­

krajinou10

LodenicaVikingovia sú dnes veľmi populárni. Možno pre svoju odvahu, s ktorou podnikali dobyvačné výpravy cez nebezpečné moria a oceán. Mne sa páči súčasný seriál tel. spoločnosti History. Realistické zobrazenie krutých ľudí v krutom svete, kde vyhráva ten krutejší.  Aj tento  príbeh lode z Ladby pasuje do historického vnímania severských bojovníkov.

V roku 1935 lekárnik a amatérsky archeológ Poul Helweg Mikkelsen z neďalekého Odense sa odhodlal preskúmať nenápadnú vyvýšeninu na brehu  Kerteminde Fjordu na ostrove Fin.  Objavil unikátny a na území Dánska ojedinelý hrob, mohylu navŕšenú nad loďou, z vikingského obdobia, kde bol pochovaný okolo roku 925 miestny kráľ, jarl.

Múzeum Maketa Maketa Maketa
V mohyle Artefakt z hrobu lodenica lodenica

Pán Mikkelsen  zaplatil tiež za stavbu betónovej klenby nad hrobom. Bolo to nutné, pretože drevená loď bola po 1000 rokoch v takom stave, že jej prevoz bol nemožný a bolo potrebné vytvoriť podmienky, v ktorých pozostatky tohto drakkaru ešte dlho vydržia. Tak vzniklo múzeum, ktoré sa dočkalo obnovy v roku 2012, práve na 75. výročie založenia.
Predpokladá sa, že loď, jedinečný autentický artefakt, leží na pôvodnom mieste, kde bola vypravená na svoju poslednú plavbu do Valhally, pričom mal kráľ zo sebou svoj majetok, vrátane 11 koní a štyroch psov a možná je aj nejaká ľudská obeť.
Bohužiaľ bol hrob vyplienený ešte vo vikingských časoch a vzácne veci, spolu zo zosnulým, už v hrobe chýbajú. Archeologický výskum ale dokázal aj po 1000 rokoch nájsť vzácne predmety, ktoré sú vystavené v múzeu. Z lode sa zachovalo aj železné kovanie, 2000 nitov,  krúžky pre upevnenie sťažňa, kotva s reťazou a hlavne dračia hlava z provy lode, zdobená železnými kudrlinkami.
Rozmery lode boli na tú dobu impozantné, loď bola 21 a pol metra dlhá a až 3 metre široká.
V múzeu vznikla lodenica vo forme starodávnej lodenice z vikingského obdobia, kde vznikla replika tejto lode.
Teraz je rozostavaná ďalšia a návštevníci môžu pozorovať pri práci majstrov starých remesiel, kováčov, tesárov, lanárov, atď.
V roku 1963 bola postavená prvá replika lode s Ladby. Až to svojho potopenia v roku 2009 slúžila na vyhliadkové plavby, alebo účinkovanie v médiach. Volala sa Imme Gram.
ImmeGramImmeGram2
Dôvod vyplenenia mohyly nie je jasný. Jedným dôvodom mohlo byť obracanie pohanov na kresťanskú vieru, keď takáto mohyla mohla byť tŕňom v oku ranným severským kresťanom.  Ďalšiou možnosťou je, že počas boja o nadvládu medzi  kráľom Haraldom Blátönn a jeho dedičom Sveinnom Tjúguskegg, mohlo dôjsť k znesväteniu hrobu. Mohyla bola  totiž   symbolom moci,  dobre viditeľná pre všetkých, kto cestovali, alebo žili v tejto oblasti, a mohli uctievať tohto miestného kráľa - jarla. Odstránením pozostatkov a spustošením hrobu  niekoľko rokov po pohrebe, útočníci pravdepodobne zasadili jeho dedičom veľkú ranu do ich rodinnej prestíže.
Múzeum v Ladby sa nachádza len pár kilometrov od mesta Odense na ostrove Fin.


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :
zdroj: wikipedia, vikingemuseetladby.dk, ladbyskibslaug.dk

­