­

krajinou10

Vnútrozemie PelješacuPelješac je poloostrov v Južnej Dalmácii. Od ostatného Chorvátska je oddelený, spolu s Dubrovníkom, asi 15 KM úsekom, ktorý náleží inému štátu, a to Bosne a Hercegovine. Tento fakt, ako aj mnohé ďalšie, spôsobil zrejme to, že Pelješac ostal trošku divým a zabudnutým svetom uprostred kypiaceho turistického ruchu. Pravda, nie je to celkom tak. Dovolenkári sú aj tu, ale prevažne takí, ktorí vyhľadávajú menej rušné a pokojnejšie typy dovolenky. Takí, ktorím nevadia horšie služby a nepotrebujú pub, alebo disko na každom rohu. Pre takých je Pelješac ako stvorený.

Ston Žuljana Trstenik Pestovanie mušlí Pelješac, v popredi Žuljana, v pozadi Trsteník

Poloostrov dlhý 78 km a široký 4 - 10 km je po Istrii druhým najväčším Jadranským poloostrovom. Tvoria ho vysoké hory, malé a väčšie údolia a planiny, krásne zálivy a strmé brehy.
S pevninou je spojený úzkou Stonskou úžinou, ktorú pretínali 5 KM dlhé múry pevností Ston a Mali Ston. V dobách Dubrovníckej republiky pevnosti ochraňovali Pelješac pred nepriateľmi. V Stone je solivar, v ktorom sa varí najčistejšia soľ na Jadrane.
Vysoké štíty hôr obklopujú a chránia vnútro ostrova, ktoré je úrodné a plné políčok, sadov a viníc. Vinice, kde vinná réva rastie až do cesty, sa dajú vidieť asi len tu. Vinice sú všade: na svahoch, v údoliach, vždy pekne obstarané, zelené a rodiace. Víno je na Pelješaci súčasť života. Rastú tu špeciálne pelješacké odrody ako červené vína Dingač a Plavac. Centrom vinárskeho kraja je väčšie centrum vo vnútrozemí Janjina. Strediská na pobreží Žuljana, Sreser, Trstenik, Trpanj sú skutočne len malé rybárske obce, novou výstavbou prebudované na turistické centrá, ale v každom prípade prívlastok "malé" zostáva.
Väčším mestom je len Orebič, nachádzajúci sa skoro na konci poloostrova, v prielive medzi ostrovom Korčula a Pelješacom. Orebič je známa turistická oblasť s množstvom hotelov, ubytovacích zariadení a vybavení pre športové vyžitie a rekreáciu. Najlepšie piesočné aj kamienkové pláže tienené borovicami nájdeme v zálivu Trstenica. Orebič je starým kultúrnym aj obchodným centrom Pelješacu. Centrum starého mesta je vlastne tvorené krásnymi výstavnými domami starých námorných kapitánov. V dobách najväčšieho rozmachu mala Pelješacká flotila 33 námorných lodí. Orebičské domy sú skutočne nádherné a vo svetle zapadajúceho slnka ukážu svoje najväčšie povaby. Pred každým domom sa nachádza záhrada, ktorá je vlastne malou botanickou záhradou, kde rastú rôzne privezené exotické rastliny a stromy. Hneď pod domami sa tiahne pobrežie, na ktorom je mestská pláž. V blízkom okolí pláže sú malé i väčšie reštaurácie, ktoré lákajú jemnou hudbou alebo vôňami jedál.
Pelješac je miestom kontrastov. Na jednej strane nové a luxusné apartmány, na strane druhej opustené a polorozpadnuté domy. Toľko opustených domov som v Chorvátsku ešte nevidel. Celkovo je vidieť, že výstavba a opravy starých centier miest sú potrebné a ešte sa len začínajú uskutočňovať. Napríklad Mali Ston je dotknutý betónovými opravami z dôb nedávnych. Ale možno je betón už súčasťou histórie a patrí mu jeho miesto.
Na druhej strane fotiť takéto miesta je omnoho lákavejšie ako moderné luxusné vily a hotely. Pre mňa je krásna práve ta nevinnosť, ktorú človek na Pelješaci nachádza na každom kroku.
Za štyri roky má stáť 5 KM dlhý a 55 M vysoký most cez Stonský prieliv a Bosna a Hercegovina sa bude dať obísť. Diaľnica povedie asi až do Dubrovníku a húfy turistov z Makarskej sa pohnú južnejšie. Panenskosť Pelješaca bude zlomená a nenávratne preč. Takže ak máte chuť vidieť tento starý kúsok Chorvátska, máte skoro poslednú možnosť.

  Prieliv medzi Peljesacom a Korculou Orebič Orebič Orebič Sreser

STON - ČLÁNOK
Dôležité upozornenia:
Cez celý polostrov vedie dobre označená a slušne kvalitná Pelješacká transverzála. Vzhľadom na terén, nie je moc rýchla.
Benzínových púmp je na Pelješaci pomenej, doporučujem natankovať na INA pri odbočke z Jadranskej magistrály na Pelješac. (pred Malim Stonom)
Z bankomatmi a platením kartou je to v malých centrách horšie, doporučujem väčšiu hotovosť, bankomat a markety sú v Janjine.
Z Ploče do Trpanje sa dá dostať trajektom. Z Drveníku na Korčulu tiež.

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

­