Na severe Nemecka hrady nenájdete. Nie také typické slovenské, týčiace sa na nedostupných bralách. Je to preto, že nedostupné bralá tu nenájdete. Rovina, miestami pahorkatina, je ale popretkávaná riekami, riečkami, kanálmi. Je tu veľa malých či väčších vodných plôch a vôbec je tu voda prítomná na každom kroku. A voda môže tiež slúžiť ako ochrana, nie nepodobná nedostupnému bralu.
Hlavne ak nepriateľská armáda nevie plávať. Takže sú tu vodné zámky, alebo ak chcete: vodné hrady, obklopené hradbami a vodnými priekopami v krásnom stave a mnohokrát obývané pôvodnými majiteľmi, teda šľachtou.
Zámku Evenburg v pohraničnom meste Leer, dala meno žena. Pohraničnom preto, že leží kúsok od Holandskej hranice.
A tou ženou bola Eva von Ungnad, manželka staviteľa pôvodnej stavby plukovníka Erhard Reichsfreiherr von Ehrentreuter, ktorú si okolo roku 1650 nechal postaviť ako barokový vodný hrad v štýle holandského klasicizmu. O generáciu neskôr, v roku 1690, boli majetky manželstvom prevedené na grófov z Wedelu, ktoým patria do dnes aj ďalšie hrady a zámky v okolí.
V polovici 19. storočia sa hrad stal príliš malým a nemoderným pre potreby obyvateľov. Carl Georg Graf von Wedel poveril hanoverského architekta Rudolfa Stüve k prestavbe. Prestavba bola skôr novostavbou, pretože z pôvodnej stavby sa použilo len niekoľko obvodových múrov, priečok a suterénna klenba. Richard Stüve navrhol prestavbu v novogotickom štýle. Charakteristické pre to sú štíhle prvky a tvary a špicaté oblúky okien. Nový hrad bol postavený za 2 roky. V oblasti vonkajšej hrádze boli vybudované prístrešky a ubytovanie.
V 30. rokoch presťahoval rod von Wedels svoje hlavné sídlo na hrad Gödens, kde rodina dodnes žije. Odvtedy začal úpadok hradu. Kvôli nedostatku finančných prostriedkov v ťažkých hospodárskych časoch a vysokým nákladom na údržbu sa filigránové stupňovité štíty, cimburie, vežičky a strecha postupne zjednodušovali alebo demontovali. Počas rekonštrukcie v 50-tých rokoch došlo k ďalšiemu zjednodušeniu konštrukcie strechy a fasád, aby sa eliminovalo poškodenie z obdobia vojny.
Potom slúžila ako vojenská nemocnica, ubytovanie pre utečenecov a neskôr ako internátna škola.
V roku 1975 okres Leer kúpil hrad. Krátko nato sa uskutočnila prvá obnova s cieľom zachovať čistotu tvarov hradu a vonkajšej hrádze.
V septembri 2004 začali reštaurátorské práce na vstupe do hradu. Hrad bol čiastočne otvorený pre verejnosť v roku 2007.
Od mája 2014 je Evenburg otvorený so stálou expozíciou o živote a ekonomike šľachtickej rodiny v 19. storočí a ako centrum záhradnej kultúry.
Niekoľkokrát do roka ponuku na zámku dopĺňajú špeciálne výstavy. V čase našej návštevy to bola výstava venovaná histórii cyklistiky.
Rôznorodá kultúrna ponuka zahŕňa aj koncerty, tvorivé kurzy a kurzy varenia, vzrušujúce akcie pre deti a trhy v parku.
Anglická krajinná záhrada bola v rokoch 1930 - 1998 ponechaná vlastnému osudu a príroda túto príležitosť rozsiahlo využíla. Cesty a chodníky už neboli rozpoznateľné a museli sa opätovne objaviť. Park sa v mnohých častiach obnovuje od roku 1998.
Keďže je celý objekt chránený ako pamiatka, všetky opatrenia obnovy musia byť schválené odbornými orgánmi. Zahŕňa to zachovanie starých zdrojov, obnovu chodníkov, obnovenie zarastených plôch, obnovenie stratených oblastí. Pri všetkých opatreniach sa musí zachovať pôvodný princíp a nesmie sa robiť zlepšenie pôvodného systému. Obzvlášť pozoruhodné sú dlhé cesty a okolité polia, ktoré jemne formujú prechod z parku do krajiny.
Otváracia doba:
letná sezóna
Od polovice marca do 31. októbra
Otvorené denne od 10:00 do 18:00.
zimná sezóna
1. november až 10. január
Otvorené denne od 11:00 do 17:00.
zimná prestávka
11. január až polovica marca
pre individuálnych návštevníkov uzatvorené
Vstupné:
Dospelý 5 €
zdroje: wikipedia, www.evenburg.landkreis-leer.de