­

krajinou10

vodopádDažďový prales v Európe! Ak to čítate, určite si myslíte, že som sa zbláznil. Ale on tu naozaj je! Aj keď len na malej ploche...a uzavretý do obrieho skleníka.
Zoologických záhrad je neúrekom a tak je konkurencia obrovská. Aj tu existuje trhový mechanizmus a tak si ZOO musia dajako pritiahnuť tých svojich návštevníkov. Burgers Zoo v Arnheme má špecifických atrakcií niekoľko. Pre mňa bol najväčším ťahákom dažďový prales.

Veď kedy sa ja dostanem do niekde do trópov?
Dole na satelitnej mape od Google si môžete všimnúť najväčšiu budovu Zoo. Tou je skleník v ktorom sa ukrýva práve tento les.
Monumentálna veľkosť skleníka umožnila lesu dorásť do skutočne impozantných rozmerov. Stromy, rastliny, rieka, na nej mosty i veľký vodopád, reštaurácia, a všeličo ďalšie sa tu dokázalo vojsť. Ale hlavne to množstvo zvierat, ktoré tu žije na slobode. Množstvo druhov pestrofarebných vtákov a netopiere kalone operujú vo vzduchu. Na rieke žije kapibara, korytnačky a množstvo rýb, alebo riečnych rají. Dokonca párik riečnych vydier stoicky pózuje fotografom. Stačí trochu detektívneho talentu a nájdete tu všeličo!
Uzavrieť prales do skleníka stojí nemálo úsilia. Znalosť tropického ekosystému je veľmi dôležitá. V zimných mesiacoch musí prebehnúť prerezávanie lesa, aby sa vôbec zmestil do skleníka. Až 25000 kg zelenej hmoty sa pritom odvezie! Za celý rok naprší v pralese najmenej 2,2 tisícky mm zrážok (v noci) a pri chladnom vonkajšom počasí tu musí prebiehať ohrev vzduchu.
Reálne tu fungujú potravinové reťazce, medzi hmyzom, jaštericami, vtákmi a veľkými netopiermi. Stavitelia Bush (po holandsky dažďový les) mali zmysel pre humor, keď tu umiestnili aj vrak džípu, tak si pripadáte ako v dobrodružnom filme.
Asi 4-5 metrový vodopád a priľahlé jazierko je tou správnou dominantou, ktorá pridáva aj tu správnu zvukovú kulisu.

prales dom pre domorodcov? stratíme sa? reštaurácia

Oceán Oceanárium, ako tu je postavené, priam vyzýva: Poďme sa potápať!
V imaginárnom neopréne sa pomaly spúšťame do sveta koralového útesu. Stovky farebných rýb sa okolo mihajú. Tu žije bezpočet nižších živočíchov, ako sú koraly, huby, sasanky, morskí ježkovia .
Ako sa človek ponára do na temných hlbín, začínajú sa objavovať koraloví diabli, ktorí tu žijú. Nebezpeční žraloci okolo vás krúžia alebo sa ukrývajú vo vraku stroskotanej lode.
Za jedným oknom je tma, ale svetlá nie sú pokazené, ani vypnuté, plávajú tam lampovníci, ryby, čo si samé svietia, takže tie krúžiace svetielká nie sú výplodom našej fantázie.
Na konci je tunel do mora a nad nami plávajú obrovské raje. Už sme na úplnom dne, treba sa vynoriť.

koralový útes ochotná modelka vstup pod hladinu na úplnom dne

 Návštevou Safari sa dostanete do susedstva rodín gepardov a levov , ktoré si môžete prezrieť z drevenej vyhliadkovej terasy. Pred vašimi očami sa odohráva divadlo savany v krajine, kde sa veľké skupiny zebier, žiráf, a antilop správajú, ako by žili doma v Afrike. Obrovské množstvo skál na okraji savany je známe v Afrike ako 'kopje'. Medzi týmito skalami na rozsiahlej terase si môžete vychutnať výhľad na savanu, a zároveň vychutnávať africké pokrmy a nápoje v miestnej reštaurácii...

b b b b

Záhrada je postavená na celoročnú návštevnosť. Je otvorená po celý rok, každý sviatok a teda každý deň. V zime sú zvieratá v budovách a v lete majú krásne veľké výbehy. Až také veľké, že sa môžu ukryť pred naším zvedavým pohľadom.
Burgers' Zoo navštívi ročne jeden a pol milióna návštevníkov.
Čo dodať na záver? Fotky ani video vám nedokážu navodiť tu pravú atmosféru, ako ju môžete zažiť priamo na mieste. Takže sa to oplatí vidieť na vlastné oči...alebo ešte lepšie je sa vybrať do Brazílie, do Oceánie, alebo do Keni. ;-)


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroj:www.burgerszoo.eu

­