­

krajinou10

P2430033Každú sezónu navštívia státisíce Slovákov Chorvátske pobrežie. Mnohí sa sem opakovane vracajú napriek vysokým cenám a preplneným plážam. A rovnako mnohí túto cestu absolvujú svojím vozidlom napriek drahému mýtnemu a hustej premávke. Na základe našich vlastných skúseností vznikol tento článok.

                                                                      AKTUALIZOVANÉ: 6.6.2024


Ďalšie články - servis pre Chorvátsko:
Cesta do Chorvátska
Ako si nájsť ubytovanie v Chorvátsku.
Počasie v Chorvátsku
Příprava auta na dovolenou
Ako si zakúpiť maďarskú diaľničnú známku online

TRASY: Slováci majú na výber z dvoch trás. Cez Rakúsko a Slovinsko, alebo cez Maďarsko. Pôvodne sme cesty cez Rakúsko absolvovali aj my. V súčastnosti, vzhľadom na diaľničné poplatky v Rakúsku a Slovinsku, vzhľadom na preťaženosť diaľníc Českými a Nemeckými turistami, sme si obľúbili cestovať cez Maďarsko a to tak, aby sme sa úplne vyhli Slovinsku.

V ďalších riadkoch sa preto venujem len trasam cez Maďarsko. Môžete využiť Maďarské diaľnice, ktoré nie sú vôbec drahé. Týždňové mýtne platí až 10 dní a stojí približne 16 €, mesačná asi 27 €. Maďarskému mýtnemu sa venujeme v článku Ako si zakúpiť maďarskú diaľničnú známku online
Z Košíc.
Cestovateľom z východného Slovenska sa to priam ponúka a skutočne to majú jednoduché. Z Košíc sa po E71 dostanú až do Chorvátska. Za hranicou už je Maďarská M30 a keď cestujete trebárs do Splitu, z diaľnice už nezídete, pretože aj Budapešť sa už dá obísť po M0.


Po starej ceste.
Zo západného Slovenska a Moravy sa dostanete do Chorvátska po starej ceste, kde môžete obísť platené diaľnice v Maďarsku. Dovolím si ale upozorniť že cesta M70 je od 1. januára 2015 spoplatnená aj pre motorové vozidlá do celkovej hmotnosti 3,5 tony. Takisto je spoplatnený aj kilometer dlhý úsek medzi križovatkou M7 s M70 a chorvátskou štátnou hranicou. Rovnako možnosť v Letenye ísť z M70 dole a po starej ceste, cez starý Goričan môže byť komplikované tým, že tento priechod, práve kvôli blokovaniu dovolenkármi, cez sezónu zatvárajú.

Len po diaľnici.
Je aj možnosť nevyhnúť sa v Maďarsku diaľniciam a absolvovať celú cestu po diaľniciach. V tom prípade si cestu mierne predĺžite kilometrovo, časovo ani nie, k nákladom vám pribudnú diaľ. známky. Dôležite je pred Budapešťou odbočiť na M0 a potom na Balaton. S touto trasou som bol ja osobne dlho spokojný. Treba si dávať pozor na dopravné špičky v pracovných dňoch.

M85 - M86 - 86 (DOPORUČUJEME, naposledy vyskúšané v júni 2024)
Od dokončenia diaľnice M86 v smere Győr - Szombathely sa táto trasa dá považovať za najrozumnejší kompromis. Poplatkom za diaľnicu sa nevyhnete, ale táto trasa je najrýchlejšia a najkratšia. Musíte sa zmieriť s tým, že 90 kilometrov (1 h 10 min. pri ideálnej premávke) pôjdete po lokálnych cestách premenlivej kvality.
Pred Győrom odbočíte na M85, križovatka je dobre značená, nemôžete ju minúť. Chvíľku idete po M85. Potom od mestečka Csorna pokračujete po M86.  Tento úsek je nový, ale maximalna rýchlosť je len 110 km/h. M86 sa pred Szombathely zmení na obyčajnú 86. Niekoľkými kruhovými objazdami obídete Szombathely. Kvalita cesty je výborná. Sú zrealizované obchvaty miest a dedín. Miestami je štvorprúdová ako diaľnica. Navigácie môžu trochu tápať, nás napríklad zbytočne smerovala cez Zalalövő.
Za dedinou Zalabaksa zídete z 86-tky na Lenti. Tento úsek vedie cez niekoľko dedín a všade odporúčame dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť.
V Tornyiszentmiklós je nájazd na diaľnicu M70, tá pokračuje na M7 v smere do Chorvátska. Obnova M70 bola v decembri 2019 dokončená.

M85 - M86 - 74
Núka sa aj možnosť využiť diaľnicu M85/M86 v smere Győr - Szombathely spolu s cestou 74. Pred Győrom odbočíte na M85, križovatka je dobre značená, nemôžete ju minúť. Chvíľku idete po M85. Potom od mestečka Csorna pokračujete po M86. M86 sa pred Sombathely zmení na obyčajnú 86. Na obchvate Szombathely sú kruhové objazdy, na treťom z nich odbočíte na cestu 67 na Kám. Za mestečkom Kám odbočíme na cestu 8 a pred Vasvárom na cestu 74. Cesta číslo 74 nás dovedie až na diaľnicu v smere na Goričan. Kvalita ciest: 67 - hrboľatá, zaplátaná, 8 - výborná, 74 - priemerná až dobrá, križovatky sú výborne značené, nedá sa zablúdiť, navigácia by sa mala identifikovať s touto trasou. Cesty vedú krásnou krajinou, ale cez množstvo menších obcí a dve menšie mestá, premávka v ranných sobotňajších hodinách minimálna. (vyskúšané 6/2019)MAPA NAŠÍCH ČLÁNKOV A FOTOGRAFIÍ:
Cesta do Chovátska Krajinou.sk

 

  Ceny paliva HAK   Trafic
  Kamery na A1   Počasie
  Cenník mýtneho   Počasie 2
  Teplota vody   Ceny paliva HU

­