­

krajinou10

Pride of HullRotterdam sa nachádza sa priamo na pobreží Severného mora, je po Amsterdame druhým najväčším mestom Holandska a je najväčším prístavom Europy, a ešte nedávno bol najväčším na svete, kým ho nepredbehol čínsky Šanghaj (v r.2004). Pre nás suchozemcov je ťažké si predstaviť taký obrovský prístavný komplex. Pokúsim sa vám ho priblížiť slovom a hlavne obrazom.


Najväčšie zaoceánske lode majú do prístavu neobmedzený prístup 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Prístav má hĺbku 24 metrov. Celý prístav a priemyselný komplex zahŕňa 10.500 ha a tiahne sa v dĺžke 40 km, od Rotterdamu k Maasvlakte pozdĺž Nieuwe Waterweg kanála. Prístav ma k dispozícii široké spektrum spoločností, špecializujúcich sa na skladovanie, prekládky, priemyselné spracovanie a ďalšie doplnkové služby. Má výborné spojenie s vnútrozemím cez 5 rôznych druhov dopravy: železničnej, vnútrozemskej lodnej dopravy, cestnej dopravy, pobrežnej námornej dopravy a potrubia.
Rotterdam Rotterdam Rotterdam Rotterdam
Bránou do Európy sa Rotterdam nevolá náhodou. Je bránou na európsky trh s viac ako 500 miliónmi spotrebiteľov. Ročným obratom viac ako 400 miliónov ton tovaru ročne je v Európe neprekonateľný. Mimochodom Európsky trh  predstavuje  nákupnú silu 600 billiónov dolárov. Viac ako 500 liniek pravidelnej lodnej prepravy spája  Rotterdam s viac ako tisíckou  prístavov po celom svete, pre mnohé menšie Európske prístavy slúži ako kontajnerové prekladisko.
Tovar, ktorý prichádza do Rotterdamu ráno, môže byť napríklad v Nemecku, Belgicku, Francúzsku alebo vo Veľkej Británii ten istý deň popoludní. Jednou z hlavných výhod Rotterdamu je jeho umiestnenie v ústí riek Rýn a Maas. Výsledkom je efektívne a hospodárne využitie dopravy po riekach a kanáloch až hlboko do srdca Európy. Výborne je vyriešená aj cestno - diaľničná sieť.
V prístave sa nachádzajú rafinérie a chemické fabriky rôznych nadnárodných spoločností. Základom pre to je sústava mohutných skladovacích vysoko kapacitných nádrží, pri výstavbe ktorých sa dbalo na zvýšené ekologicko - bezpečnostné nároky.
Prístav Rotterdam je dosť hlboký, aby vyhovoval najväčším plavidlám na svete, ako sú napríklad obrie tankery, dopravcovia rudy a kontajnerové lode. Pri pobreží, v Severnom mori,  bol vykopaný na tento účel kanál Eurogeul,  má hĺbku 23 metrov a je 57 km dlhý.
Z Rotterdamu je aj vynikajúce trajektové spojenie, napríklad do Veľkej Británie. Obrie trajekty typu Pride off Hull tu majú svoj prístav.
Prístav sa stále rozrastá, pribúdajú nové plochy a prístavné miesta. Najnovším prírastkom je časť Maasvlakte 2 s plochou 1000 ha, ktorý je momentálne naj západnejšou časťou a z ktorého je väčšina fotografií.

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje: www.rotterdampoort.nl

­