­

krajinou10

DAL 8733FHDKeď som v istý čas pracoval vo Frýdku - Místku o Štramberskej trúbe som tu počul často a stále som nechápal, o čo sa vlastne jedná. Všetci okolo len hovorili: "pôjdeme na trúbu", "bol si na trúbe?". A čuduj sa svete, trúba je názov veže hradu, ktorý sa týči nad samotným mestečkom Štramberk. V súčasnej dobe slúži ako rozhľadňa, takže môžem vrelo odporučiť vystúpiť pár desiatok schodov a pokochať sa parádnym výhľadom na na malebné mesto a krajinu okolo Štramberka.

Mestečko je zasadené do centrálnej časti Štramberskej vrchoviny v predhorí Beskýd.
Vďaka výnimočnej malebnosti je toto mesto často nazývané Moravským Betlehemom. Širokému okoliu dominuje zrúcanina hradu Stallenberg s vežou, ktorá je notoricky známa ako Štramberská Trúba. Štramberk vás uchváti kľukatými úzkymi uličkami lemovanými množstvom zachovaných zrubových chalúp z 18. a 19. storočia. Po príchode na štramberské námestie sa však ocitnete v úplne inom svete. Celému námestí dominuje 22 barokových meštianskych domov.
To, že toto mesto má veľmi bohatú históriu, na vás dýchne okamžite po príchode. Malé i väčšie domčeky krčiace sa pod dominantou tohto mesta tvoria útulné podhradie a nasvedčujú tomu, že história mesta sa tiahne mnoho rokov dozadu. Konkrétne do roku 1359, kedy bol Štramberk založený. Štramberku sa za jeho dlhú históriu nevyhla ani vojna a to predovšetkým v čase tridsaťročnej vojny, kedy bolo mesto dokonca vypálené.


HISTÓRIA HRADU
Vznik tejto dominanty je doposiaľ zahalený tajomstvom. Predpokladá sa, že staviteľmi bol rod Benešovicov alebo olomoucké Přemyslovské kniežatá. Je tiež spájaný s templármi, ktorí tu mali sídliť do zrušenia svojho rádu. Od roku 1312 bol v držbe kráľa Jána Luxemburského, neskôr, v rokoch 1333 až 1346, prešiel do držania moravského markgrófa Karola, neskoršieho českého kráľa Karola IV. Od roku 1350 sa stal na 25 rokov majetkom zakladateľa mesta moravského markgrófa Jána Henricha a na 5 rokov jeho syna Jošta Luxemburského.
V rokoch 1380 až 1433 vlastnili hrad páni z Kravař, moravskosleszká vetva Benešovicov. Od začiatkov 16. storočia začína hrad chátrať, neudržiavané murivo sarozpadáva a hrad sa rozoberá na stavebný materiál. Z pôvodného dvojpalácového hradu s dvoma hranolovými vežami sa zachovala len severovýchodná časť opevnenia vnútorného hradu s kruhovou vežou.
Tá bola v rokoch 1901 až 1903 zastrešená a premenená na rozhľadňu podľa návrhu architekta Kamila Hilberta. Súčasťou hradného areálu sú tiež dve turistické chaty. Jaroňková útulňa stojí na mieste pôvodného hradného paláca a je dnes galériou ľudového umenia a remesla. Druhá stavba, turistická chata Dr. Hŕstku, prevzala úlohu poskytnúť občerstvenie návštevníkom hradu.
Štramberk však preslávil aj voňavý cukrársky výrobok tzv. Štramberské uši.Ak ste ich ešte nejedli, určite ste ich už niekde na púti videli. Len možno neviete, že sú to práve Štramberské uši. Ide o pečivo, ktoré je vytvarované do tvaru ľudského ucha. Dosť pripomínajú neuzavretý kornútok. Cesto na tieto uši obsahuje med a špeciálne korenia, vďaka ktorým majú uši svoju špecifickú chuť. Ochutnajte a uvidíte. A prečo sa uši vyrábajú práve v Štramberku? O tom hovorí legenda z časov, kedy cez Štramberk putovalo nepriateľské vojsko Tatárov. Tí pustošili na čo prišli a kresťanom tiež odrezávali uši, ktoré skladovali vo vreciach a posielali ich svojmu Chánovi ako dôkaz svojho ťaženia. Miestni obyvatelia pred týmto vojskom utiekli na kopec Kotúč. Armáda Tatárov sa cez noc pod týmto kopcom utáborila, lenže v noci prišla prudká búrka, pri ktorej navyše obyvatelia Štramberku prekopali hrádzu neďalekého rybníka. Voda urobila svoje a Tatársku armádu spláchla. Po nej zostali len vrecia s odrezanými ušami. Od tejto doby sa táto pochúťka z perníkového cesta tradične pečie v Štramberku a jeho okolí. Od roku 2000 je možné výrobok s názvom Štramberské uši piecť iba na území mesta Štramberk.
Z hradu prejdeme mestom, mimochodom je tu niekoľko múzeí, ktoré určite stojí tiež za pozretie, a vystúpime chodníkom na úbočí Kotúča k jaskyni Šipka. Jaskyňa je spájaná s osídlením pravekými ľuďmi už pred 32 000 rokmi. Známosť jaskyne zaistil Novojičínsky učiteľ Karel Jaroslav Maška. V roku 1880 tu našiel čeľusť neadrtálského dieťaťa o 24 rokov starší ako nález v nemeckom Neandrthalu.

Štramberska trúba je otvorená:
Apríl - denne - od 10.00-17.00 hod.
Máj - október - denne - 9.00-18.00 hod.
November, február, marec - víkendy  - 10.00-16.00 hod.
Vstupné :
Dospelí: 40, - Sk
Deti, seniorov, ZTP: 20, - Sk


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje:  wikipedia, stramberskatruba.cz,

­