Novalja je v súčastnosti rýchlo sa rozrastajúcim rušným turistickým strediskom. V meste je množstvo novopostavených moderných apartmánov, nové hotely i obchodné centrá a zdravotnícke zariadenia. Na pol kilometrovej promenáde každý večer prebiehajú trhy a rôzne atrakcie a dovolenkári si tu vychutnávajú možno najkrajší západ slnka na chorvátskom pobreží, pretože Novalja je otočená smerom na otvorené more.
Novalja je turistickým centrom severného Pagu. Ostrov je rozdelený medzi dva kraje, Novalja a Stara Novalja sú súčasťou severného a spadajú do Ličko-Senjskej župy. Mesto Pag a juh ostrova patria do Zadarskej župy.
Na mieste dnešného mesta stávala pôvodne rímska osada. Jej vznik sa datuje do doby okolo prvého storočia nášho letopočtu. Rímska Novalja bola vlastne južným prístavom mesta Cissa, kde kotvili vojenské či obchodné lode a dopĺňali tu zásoby potravín a pitnej vody.
V roku 361 postihlo celú oblasť katastrofálne zemetrasenie. Rímska Cissa, ktorá ležala na severe Pažského zálivu, len 4 km od dnešnej Novalje, buď zmizla v hlbinách zeme alebo jej zvyšky zalialo more. Bola to jedna z najväčších prírodných katastrof v antickej dobe v tejto časti Európy. Od zániku mesta Cissa bola udržiavaná iba malá pevnosť na neďalekom návrší sv. Juraja. Obyvateľstvo sa väčšinou presťahovalo na druhý koniec Pažského zálivu a založilo mesto Pag, ale to už je iný príbeh.
V súčasnosti je väčšina pozostatkov rímskeho mesta Cissa pod morskou hladinou. Archeologické objavy uskutočnené na tomto mieste umožnili vzniknúť rozsiahlej archeologickej zbierke, ktorá je sprístupnená v Mestskom etnografickom múzeu v Novalji.
Na brehu dnešnej osady Caska môžeme ešte v súčasnej dobe vidieť zvyšky budov, nachádzajúcich sa v blízkosti kamennej valcovej veže neďaleko pláže Caska. Táto veža, postavená v 19. storočí, slúžila pravdepodobne k pozorovaniu a signalizácii kŕdľov rýb - tuniakov, ktoré boli nahnané rybármi do plytkých vôd Pažského zálivu, kde sa potom stali ľahkým rybárskym úlovkom.
Z Rímskeho obdobia máme uchovaných niekoľko starobylých pamiatok. Jednou z najväčších je antický podzemný vodovod. Bol postavený v 1.storočí nášho letopočtu. Miestni obyvatelia ho nazývajú Talianová diera (Talijanova buža). Podzemný vodovod je po celej dĺžke vytesaný v kameni ľudskými rukami a dlhý je 1042 m, široký priemerne 60 cm, výška sa mení. Vodovod má 9 nadzemných otvorov. Z nich najvyšší je vo výške 44 m. Slúžil na napájanie mesta pitnou vodou, potrebám keramických dielní a farbiarní a zásobovanie lodí, ktoré zavítali do prístavu. Koncom antiky vodovod stratil svoju funkciu a nevedelo sa o ňom až do 19. storočia, kedy bol znovu objavený. Začiatkom 20. storočia slúžil svojmu účelu v troch kratších obdobiach. Dnes je vodovod predovšetkým turistická atrakcia. Stále sa pracuje na jeho obnove a úprave, aby mohol byť sprístupnený v čo najväčšej časti.
Vchod do antického vodovodu sa nachádza vo vnútri Mestského múzea ( na Zvonimírovej ulici 27).
Za gotickým kostolom Matky Božej (Majka Božje), prestavaným barokovo, ktorý stojí na mieste veľkej ranno-kresťanskej baziliky, si môžete pozrieť krásnu dlažbu z tohto obdobia,ktorá je zabezpečená sklenenými vitrínami a osvetlená.
Novalja píše v posledných 15-tich rokoch svoju novú históriu najmä vďaka pláži Zrče, ktorá je považovaná za obdobu španielskej Ibizy. Na pláži sa totiž nachádza niekoľko klubov, v ktorých sa konajú párty aj za účasti popredných svetových DJ-ov.
Táto rozľahlá pláž sa pokladá za jednu z najpôvabnejších na Jadrane. Jej kapacita je veľká a pojme aj tisíce rekreantov. Na pláži sú rôzne športové, rekreačné a zábavné zariadenia i kvalitné reštaurácie. Zrče spĺňa prísne kritériá Európskej nadácie pre vzdelávanie a starostlivosť o životné prostredie a od roku 2003 má Modrú vlajku. Pláž je od Novalje vzdialená len 2 km a má veľké parkovisko (platené), a počas turistickej sezóny je s Novaljou spojená autobusovou dopravou.
Vďaka drobným okruhliakom a pozvoľnému vstupu do mora je však vhodná aj pre rodiny s deťmi. Hudba tu síce hrá aj cez deň, ale zďaleka nie tak hlasno ako v noci.
Pláž Zrče sa stala fenoménom, ktorý zmenil túto časť ostrova a nikde na Chorvátskom pobreží, možno s výnimkou Makarskej, nestretnete toľko mladých ľudí z celého sveta, ako tu. Novalja je večer rušným, živým mestom, kde nuda nemá miesto. Aj stavebný boom tu akoby krízou ani nebol postihnutý a apartmány i hotely rastú ako huby po daždi.
Samozrejme to má aj svoje negatíva, ale rodiny s malými deťmi vyhľadávajú skôr pokojnejšie miesta na Pagu a takých je tu v okolí Novalje tiež neúrekom.
Pláž Lokunje priamo v meste je na začiatku piesková, neskôr kamienková. A nebýva moc čistá. Viac je využívaná populárna pláž Straško s rovnomenným kempom (1 km južne od Novalje). Je dlhá 1,5 km, štrkovitá, s piesočnatým dnom, obklopená borovicovým lesom. Kemp poskytuje výborné možnosti pre športovanie.
Pláž Planjka-Trinčel pri Starej Novalji je z jemného piesku. Dno sa pomaly zvažuje, a preto je veľmi vhodná pre rodiny s deťmi. Vegetácia dosahuje až k pláži. Je veľmi dobre vybavená (reštaurácie). Je veľmi obľúbená medzi turistami, ktorí prichádzajú s malými deťmi. Je tu pre deti zadarmo šmykľavka, požičovňa ležadiel a slnečníkov a parkovisko. V letovisku Stará Novalja funguje potápačská škola - v miestnych vodách sa nachádza vrak lode.
Pláž Caska sa nachádza na mieste rímskeho mesta, ktoré bolo zničené a potopené pri zemetrasení vo štvrtom storočí, a ktorého pozostatky sa nachádzajú v blízkosti pláže a morského dna. Pláž je kamienková a dno sa prudko zvažuje do hĺbky. Na pláži sa nachádza reštaurácia a niekoľko rekreačných aktivít.
Čo ďalej môžete vidieť na ostrove Pag:
ostrov Pag
mesto Pag
Novalja - najkrajšie západy slnka (pláže Zrče, Caska, Planka)
olivovníky v Lune
Metajna - ticho na konci sveta.
zdroj: www.novalja.hr, www.novalja.sk