­

krajinou10

MuiderslotLen pár kilometrov od Amsterdamu, hneď vedľa diaľnice A1, leží na brehoch Markermeer krásny vodný hrad Muiderslot. Blízkosť Amsterdamu a dôležitej pobrežnej cesty a poloha v ústí rieky Vecht sú za vznikom a existenciou tohto vodného strážcu.

Muiderslot je jedným z najstarších hradov v Holandsku, dnes je to najnavštevovanejší Holandský hrad.
Staňte sa rytierom, ktorý v trisku zhadzuje súpera z koňa. Skúste váhu naozajstného obojručného meča a oblečte si stredoveké brnenie. Postavte svoj vlastný hrad.
Na tomto štátnom hrade sa nachádza množstvo atrakcií pre deti. Rôzne interaktívne hry s najmodernejšou technikou približujú deťom obdobia stredoveku i novoveku. Okolité prostredie pevnosti a hradného parku poskytujú miesto pre oddych a prechádzky. V severnej časti areálu sa nachádza podzemné multimediálne centrum Voda ako priateľ i nepriateľ.
Obdĺžnikový vodný hrad Muiderslot francúzskeho typu bol rovnako ako mnoho ďalších hradov rovín severnej Európy pre nedostatok kameňa postavený z pálených tehál.
Nárožia hradu zaujímajú štyri valcovej veže.
V juhovýchodnej hradbe bola postavená navyše pred hradbu vystupujúca štvorhranná obranná veža. Hrad je zo všetkých strán obohnaný vodnou priekopou. K padaciemu mostu a bráne vedie tehlový most. Palác stojí pozdĺž severozápadnej hradby a menšie obytné krídlo zaberá priestor pozdĺž hradby severovýchodnej. Vo zvyšnom priestore sa nachádza nádvorie so studňou.
Stredoveký hrad sa dnes nachádza uprostred delostreleckej zemnej pevnosti z konca 17 stor. Tá je taktiež zo všetkých strán obohnaná vodou s výnimkou úzkej prístupovej šije na južnej strane. Rieka Vecht ústi do Markermeer priamo pri hrade. Možno tak odtiaľ sledovať čulú lodnú premávku.


História:
Štátny hrad Muiderslot (hrad Muiden) bol založený niekedy okolo roku 1285 grófom Floris V., ktorý v tej dobe získal okolité územia. Floris bol synom kráľa Viliama II., šľachte nedôveroval a oporu hľadal v obyčajných ľuďoch. Vďaka tomu si šľachtu znepriatelil. Dňa 23. júna 1296 bol svojou šľachtou unesený a uväznený na hrade Muiderslot, kde bol držaný po dobu piatich dní. Potom ale hrozilo obliehania hradu jeho stúpencami. Únoscovia preto radšej hrad opustili a Florisa vzali zo sebou. V mieste zvanom Muidenberg ale došlo k potýčke medzi oboma stranami a Floris bol únoscami zavraždený.
Do jeho vraždy bol zapletený aj kráľ Eduard I. Anglický spolu s Guy de Dampierre, Flanderským grófom. Holandská šľachta u nich našla oporu potom, čo Floris vymenil svoje doterajšie spojenectvo s Anglickom za nové zväzky s Francúzskom.  Bezvládie, ktoré po Florisovej vražde nastalo, využil Utrechtský biskup Willem Berthout van Mechelen k napadnutiu hradu Muiderslot. Hrad bol dobytý a zbúraný.
Hradná zrúcanina potom zostala majetkom holandských vojvodov. Dnešný hrad bol znovu postavený na základoch toho pôvodného okolo roku 1370 vojvodom Albrechtom.  Holandskí vojvodovia na hrade nikdy nesídlili, slúžil len ako správne stredisko ich statkov a väzenie.
V roku 1428 prešiel titul holandského grófa na Philipse de Goede Burgundského. V rokoch 1477 až 1513 bol hrad spravovaný mestom Amsterdam ako súčasť mestskej obrannej línie. 
V rokoch 1609 až 1647 na hrade žil spisovateľ, básnik a historik Pieter Cornelisz Hooft. Ten si sem pozýval veľa ďalších umelcov na návštevy a celá táto skupina potom bola známa ako Muidenský kruh.

Pohľad z hora Parkoviská plán hradu

Na konci 17. storočia bolo okolie hradu prestavané na delostreleckú bastiónovú pevnosť so starým hradom uprostred. V tejto podobe potom boli hrad a pevnosť súčasťou starej a potom aj novej holandskej obrannej vodnej línie. 
V roku 1795 bol hrad využitý ako kasárne francúzskou armádou počas batávskej revolúcie. Potom bol Francúzmi využívaný ako skladisko. Na osobný príkaz Napoleona Bonaparte v ňom bolo uložené veľké množstvo vojenského materiálu. Nadmerná váha zaťažila múry hradu. V roku 1823 bol hrad v havarijnom stave a v roku nasledujúcom bol predaný ministerstvom vojny štátnej správe nehnuteľností, tzv. Domeinen.
Nový majiteľ navrhol zbúranie hradu, proti tomu sa však postavili obyvatelia miest Amsterdam, Muiden, Naarden a Weesp. Mnohí boli pripravení hrad kúpiť a zachrániť ako pamätník P. C. Hooft. Kráľ William I. sa nakoniec nechal týmito protestmi ovplyvniť a demoláciu zakázal.
Rekonštrukcia hradu ale začala až v roku 1881. Jej cieľom bolo uviesť hrad do podoby, v ktorej bol v 17. storočí za P. C. Hooft. Plány na interiéry hradu vypracoval slávny architekt P. J. H. Cuypers. Exteriéry hradu boli upravené architektom J. H. W. Berdenem na základe jeho predstáv o podobe ideálneho stredovekého hradu.
V rokoch 1956-1972 prebehla druhá rekonštrukcia hradu, tentoraz v realistickejším poňatí. Niektoré "výtvory" prvej rekonštrukcie boli odstránené. Exteriér hradu je však stále v podobe, ktorú mu dal J. H. W. Berden. Záhrada pred hradom bola do roku 2007 taktiež uvedená do podoby za P. C. Hooft.

Otváracie hodiny
Letná sezóna: od 1. apríla do 31. októbra
Od pondelka do piatku 10:00 - 17:00
Sobotu a nedeľu 12 - 17 hodín
Zimná sezóna: od 1. novembra do 31. marca
Od pondelka do piatku zatvorené
Sobotu a nedeľu 12 - 17 hodín
Ceny
Dospelí                                        13,50 €
Dieťa 4 až 11 rokov                 9,00 €


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroj: Muidenslot, Castle of Seigniory of the Count to Muiden', Y. Molenaar, I. Schuurman, Waanders, 2004, www.castles.nl, www.muiderslot.nl

­