­

krajinou10

Pomohli Vám naše stránky? Páči sa Vám, že sú skoro bez reklám? Ak chcete, tu nám môžete pomôcť.

Pošlite na beh stránok:

kostol.sv.MikulášaOpäť pokračujem na Európskej ceste tehlovej gotiky ďalšou zastávkou. Po katedrále v Bad Doberane som navštívil Wismar, staré hanzovné mesto s historickým centrom. V bohatom hanzovnom meste stáli tri gotické katedrály patriace medzi architektonické skvosty Severonemeckej tehlovej gotiky. Bohužiaľ sa súčasnosti  dožili so šťastím len dve z nich.

Wismar bol založený roku 1226 na mieste slovanskej osady a už za tri roky dostal mestské práva. Počas 13. a 14. storočia bol Wismar rozkvitajúcim hanzovním mestom, pôsobilo v ňom mnoho dielní, napríklad na spracovanie vlny. Rozkvet trval aj napriek odlivu obyvateľov až do 16.storočia.
Po uzavretí Vestfálského mieru  po  30. ročnej vojne v roku 1648 pripadol Wismar Švédsku. To sa svojich nárokov vzdalo až v roku 1903.
V centre mesta sa nachádza najväčšie Severonemecké námestie s rozmermi 100 krát 100 metrov, obklopené elegantnými budovami všetkých štýlov. Na jeho severnej strane stojí klasicistická radnica, postavená v rokoch 1817 až 1819. Stredu námestí dominuje "vodné umelecké dielo" (Wasserkunst), krytá fontána s prepracovanou kovanou fontánou dovezenou v roku 1602 z Holandska.
Ďalšou zaujímavosťou je gotický dom č. 20 z roku 1380, v ktorom je od roku 1878 hostinec U starého Švéda (Alter Schwede). Osemdesiat metrov vysoká Mariánska veža je zvyškom pôvodného impozantného gotického kostola. Tehlový chrám z 13. storočia bol ťažko poškodený počas 2. svetovej vojny a potom úmyselne zničený východonemeckým komunistickým režimom v roku 1960. K najkrajším palácovým stavbám v Pobaltí patrí kniežacej dvor (Fürstenhof) v štýle talianskej renesancie. S ním susedí gotická bazilika sv. Juraja z 13. storočia. Severnou časťou mestského jadra preteká dvoma ulicami niekdajší mlynský náhon, v oboch uliciach stoja bývalé mlyny a iné zachovalé hospodárske budovy. Vidieť môžete aj pôvodnú vodárenskú vežu z 15. storočia. Stojí tu aj bazilika sv. Mikuláša s bohatou výzdobou a hodnotným vybavením. V severozápadnom okraji mestského jadra sa neskorogotickou "vodnou bránou" (Wassertor) vychádza k malebnému Starému prístavu, kde kotvia rybárske kutre a je odtiaľ výhľad na zámorský a ropný prístav. Dnes je Wismar okrem turistického centra aj dôležitou obchodnou križovatkou s prístavom a lodenicou pre stavbu veľkých lodí. Podľa údajov z roku 2005 má 45 000 obyvateľov, viac ako dvojnásobok počtu z roku 1905.

fragmenty z kostola Panny Márie vyhliadka na kostole sv.Juraja fontána Wasserkunst kostol sv.Juraja s kniežacím dvorom
veža kostola Panny Márie v kostole sv.Juraja v kostle sv. Mikuláša hostinec Alterschwede

Kostoly Wismaru sú svedkami sily a sebavedomia bohatej buržoázie hanzového mesta, ale tiež hlbokej náboženskej viery. Kostoly bohatého biskupstva a opátstva  mali byť prekonané čo sa veľkosti a vybavenia týka.
80 metrov vysoká veža kostola Panny Márie je veľmi  dobre viditeľný orientačný bod v meste. Ale len táto zostala z kedysi najväčšieho kostola v meste a jedného z najkrajších murovaných kostolov v severnom Nemecku. Počas druhej svetovej vojny bol kostol poškodený a hlavná i vedľajšie lode boli strhnuté komunistickým režimom v roku 1960.  Pôvodný kostol  bol pravdepodobne postavený v prvej polovici 13. storočia. Neskôr bol prestavaný na začiatku 14. storočia do podoby, ktorú ukončili letecké bomby. Číselníky na hodinovej veži majú priemer 5 metrov. Z veže sa od poludnia do večera ozýva každú hodinu jedna zo štrnástich zvonkohier. Tri kaplnky veže teraz slúžia ako výstavné a kultúrne priestory. V súčasnej dobe sú obnovené  základové múry z lode kostola Panny Márie, takže sa dá predstaviť bývalá veľkosť a krása .
Kostol svätého Mikuláša je  jediným z troch hlavných mestských kostolov, ktorý prežil druhú svetovú vojnu bez vážneho poškodenia.
37 m vysoká hlavná loď je po kostole St. Marien  v Lübecku druhá najvyššia na Európskej ceste tehlovej gotiky. Výstavba  bola zahájená v 14. storočí. Kostol obsahuje vo svojich obvodových múroch bohatú výzdobu stredovekých bočných oltárov aj sochami Ernsta Barlacha. Potom čo bol gotický inventár zničený v roku 1703 , vysoký oltár, kazateľnica, krstiteľnica a organ boli navrhnuté v barokovom slohu.
kostol sv. Juraja : rok 2005 a 1990Kostol svätého Juraja je  architektonickým skvostom Severnej nemeckej tehlovej gotiky.  Počiatky stavby kostola svätého Juraja sa predpokladajú v prvej polovici 13. storočia. Jeho rekonštrukcia  spadá do rušnej doby neskorého stredoveku a reformácie.  Kostol bol prestavaný počas stáročí niekoľkokrát a až v roku 1594 definitívne dokončený. Počas druhej svetovej vojny bola budova ťažko poškodená. Po vojne chátral, z kostola sa stala nebezpečná ruina, ktorá hrozila zrútením. Od roku 1990 prebieha rekonštrukcia. Na streche kostola bola vybudovaná rozhľadňa, z ktorej je krásna vyhliadka na staré mesto i prístav.
Kostol sa po oprave vrátil medzi očarujúcu sériu veľkých tehlových kostolov severným a východnom Nemecku.
Kostol svätého Juraja sa bude využívať ako atraktívne kultúrne dejisko, ako dôstojné miesto pre konanie kongresov, výstav, koncertov a ďalších kultúrnych podujatí.



zdroj: www.wismar.de, wikipedia, www.eurob.org

­