­

krajinou10

pyramidaV skutočnosti sa volá Pyramide van Austerlitz (nemecký názov pre moravský Slavkov). Je to stavba s napoleonskou tematikou blízko mestečka Austerlitz pri Utrechte v Holandsku. Historicky sa k nej viaže bitka pri Slavkove. Po Napoleonovej víťaznej bitke pri Slavkove nechal Napoleonov brat Ľudovít Napoleon Bonaparte, holandský kráľ , 17. augusta 1806 založiť na pamiatku víťazstva mestečko Austerlitz  prebudovaním tábora francúzskej armády.

Francúzski vojaci však začali budovať pyramídu v blízkosti tábora už v septembri roku 1804 pod vedením generála Augusta de Marmont v počte 18 000 mužov. Marmont vybral jednoduchý typ pamätníku, ktorý sa dal rýchlo a lacno vybudovať a mohol vzdorovať času aj storočia: pyramída z hliny a trávy, s dreveným obeliskom a vyhliadkovou plošinou.
Tým získal široký výhľad na vresoviská (vtedy holé pláne) až po Zuiderzee, kde bola očakávaná britská invázia. Keďže je Holandsko plochá krajina bez kopcov a pyramída bola postavena na Utrechtskom hrebeni vo výške 49,6 m nad morom, viditeľná bola až z Amsterdamu, Zwolle, alebo Bredy.
Podoba pyramídy bola zvolená aj vzhľadom k Napoleonovej fascinácii Egyptom.
Za 27 dní navŕšilo 18 tisíc vojakov asi 30.000 metrov kubických zeminy na 36 metrov vysokú pyramídu.
Štyridsať schodov viedlo na dva metre vysokú základňu. Tam sa vypínal trinásť metrov vysoký drevený obelisk. Ako ohraničenie bola vykopaná dookola priekopa s priemerom deväťdesiat metrov.
Aj súčasný obelisk má trinásť metrov, ale už je murovaný. Je na ňom umiestnená pamätná tabuľa s nápisom :. "1804 - začatie stavby pyramídy, 1808 - povodný obelisk zbúraný, 1894 - obelisk nahradený"
Bol postavený roku 1894, kedy prebehol prvý pokus o záchranu pyramídy a bola aj založená nadácia na záchranu pyramídy. Na jej čele bol inžinier J.B. de Beaufort, ktorý bol hajtmanom kraja Woudenberg. Neskôr pyramída opäť upadla do zabudnutia.
Pozabudnutá pyramída obrastená náletovými drevinami a zničená eróziou sa zmenila na obyčajný kopec, z ktorého vyčnieval iba rozpadajúci sa obelisk.
Rôzne vládne agentúry v spolupráci s francúzskou vládou rozhodli, že pomník by mal zostať pamiatkou. Pyramída bola zreštaurovaná a vrátená ku svojej predchádzajúcej podobe až v rokoch 2001 až 2004 po rozsiahlej renovácii, na ktorú mesto Utrecht uvoľnilo 1,2 milióna €.

pyramida pyramida pyramida pyramida payramida

Dnes je známa ako výletné miesto. V roku 1876 kúpila Anna Alida Stoop, vdova po A.J. Beaufort, pyramídu s hostincom a okolitými pozemkami. Krčma bola prenajatá Dirkovi van Kolfschoten, ktorého potomkovia stále poskytujú reštauračné služby dnes už v niekoľkých budovách a na veľkej terase. Pristavaný bol aj malý lunapark s niekoľkými kolotočmi.Pyramída sa stala obľúbeným cieľom pre rodiny s malými deťmi a školské výlety.
Pri hľadaní Pyramídy ma navigácia doviedla priamo do mestečka Austerlitz, ktoré leží niekoľko kilometrov ďalej. Na moje veľké prekvapenie je na tabuliach spolu z názvom Austerlitz použité aj České pomenovanie Slavkov a rovnako zvláštne sú aj názvy ulíc: Waterlooweg, Welingtonweg a Marmontweg, ktoré znalcom Napoleonskej histórie určite niečo povedia.
Inak sa však mestečko nelíši od iných typických holandských.

Návštevné hodiny do areálu Pyramídy:
Apríl / október, utorok / nedeľa 11.00 až 17.00
Júl a august, 7 dní v týždni
november / marec, nedeľa 11.00 až 17.00
Vstupné
Dospelí: € 2,50.
Deti (do 12 rokov): € 1.50

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :
 

zdroje: wikipedia, www.defransetijd.nl/,

­