Na Slovensku máme pár skanzénov, a všetci vieme, čo v nich máme. Staré drevené chalúpky, klenot slovenského ľudového staviteľstva. Čo sa môže nachádzať v takom Holandskom skanzéne? Uhádli ste, čo iné ako veterné mlyny.
Tento skanzen sa nachádza skoro 20km severne od Amsterdamu.
Sú v ňom hlavne veterné mlyny pozbierané po celom Holandsku, zrekonštruované a novopostavené.
Z histórie.
Krajina okolo rieky Zaan neposkytovala svojím obyvateľom dostatok možností na obživu. Bola to plochá, neustále vetrom bičovaná krajina, na ktorej nedokázali vyrásť ani stromy. Ľudia museli za prácou cestovať inam.
Všetko sa zmenilo po roku 1592. Po objavení využitia kľukových hriadelí v spracovaní veternej energie, sa tento kraj zmenil na naj priemyselnejšiu časť vtedajšieho Holandska a vlastne celého sveta. V kraji sa točili vrtule skoro 1000 mlynov, ktoré svoju čistú energiu využívali po dve storočia na spracovanie obilovín, pílenie dreva, mletie rôznych rúd a nerastov, pri spracovaní mlieka, výrobe syrov, pri výrobe keramiky, výrobe papier, lisovaní oleja atď.
Mlyny postupne v tomto kraji ubúdali a napokon z nich koncom osemdesiatych rokov minulého storočia nezostal žiadny. Vtedy sa niekto rozhodol, že to nie je správne a skanzen starých drevených chalúpok (asi 35 zo 17. a 18. storočia) rozšírili práve o veterné mlyny.
Do skanzenu umiestnili osem mlynov a pre verejnosť sprístupnili tri z nich. Niektoré mlyny majú skutočne kúzelná mená ako napríklad “Bezútešná smrť” ('De Bleeke Dood') , “Bocian”, ('De Ooievaar') , “Hrdina Josuha” ( 'De Held Jozua') nebo “Učiteľ” ('Schoolmeester') . Práve tento Učiteľ je posledný mlyn na výrobu papiera na svete.
Skanzen obsahuje aj súbor typických zelenobielych drevených domov a pôvodných dielní na výrobu drevákov a syrov. Ďalej sú tu špecializované historické obchodíky a pekáreň.
Prostredie rieky Zaan je priam stvorené na vyhliadkové plavby a vskutku sa tu dajú prenajať rôzne plavidlá, alebo si môžete len kúpiť lístok na vyhliadkovú loď.
Vstup do skanzenu je zdarma. Vstup do jednotlivých sprístupnených mlynov je spoplatnený, rovnako ako vstup do múzea Zaans Schans, ktoré je súčasťou skanzenu. Viac info na http://www.zaanseschans.nl/