­

krajinou10

P1060526Múzeum Zuiderzee v Enkhuizene oživuje príbehy ľudí, ktorí kedysi žili na Zuiderzee (pôvodný morský zalív vrezaný do Holandska). Vidieť, počuť, cítiť chuť a vôňu každodenného života okolo Zuiderzee pred tým ako ho hrádza Afsluitdijk premenila natrvalo na jazero Ijsselmeer. Návšteva tohto múzea určite stojí za to. Môžete počítať s tým, že tu môžete stráviť pestrý zaujímavý deň  a to myslím všetky vekové kategórie.

Zuiderzeemuseum je rozdelené do dvoch častí: "Binnenmuseum" - múzeum v klasickom štýle a "Buitenmuseum", čo je vlastne obrovský skanzen. Obe múzeá nie su v jednom objekte, od seba vzdialené len pár  minút chôdze a jedno vstupné platí pre obe. Zatiaľ čo klasické múzeum sa nachádza v historickej budove a jej prístavbách na niekoľkých poschodiach ponúka bežnú prehliadku histórie Ijselmeer a niekoľko inštalácií moderného umenia, plus zaujímavú zbierku starých rybárskych lodí v perfektnom stave, čo sa dá zvládnuť tak za 40 minút, skanzen je o niečom inom. Ak si predstavujete skanzen ako u nás, pár domčekov, maštalí a stodôl a nejaký ten kostolík, tu je to inak. Skanzenom je vlastne celé mesto, či skôr mestečko, skladajúce sa z 3 štvrtí , k tomu Polder,prístav a Svet vody. A tento skanzen žije. Oživujú ho dobrovoľníci, ktorí stvárňujú rôzne dobové postavy, rybárov, remeselníkov, obchodníkov a sú motivovaní a radi poskytnú podrobné informácie. Môžete ochutnať kúsky na mieste vyúdených rýb, alebo si v kaviarni môžete  dať presso s tu pečeným  jablkovým koláčom. Domy sú zariadené s veľkou pozornosťou k detailu a všetko je veľmi informatívne, ale ľahko pochopiteľné.
Sledujete údenie rýb, opravu  sietí, v plachiet, košikári pletú košíky, kováč predvádza svoje umenie. Môžete si vyskúšať staré hry, ale aj niekoľko praktických aktivít (napr. vyrábať drevené topánky, maľovať ich, robiť mydlo), všetko je to orientované na deti.
Mestečko má svoje typické kanály, cez ne polkruhové i rovné mosty, samozrejme kostol a nesmie tu chýbať ani veterný mlyn. Bokom mestečka sa vypínajú pece na vápno. Atrakciou je práčovňa a mandeľ poháňané skutočným parným strojom. Kúri sa uhlím, dymí sa z komína a všetko funguje ako má, pred užasnutými zrakmi návštevníkov.

Múzeum Zuiderzee v Enkhuizene oživuje príbehy ľudí, ktorí kedysi žili na Zuiderzee (pôvodný morský zalív vrezaný do Holandska). Vidieť, počuť, cítiť  chuť a vôňu každodenného života okolo Zuiderzee pred tým, ako ho hrádza Afsluitdijk premenila natrvalo na jazero Ijsselmeer. Múzeum Zuiderzee sa zaoberá históriou, súčasnosťou a budúcnosťou tejto oblasti. Skanzen je šesť P1060581hektárovou plochou, ktorá je zastavaná na pôvodnými budovami bývalej Zuiderzeeskej oblasti, ako napríklad kostol, udiareň, mlyn,  sklady, obchody a domy z okolitých rybárskych dedín.
Múzeum Zuiderzee bolo založené v roku 1948. Koncom šesťdesiatych rokov začalo s rozvojom skanzenu, ktorý bol otvorený po niekoľkých rokoch príprav v roku 1983. Múzeum  vytvára dojem života a práce v oblasti Zuiderzee medzi rokmi 1880 a 1930, obdobím, ktoré predchádzalo uzavretiu Zuiderzee hrádzou Afsluitdijk v roku 1932.
O múzeum sa stará 230 zamestnancov a približne rovnaký počet dobrovoľníkov.Otváracia doba

Skanzen je prístupný od jari do jesene. V tejto sezóne je otvorený do 28. októbra 2018 od 10:00 do 17:00.  Pre presnejšie informácie je nutné navštíviť web múzea.
Múzeum je otvorené od 10:00 do 17:00 počas celého roka, s výnimkou Vianoc.
Vstupné 
dospelý 16,00 €


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje: wikipedia, www.zuiderzeemuseum.nl

­