typickými pre ľadovú planinu. Teploty okolo mínus 70 ° C nie sú nezvyčajné v Antarktíde, preto s vami troška zima zatrasie.
Na ostrove Samoa. Svieža zeleň a teplé a vlhké podnebie - Samoa sa zdá byť rajom. Cesta vedie okolo Fale, typického domu Samoancov, okolo samoanského kostola a idylickej pláže so starým vrakom. Pod hladinou mora ste obklopený jedinečným podmorským svetom, ktorý ukazuje v niekoľkých veľkých akváriách rôznorodý život rýb a korálov v južnom Tichom oceáne. Klimatické zmeny ohrozujú aj tento fascinujúci svet.
Klimahaus je najmä o tom, že všade na svete žijú ľudia a ich spôsob života i oni samotní su ohrození krehkosťou klimatu našej planéty. Toto všetko sa ukrýva v architektonickej kreácii v Bremerhavene. Okolie dokresľuje hotel v tvare plachetnice, obchodné centrum Mediterraneo a vlastne celé prostredie Havenwelten.
Vstupné:
Dospelí 17 €

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje: www.klimahaus-bremerhaven.de

­