Príjemné mestečko je najjužnejším letoviskom Makarskej riviéry.
Ak sa chcete slniť na pláži ešte niekde južnejšie v Chorvátsku, už musíte prejsť cez Bosnu a Hercegovinu do Južnej Dalmácie.
Zdá sa vám Gradac ďaleko? Od konca minulého roku vedie diaľnica až do Ploče, takze Gradac nikdy nebol bližšie.
Ležiaci pod masívom pohoria Rilić a s jednými z najkrajšich štrkových pláží na Jadrane, je Gradac príťažlivým mestečkom pre príjemnú dovolenku.
Stupňovité usporiadanie pod magistrálou je zárukov pokojnej atmosféry.
Gradacké pláže sú lemované borovicami a palmami a vďaka drobným okruhliakom a miernym vstupom do mora, sú veľmi vhodné pre rodiny s deťmi. Nezabudnuteľnými sú prechádzky po krásnej, dlhej promenáde, ktorá vedie až do Bristu a ďalej do Podace, a je lemovaná z jednej strany plážou a z druhej strany vilami a hotelmi, početnými obchodíkmi, cukrárňami, kaviarňami a pizzériami. Na oboch koncoch promenády v Gradaci sa nachádzajú diskotéky priamo pri pláži.
Samotný Gradač má veľmi dlhú 7 km pláž. Každý si tu môže vybrať miesto na slnenie, aké mu vyhovuje. Na plážach sú sprchy. Je tu však pomerne málo tieňa a s tým treba počítať a zabezpečiť si vlastný. Sú tu trampolíny, tobogán (nedoporučujeme), šmýkačka, pár mincových aov, stánky s hračkami, a požičovne so šlapadlami, vodnými skútrami a člnmi.
Najznámejšia z pláží je Gornja vala na južnom okraji obce, ktorá sa pokladá za jednu z najkrajších na Jadrane (južne od prístaviska).
Mesto má mimo sezóny len cca 500 obyvateľov, v sezóne je to ale aj 10.000. Kapacity ubytovania sú natoľko veľké, že nemusíte mať obavu cestovať sem na blint.
Je to krajina, kde v záhradách rastú a plodia citrusy, figy, olivy a granátové jablká a hrozno, ktoré koncom leta dozrievajú. Všade rastú palmy, aj kaktusy. Počasie je stále a slnečné.
Staré, vyprázdnené dedinky s pôvodnou dalmatínskou architektúrou pod úbočiami pohoria Rilić sa priam ponúkajú na pešie, alebo cyklistické túry a poskytujú vzrušujúce výhľady na ostrovy Hvar, Brač, Korčulu, Vis a Pelješacký kanál.
Neďaleko pláže sa nachádza mestské múzeum (museum-gradac.com), kde si môžete pozrieť bohaté etnografické zbierky a vypočuť zanietený výklad histórie Gradacu i v češtine. (vstupné 10 kun)
Hneď vedľa je pizzéria, kde pečú klasickým spôsobom naozaj výbornú pizzu.
Výlety:
Po magistrále na sever do Makarskej (40km), smerom na juh je Ston (70km) a Dubrovník (113km). Taktiež je možné podnikať výlety do pútnickeho mesta Medjugorie (BiH) a tiež Mostaru, kde je legendárny most cez rieku Neretvu. Asi 15 km od Gradacu leží mestečko Drvenik, z ktorého je možné trajektom navštíviť ostrov Hvar. 8km je vzdialený Zoastrog so vzácnym kláštorom.
Z prístavu v Gradaci su organizované výlety na Hvar a Pelješac.
História:
História Gradacu sa datuje do pradávnych čias doby bronzovej a doby železnej . Hoci bola oblasť osídlená už v dobách staroveku , ako mestská osada je prvýkrát spomenutý v roku 1649. Názov Gradacu sa odvodzuje od hradiska (Grad) , ktorá bola postavená v 17. storoč.
V antickej dobe sa v oblasti Gradacu pravdepodobne nachádzal rímsky civitas Biston , ktorý ako prímorské centrum patril kolónii Narona . Na mieste Gradina bol nájdený zlomok rímsy kolosálnej budovy z 2. a 3. storočia , a tiež kúsky rímskych mincí . V blízkosti hotela Laguna bolo nájdených mnoho hrobov .
Počas tureckých invázie do tejto oblasti bolo postavených veľa obranných stavieb , ako napr. kamenná strážna veža zo 17. storočia . Počas 2. svetovej vojny bol Gradac skoro zrovnaný zo zemou.
Ako sa sem dostať:
Po dokončení diaľnice Zahreb - Ploce sa ponúka ísť po diaľnici až na Ploce a kúsok sa vrátiť po magistrále. (asi 228 kun)